"Eros | Anteros"

OATHBREAKER
"Eros | Anteros"

Black metal / hardcore / punk

Spośród tegorocznych premier w katalogu Deathwish to nie pożegnalny album Modern Life Is War ani nadchodzący Opus Touche Amore był najbardziej wyczekiwanym przeze mnie albumem. Pozycję tę w moim rankingu zajął "Eros | Anteros" - wściekły, mniej chaotyczny, bardziej black metalowy niż debiut, a przede wszystkim lepszy muzycznie.

Progres jaki dokonuje się w Oathbraker jest zauważalny, choć sam styl nie ulega znaczącemu przeobrażeniu. Po prostu panowie i niezbyt urodziwa, ale za to jak dobrze sprawdzająca się w roli wokalistki, pani raczej wzmocnili elementy, które na doskonale przyjętym debiucie przyprawiły o spazmy radości fanów zarówno Trap Them, Disfear, Converge, Kvelertak, jak i black metalowych hord z Norwegii. W każdym razie młócka serwowana na "Maelstrom", w porównaniu z materiałem zawartym na "Eros | Anteros" wydaje się tylko namiastką tego, co grupa może zaoferować słuchaczom.

Podoba mi się nacisk położony na stricte black metalowy klimat. Ten dość niepokojący nazwijmy go "mrok", typowe dla black metalu blasty oraz dość chaotyczne i mało klarowne brzmienie wywołują jednak we mnie dość sprzeczne odczucia. Ostatecznie, mimo że z "czernią" na co dzień mam mało wspólnego, w takiej formie - opartej na hardcore/punkowym kręgosłupie - przyjmuję ją z diabelskim namaszczeniem.

Tak jak następujące po sobie "No Rest For The Weary" (rzeczone blasty, które stanowią rdzeń utworu) oraz powalający szybkością, a z drugiej zaś miażdżący ciężarem w drugiej połowie kompozycji "Upheaval". I oczywiście bodaj numer uno całego albumu "Offer Aan De Legte" - tłusty, wolny i mający znamiona hymnu walec.

Największym zaskoczeniem były dla mnie bardzo okazyjne czyste wokale, wprowadzające nieco upragnionej przestrzeni do tej niezwykłej i wbrew pozorom jednak bardzo technicznej nawałnicy dźwięków. Moment oddechu doceniam nie mniej niż soniczny atak, dlatego "Agartha", która zawiera właśnie te fragmenty, staje się moim osobistym numerem dwa i utworem, który ukazuje inne, nie mniej interesujące oblicze Oathbreaker. Nie obrażę się, jeśli na kolejnym albumie zespół pójdzie właśnie tą drogą.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio