Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Live At The Olympia Paris

MELODY GARDOT
Live At The Olympia Paris

Pop / jazz

Jesienią 2015 r. Melody Gardot miała trasę koncertowa po Europie. 9 grudnia wystąpiła na Torwarze, a 26 i 27 października zaśpiewała w słynnej sali paryskiej Olympii. Te koncerty zarejestrowano i wydano w formacie DVD i Blu-ray. Do recenzji trafiła wersja oszczędnościowa - DVD w "polskiej cenie". Nie byłem na warszawskim koncercie, a recenzenci ocenili go wysoko, niektórzy nawet wyżej niż wcześniejszy występ Diany Krall.

W lipcu 2015 r. miałem szczęście oklaskiwać Melody Gardot w Wiener Staatsoper, gdzie po raz pierwszy wokalistka zaśpiewała w 2010 r., a więc na początku europejskiej kariery. Koncerty w Operze Wiedeńskiej i paryskiej Olympii były bardzo podobne, choć oczywiście przed francuską publicznością Melody czuła się swobodniej, więc koncert wypadł lepiej. Nawet kolejność utworów była podobna.

Amerykańska wokalistka częściej występuje w Europie niż w Ameryce, gdzie jej fani narzekają na ten fakt. Teraz mają zapis wideo, bo co innego słuchać, a co innego oglądać. Melody Gardot robi naprawdę wielkie show, ale na poziomie muzycznym, a nie cyrkowym. Mieliśmy okazję podziwiać ją w Warszawie już wcześniej. Garstka szczęśliwców była na koncercie w Studiu im. A. Osieckiej, transmitowanym przez Trójkę i w Sali Kongresowej podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Widząc ją na scenie, fani, których serca podbiła niezwykłym, delikatnym głosem i zmysłowymi interpretacjami wydanymi na płytach, zakochują się w niej bez pamięci. Film z koncertu reżyserował Thierry Villeneuve zbliżeniami podkreślając urodę artystki i to, jak z gracją porusza się po scenie. Długa rekonwalescencja po wypadku, kiedy potrącił ją samochód, dobiegła końca. Jeszcze trzy lata temu poruszała się na scenie o lasce, a teraz zupełnie swobodnie.

Film rozpoczyna tajemniczy wstęp instrumentalny, podczas którego Melody jedzie samochodem przez nocny Paryż mijając oświetloną trzema kolorami wieżę Eiffla. Już samo pojawienie się artystki na scenie (ubranej na czarno, w obcisłych skórzanych spodniach i w nieodłącznym kapeluszu) zelektryzowało widownię. Intonuje oniryczną balladę "Don`t Misunderstand" z najnowszego albumu "Currency of Man".

Melody Gardot moduluje głos, różnicuje jego siłę od szeptu do krzyku. Utworem "Same To You" otwierała koncerty w Wiedniu i Warszawie, a w Paryżu chwyciła gitarę i przyłączyła się do zespołu grającego wręcz "odlotowy" wstęp. Sekcja instrumentów dętych odegrała fanfary w filadelfijskim stylu, a saksofonista zagrał krótką ekspresyjną solówkę w jazzowym stylu. Snop świateł spłynął pionowo na wokalistkę, która po dynamicznej wokalizie zaśpiewała główne przesłanie nowego albumu: jeśli będziesz kochał, miłość wróci do ciebie. Zmiany świateł i wtrącane czarno-białe obrazy urozmaicają przekaz wizualny.

Melody Gardot prowadzi monolog poprzedzający temat "She Don`t Know" i po mistrzowsku buduje dramaturgię swojej opowieści. Znakomicie wykorzystuje potęgę brzmienia dęciaków, znowu świetna solówka saksofonisty Irwina Halla. Siada wreszcie do ustawionego pośrodku sceny pianina i prowadzi monolog o wielkich jazzmanach, wymienia: Charliego Mingusa, Ornette’a Colemana, Charliego Hadena. Odzew publiczności jest niewielki, mniejszy niż w Wiedniu.

- Artyści mają prawo być kompletnie szaleni, czyż nie? Muzyka to ekspresja, nie technika. Jesteśmy dziećmi płyt, winyli, których słuchaliśmy. Dla naszych ojców przygotowaliśmy kompozycję "March For Minus". Na kontrabasie zagra Edwin Livingstone, na saksofonie Irwin Hall - zapowiedziała temat o free-jazzowym charakterze z odrobiną szaleństwa.

Ukłonem dla francuskiej publiczności była piosenka "Les Etoiles" z wcześniejszego albumu "My One And Only Thrill". Koncert kończy znakomicie zaaranżowany utwór "Preacher Man", ale nie mogło zabraknąć długiego bisu i zabawy we wspólne śpiewanie z publicznością w "It Gonna Come". Świetny koncert zjawiskowej artystki, dobry do oglądania i słuchania.

Marek Dusza

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER</span> Good Stuff

IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER Good Stuff

<span>STEFANO BOLLANI TRIO</span> Mediterraneo

STEFANO BOLLANI TRIO Mediterraneo

<span>KARI SÁL</span> Betesda

KARI SÁL Betesda

<span>DAVID KOLLAR</span> Notes from the Underground

DAVID KOLLAR Notes from the Underground

<span>TONY ALLEN</span> The Source

TONY ALLEN The Source

<span>CHARLES LLOYD NEW QUARTET</span> Passin` Thru

CHARLES LLOYD NEW QUARTET Passin` Thru

<span>DAVE HOLLAND</span> Aziza

DAVE HOLLAND Aziza

<span>ACT FAMILY BAND</span> The Jubilee Concerts

ACT FAMILY BAND The Jubilee Concerts

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio