End Titles... Redux

UNKLE
End Titles... Redux

Elektroniczna

Ostatnimi czasy niezwykle popularne stało się wydawanie płyt z remixami utworów z ostatniego wydanego przez twórcę albumu. W tym miejscu warto przypomnieć o takich krążkach jak "V Is For Viagra" Puscifera czy "Y34RZ3R0R3M1X3D" Nine Inch Nails. UNKLE wydało już w tym roku jedną płytę, a mianowicie "End Titles...Stories For Film". "End Titles...Redux" to przypomnienie tego materiału, ale w duchu eksperymentu ambientowego ze specjalną domieszką.

Na album składa się siedem reinterpretacji, dwa nowe utwory i wariacja na temat "Trouble In Paradise". Neo-klasyczne aranżacje charakteryzują się wysokim poziomem dramaturgii w momentach, które tego wymagają - gdy napięcie sięga zenitu. Jednocześnie są one łatwo przyswajalne dla słuchacza, który z muzyką klasyczną nie ma wiele wspólnego, a z utworami czysto instrumentalnymi obcuje rzadko. Ograniczone znaczenie mają instrumenty perkusyjne. Są tu raczej dla zachowania pewnej równowagi niż dla wyższego celu.

"End Titles...Redux" przypomina w wielu momentach o dokonaniach Explosions In The Sky, gdy robi się bardziej post-rockowo, ważniejsze jest jednak porównanie z działalnością Briana Eno i Stars Of The Lid. Zabawny jest fakt, że reinterpretacje okazują się być dużo lepsze niż oryginały. Stanowią całość, którą słucha się w tej formie z przyjemnością. Ostatni raz tak zwarty i emocjonalny materiał od UNKLE słyszeliśmy... na debiucie, czyli 10 lat temu. Okazuje się więc, że ten eksperyment nie tylko jest sukcesem, ale może poszerzyć znacznie horyzonty formacji. Co ważne, nie trzeba znać oryginalnych wersji, by cieszyć się "...Redux".

Nowy album wydany pod szyldem UNKLE to podróż w zwolnionym tempie, pod osłoną nocy, z gwiazdami w tle i wielką przestrzenią rozpostartą dookoła. W ostatnich czterech latach formacja częściej niż zwykle współpracowała z muzykami klasycznymi. Teraz ten stan osiągnął apogeum i w końcu można powiedzieć, że to doświadczenie opłaciło się. Choć bez DJ Shadowa UNKLE chyba nigdy nie wróci do swojej początkowej świetności, teraz pokazuje iż nie warto o nim tak szybko zapominać.

M. Kubicki
SONY BMG

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>CLARK</span> Death Peak

CLARK Death Peak

<span>ADULT</span> Detroit House Guests

ADULT Detroit House Guests

<span>BRIAN ENO</span> Reflection

BRIAN ENO Reflection

<span>JEAN MICHEL JARRE</span> Oxygene 3

JEAN MICHEL JARRE Oxygene 3

<span>MOTION GRAPHICS</span> Motion Graphics

MOTION GRAPHICS Motion Graphics

<span>JEAN MICHEL JARRE</span> Electronica 2 - The Heart Of Noise

JEAN MICHEL JARRE Electronica 2 - The Heart Of Noise

<span>MIKOŁAJ HERTEL</span> Epizod A

MIKOŁAJ HERTEL Epizod A

<span>FLYING LOTUS</span> You`re Dead!

FLYING LOTUS You`re Dead!

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio