Imperium

HUNTER
Imperium

Heavy metal / thrash metal

Zespół Hunter można albo kochać albo nienawidzić. Opinie neutralne o jednej z najdłużej istniejących po dziś dzień polskich metalowych formacji są marginalne i rzeczywiście, sądząc tylkuo po własnym gronie znajomych lub wnosząc po rozmowach z ludźmi na koncertach, obok zespołu Pawła "Draka" Grzegorczyka nie da się przejść zupełnie obojętnie.

Należę do grupy osób, która nigdy nie wystawiłaby Hunterowi laurki za muzykę. A z całą pewnością nie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. To nie tak, że jestem hejterem czy zadeklarowanym oponentem zespołu ze Szczytna, ale odkąd pamiętam Hunter kojarzył mi się albo z nadmiernie zbuntowaną dorastającą metalową młodzieżą, albo zgrają osób, która teksty Draka bierze, delikatnie mówiąc, mocno do serca. Zresztą, jeden z absolutnych hymnów młodego pokolenia 1990/2000 - "Kiedy Umieram" - po dziś dzień wzbudza we mnie raczej skrajnie negatywne emocje. Mówi się trudno.

Czy jest coś za co cenię Hunter? Zdecydowanie za koncerty i tutaj bez bicia przyznam, że jest to absolutnie jeden z najlepszych zespołów w tym kraju. Profesjonalizm, doskonała charyzma i brzmienie Hunter na żywo po prostu powalają. Szósty studyjny album grupy nie zmieni mojej opinii, ale też jej nie pogorszy.

Jestem ostrożny w wyrażaniu sądów o zespołach, za którymi nie przepadam, a jako że mam ogromny szacunek do Huntera za staż na scenie, "Imperium" traktuję raczej jako ciekawostkę. Ot, album jednego z popularniejszych polskich zespołów, którego mogę posłuchać ale nie muszę (i zresztą nie chcę) go zapamiętać. I tak właśnie jest.

Panowie prezentują własną wizję heavy/thrash metalu okraszoną jak zwykle doskonałymi partiami skrzypiec ulubieńca juwenaliowej publiczności - Jelonka. Gdyby nie ten chłop Hunter pewnie na pewien czas stanąłby w miejscu - a tak, choć wcale mnie to nie cieszy - rozwija własny styl w bliżej nieokreślonym kierunku, bez oglądania się na to, co aktualne nie tylko w metalu, ale w muzyce rockowej w ogóle.

Można to potraktować za wadę, ale z drugiej strony Ci niemłodzi już panowie nie muszą niczego udowadniać. Na pewno nie młodzianom zasłuchującym się w ich nagrania, a tym bardziej starszym słuchaczom, którzy zespół już dawno skreślili (nieistotne czy za muzykę, czy za teksty). Robią swoje, a że zgrali się do takiego stopnia, że aż trudno w to uwierzyć, więc niech robią to dalej - co jak widać i słychać - wyraźnie im odpowiada.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio