Po kilku bardzo udanych projektach lider formacji Pink Freud Wojtek Mazolewski firmuje kolejne przedsięwzięcie własnym nazwiskiem. De facto w realizacji biorą udział członkowie grupy Pink Freud (Kuba Staruszkiwicz – bas i Tomek Ziętek – trąbka), lecz skład rozszerzono o obdarzoną poruszającym głosem wokalistkę-tubistkę Candelarię S. Valiente, saksofonistów Irka Wojtczaka i Tomka Dudę, trębacza Kamila Szuszkiewicza, pianistę Marcina Maseckiego i perkusjonalistę Łukasza Moskala.
Ze swoim basem lider skrył się jakby na drugim planie i stworzył wyśmienitą atmosferę do zbiorowych improwizacji, w których można odnaleźć elementy funky, free jazzu, czy flamenco. Propozycja ta stanowi przede wszystkim kontynuację tradycji yassowych i poszukiwanie nowych form we free-funku. Sesja przypomina charakterem działania formacji Milesa Davisa z przełomu lat 60. i 70. Lekko zarysowane tematy stają się pretekstem do luźnych improwizacji; co ciekawe, pod dziewięcioma utworami nikt się nie podpisał jako kompozytor.
Według załączonej do kompaktu "instrukcji", podczas słuchania albumu "Grzybobranie" uczestniczymy w pewnej grze psychologicznej wyzwalającej odkrywanie własnych stanów ducha. Czy jest tu mowa o stanie ducha wywołanym zebranymi w "grzybobraniu" halucynogenami? Nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy jest to właściwy klucz do poznania własnego ego? Jednak bez względu na przesłanie, przedstawiony materiał jest niezwykle refleksyjny, inteligentnie zintegrowany i wciągający biegiem wydarzeń niczym nierozwiązana zagadka, którą podświadomie chcemy koniecznie rozwiązać.
Cezary Gumiński
UNIVERSAL/ UNIVERSAL MUSIC