Frazy "supergrupa" i "metal progresywny" brzmią jak gotowy przepis na tragedię. A jednak ekipie Soen udało się stworzyć bardzo dobry materiał.

Mówcie co chcecie i obrzucajcie mnie błotem, ale za dużo już krążków w życiu słyszałem, by nie postawić twierdzenia, że zdecydowana większość płyt prog-metalowych to porno dla instrumentalnych wymiataczy, który lubią onanizować się techniką kolegów. Mało w nich muzycznej treści, sporo bezsensownych popisów - ostatnie dokonania Dream Theater powinny zamknąć usta wszystkim proszącym o konkretny przykład.

Supergrupy także jakoś nie mają szczęścia do nagrywania porywających albumów. Te zazwyczaj stają się zgniłym kompromisem fascynacji ich członków (patrz Chickenfoot), a perełki pokroju Black Country Communion trafiają się niezwykle rzadko.

Sam więc nie wiem jak to się dzieje, że do Soen nijak nie mogę się przyczepić. "Lykaia", trzeci album załogi zameldowanej w Sztokholmie, podoba mi się równie mocno co poprzednie (mimo że po debiut sięgnąłem tylko ze względu na Steve'a DiGiorgio).

Być może siłą sprawczą jest tu ewidentna fascynacja Tool (basowe pasaże i zaśpiewy w "Orison" są aż nadto czytelne), A może chodzi o nawiązania do gitarowych łamańców Opeth, których tak brakuje sierotom po growlującym Mikaelu Akerfeldcie?

Faktem jest, że "Lykaia" to przebogaty brzmieniowo, aranżacyjnie i melodycznie album. W głównej mierze smutny, molowy, utrzymany w średnich tempach, melancholijny, ale jednak po brzegi wypakowany smaczkami: tu akustyczna wstawka, tam zagrywka melotronu. Tu jęknięcia gitary, tam kozacki basowy pasaż.

Do pełni szczęścia brakuje mi odrobinę ciekawszych partii wokalnych Joela Ekelofa. Facet non stop porusza się w bezpiecznych dla siebie rejonach, w obrębie jednej czy półtorej oktawy. A szkoda, bo chórki, które sam sobie dogrywa pokazują, że potrafi więcej.

Niezależnie od tej uwagi trzeci krążek Soen uznaję za najlepszy w dziejach grupy i wart polecenia nawet tym osobom, które do progresywnego metalu podchodzą z dużą ostrożnością. Ale jak wykonawca już nas kupi, ma naszą miłość po wieczność.

Jurek Gibadło
Mystic

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj