NIK BÄRTSCH

Entendre

Entendre

Wykonanie

Nagranie

Absolwenta Musikhochschule w Zurichu, Nika Bärtscha, fascynowali twórcy awangardowi: John Cage i Steve Reich. Studiował również muzykologię, lingwistykę i filozofię, co dało mu szeroką podstawę teoretyczną do własnych muzycznych eksperymentów. Te realizował od 1997 r. w formacji Mobile, a od 2001 r. w grupie Ronin, z którymi nagrał jedenaście albumów, w tym sześć dla ECM-u.

"Entendre" jest drugim w jego karierze albumem solowym, zachęca do zagłębienia się w strukturę jego kompozycji i improwizacji. Jakie są między nimi proporcje, trudno mi określić.

Na koncertach wydawało się, że to muzyka w pełni improwizowana, nieodgadniony był kierunek, w którym podąża. Jednak słuchając solowej twórczości Nika, którą sam określa jako "Ritual Groove Music" od tytułu pierwszego albumu, wyobrażam sobie partytury z precyzyjnie rozpisanymi nutami, które muszą być wykonane konsekwentnie i z przekonaniem, że doprowadzą do celu osiągając po drodze szczyt, ekstazę czy nawet nirwanę.

Kolejne utwory mają "Modul" w tytule i numery, które nie są chronologiczne. Najbardziej reprezentatywny dla twórczości Nika Bärtscha jest "Modul 26", utkany tak starannie, jak "Music For 18 Musicians" Reicha. Powtarzające się dźwięki zapętlają się, wciągają, hipnotyzują tak mocno, że mam ochotę słuchać ich na okrągło. "Entendre" to wyjątkowy album.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Llyria
Jazz
Llyria
Trzeci album szwajcarskiego kwintetu Ronin, niestrudzenie poszukującego własnego stylu, któremu przewodzi oryginalny pianista Nik Bartsch, ukazuje grupę w nieco innym świetle. Choć materiał na płycie jest jak zwykle nienagannie skomponowany i zaaranżowany przez lidera, pozostali muzycy starają się wygospodarować więcej przestrzeni dla siebie, co powoduje lekką odmianę w brzmieniu całości.
GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu