"The New Wave of Jazz Is on Impulse!" – z tym hasłem Creed Taylor, słynny amerykański producent jazzowy, wystartował wiosną 1961 r. z nowym wydawnictwem będącym oddziałem ABC Records. Taylor miał celny gust muzyczny i posiadał doskonałe wyczucie praw rynku.
Nie dość, że w okresie początkowym pozyskał do nagrań młodych zdolnych muzyków o ciągotkach progresywnych, to był też otwarty na dokonania renomowanych artystów. Wysokiej jakości produkty, nagrywane w renomowanym studio Rudy’ego Van Geldera, dały solidne podstawy finansowe do rozwijania dalszej działalności.
Sukcesowi komercyjnemu sprzyjały wyróżniające się, laminowane, podwójne okładki płyt z wysokiej jakości zdjęciami i grafiką, utrzymane w kolorystyce czerń-pomarańcz-biel. Zanim Taylor przeszedł do firmy Verve, zdążył podpisać dozgonny kontrakt z Johnem Coltranem, co miało fundamentalne znaczenie dla dalszego postrzegania Impulse! na płytowym rynku jazzowym.
Miejsce Taylora zajął nie mniej uzdolniony producent Bob Thiele, którego największym sukcesem była produkcja jazzowego arcydzieła Coltrane’a "Love Supreme" (1964 r.).
Aktualnie oprócz nagrań młodych artystów firma wznawia cenne pozycje z katalogu oraz publikuje "odkrycia" ze złotego okresu lat 60. i 70. Celebrując 60 lat działalności, Impulse! wyemitował składankę, która różni się od innych tego typu. Znalazły się na niej zarówno dobrze znane i mało popularne nagrania z zapomnianych płyt.
Podwójny kompakt "Impulse Records: Music, Message At The Moment" uzupełniają eseje A.B. Spellmana i Grega Tate’a, przybliżające słuchaczowi niespokojne czasy lat 60., gdy protestom społecznym w różnych częściach świata towarzyszyła bojowa muzyka.
To właśnie wtedy Coltrane, Albert Ayler, Archie Shepp, Pharoah Sanders rozwinęli koncepcję radykalnego free jazzu, zwanego przez swą impulsywność fire music.
Ci czarni twórcy, wypowiadając wojnę rasizmowi, nawiązywali często do swych afrykańskich korzeni muzycznych. Próbki nagrań o ponadczasowej wartości nagrane przez każdego z tych wielkich są utrwalone na niniejszych krążkach.
Aby obraz dokonań wydawnictwa był pełny, umieszczono w zbiorze utwory bardziej konwencjonalnych artystów. Mamy więc przykłady prezentujące szeroką paletę brzmień wielkich orkiestr (Q. Jones, C. Mingus, S. Scott, E. Hines, C. Haden, O. Nelson). Do klimatów dalekowschodnich nawiązują: Y. Lateef, A. Coltrane i M. Brown.
Nastrój patosu przełamują na "Impulse Records: Music, Message At The Moment" rozswingowane utwory grup E. Jonesa, S. Turrentine’a czy A. Jamala. Przekrój zamyka funkującym utworem J. Handy, przypominając okres komercjalizacji działań firmy. Płyty z logo Impulse! zostały w przeważającej liczbie uznane przez krytyków i fanów za pozycje, które w sposób zasadniczy wpłynęły na rozwój jazzu.
Cezary Gumiński
IMPULSE!/UNIVERSAL