JACK DEJOHNETTE

Sound Travels

Sound Travels

Wykonanie

Nagranie

Niewielu fanów wie, że jeden z najwybitniejszych perkusistów w historii jazzu ma za sobą wykształcenie pianisty, a zaczął stukać w bębny dopiero w szkole średniej. Ma to swoje konsekwencje w tym, że są pozycje w jego dyskografii, gdy DeJohnette występuje wyłącznie w roli pianisty.

Na płycie "Sound Travels" wprawdzie udziela się on na perkusji, ale można go też usłyszeć na fortepianie akustycznym w niemal każdym utworze oraz solo w introdukcji i kodzie płyty. Wyluzowany projekt został zrealizowany w najrozmaitszych konfiguracjach personalnych z licznym udziałem młodego pokolenia jazzmanów.

Jack DeJohnette nie miał nigdy problemu wzięcia udziału w najambitniejszych przedsięwzięciach, ale potrafił też się odnaleźć w niemal każdym stylu muzyki synkopowanej. Choć piękne kompozycje na albumie cechuje rozmaitość, wszystkie zostały napisane przez DeJohnetta i niemal każdy utwór nawiązuje do folkloru innych stron.

Wśród zaproszonych znakomitości wdzięczna basistka Esperanza Spalding, żywiołowy saksofonista Tim Ries, nieco tajemniczy trębacz Ambrose Akinmusire, delikatny gitarzysta Lionel Louke, nieco zapomniany wokalista Bruce Hornsby i świetnie znany wokalista Bobby McFerrin. W takim składzie - nie może być lepiej.

Cezary Gumiński
EONE MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu