Platformy antywibracyjne PAB

29 kwietnia 2010 Sprzęt
Platformy antywibracyjne PAB służą do ustawiania urządzeń audio i (lub) wideo w celu ich izolowania od zewnętrznych wibracji, a zatem minimalizowania rezonansów związanych z nakładaniem się tych wibracji na drgania własne urządzeń elektronicznych.

Platformy antywibracyjne PAB służą do ustawiania urządzeń audio i (lub) wideo w celu ich izolowania od zewnętrznych wibracji, a zatem minimalizowania rezonansów związanych z nakładaniem się tych wibracji na drgania własne urządzeń elektronicznych.

Bardzo dobre właściwości antyrezonansowe tych platform wynikają głównie ze sposobu zawieszenia półki, na której ustawia się sprzęt elektroniczny, zapewniającego możliwie najmniejszy jej fizyczny kontakt z otoczeniem (zawieszenie na czterech linkach przechodzących przez bloczki i zakotwiczonych w mechanizmach napinających). Stwierdzono też jednak, że na ich właściwości korzystnie wpływają:

- materiały, z których składają się półki i podstawy (głównie sklejki brzozowe lub olchowe oraz MDF, pokryte naturalnymi okleinami dębowymi lub klonowymi; rzadziej płyty wiórowe z okleinami sztucznymi);
- materiały, z których są zbudowane mechanizmy utrzymujące półkę w poziomym zawieszeniu na odpowiedniej wysokości nad podstawą (mosiądz i stal niemagnetyczna oraz PCV, nylon i guma);
- napinacze, umożliwiające łatwe wypoziomowanie półki oraz ustawienie jej na odpowiedniej wysokości (Uwaga: platformy dostarczane użytkownikom mają półki wypoziomowane w najniższym możliwym położeniu; trzeba jednak zauważyć, że frezy w narożnych tulejach podtrzymujących mechanizmy zawieszenia są długie na 3,0-3,5 cm, a więc umożliwiają znaczne podniesienie półki i dostosowanie przez to właściwości sonicznych platformy do rodzaju posiadanego sprzętu oraz do własnych upodobań).

platforma_pab2_min

Stwierdzono, że platformy antywibracyjne PAB w największym stopniu wpływają na:

- powiększenie sceny dźwiękowej i poprawę lokalizacji dźwięków (instrumentów, wokalistów);
- "oderwanie się dźwięków od kolumn" i poprawę separacji kanałów;
- poprawę neutralności przekazu;
- poprawę naturalności reprodukowanych dźwięków i składowych obrazu (zwiększenie naturalności barw, zwiększenie wrażenia trójwymiarowości obrazu);
- znaczną poprawę reprodukcji skrajnych (najniższych i najwyższych) częstotliwości, mającą duży wpływ na czytelność całego przekazu.

Parametry techniczne

Platforma antywibracyjna składa się z podstawy, nad którą jest zawieszona na linkach półka pod urządzenie elektroniczne. Podstawy i półki są zbudowane ze sklejki brzozowej, względnie z MDF lub z płyty wiórowej (te ostatnie tworzywa są wykorzystywane rzadziej, ze względu na możliwość rozszczepienia się narożników półki pod dużym ciężarem niektórych komponentów zestawów grających, np. wzmacniaczy). W konsekwencji stosowanych tworzyw półki i podstawy mają grubość 19-21 mm.

Standardowe platformy antywibracyjne mają wymiary: podstaw 56x40 cm, półek 48x40 cm. Półka jest węższa od podstawy w związku z koniecznością zamontowania tulei, które ją podtrzymują i zawierają mechanizm przenoszenia naciągu.

Wysokość standardowej platformy nie przekracza 15 cm, a jej ciężar netto – 8-10 kg, w zależności od rodzaju  tworzyw, z których wykonano podstawy i półki [wysokość platformy zależy też od sposobu zamontowania tulei na podstawie i związanego z tym sposobu zamontowania bloczków w tulejach: a) takiego, przy którym osie bloczków są zakryte górną nakrętką; b) takiego, przy którym osie te są odkryte; sposób zamontowania tulei i boczków nie wpływa istotnie na właściwości platform].

Obciążenie całkowite półki z MDF lub płyty wiórowej nie powinno przekraczać 28 kg, a ze sklejki - 48 kg. Wprawdzie platformy zbudowane ze sklejki liściastej o grubości 18-19 mm mogą unieść ciężar nawet 80 kg, ale tak duże ich obciążanie jest niewskazane ze względu na pogorszenie właściwości antyrezonansowych zbyt mocno napiętych linek, a także w związku z możliwością uszkodzenia użytych napinaczy (Uwaga: na specjalne zamówienie możemy wykonać platformy, zdolne unieść komponenty zestawów o ciężarze dochodzącym do 160 kg, a także platformy o podstawach o grubości do 40 mm, w których napinacze zostaną ukryte w odpowiednio rozmieszczonych frezach).

platforma_pab3_min

Obsługa platform PAB

Platformy antywibracyjne PAB ostarczone do klienta są gotowe do użycia. Przed ustawieniem urządzenia elektronicznego na półce platformy zaleca się jednak odkręcić górne korki i sprawdzić, czy linki znajdują się na bloczkach oraz czy bloczki znajdują się pośrodku osi. Po ustawieniu sprzętu może się jednak okazać, że mimo wcześniejszego wypoziomowania platforma przechyla się lub osiada na podstawie (Twoje urządzenie może być bowiem cięższe z jednej strony lub cięższe od 20 kg, które uwzględniono, kalibrując platformę). Należy w związku z tym podciągnąć odpowiednie (lub wszystkie) linki, pamiętając o wcześniejszym uniesieniu urządzenie z odpowiedniej strony w celu zmniejszenia tarcia naciąganej linki, zwłaszcza o newralgiczną dla całego jej przebiegu krawędź otworu w metalowej nodze platformy.

Po kilku godzinach użytkowania platformy może okazać się, że linki rozciągnęły się pod większym od wyżej wskazanego ciężarem urządzenia i półka osiadła na podstawie. Trzeba zatem podciągnąć wszystkie linki na tyle, by półka zaczęła się swobodnie kołysać (swobodne kołysanie się półki jest podstawowym warunkiem prawidłowego działania platformy).

Na jednej platformie nie powinno się stawiać dwóch urządzeń elektronicznych. Będzie to bowiem często skutkowało nadmiernym jej obciążeniem oraz pogorszeniem właściwości antyrezonansowych (również w związku z przenikaniem się wibracji charakterystycznych dla każdego z tych urządzeń).

Przy odpowiedniej eksploatacji platformy antywibracyjne PAB są urządzeniami długotrwałymi. Newralgicznym ich elementem są jednak linki, które mogą się zerwać (w związku z tym do każdej platformy dodajemy komplet linek oraz rurek PCV, które mogą przetrzeć się w otworze w nodze).

Oferta sprzedaży urządzeń standardowych obejmuje platformy antywibracyjne o wyżej podanych wymiarach i parametrach użytkowych (zob. Parametry techniczne) oraz kolorach i typach (zob. Produkty):

1.z płyt wiórowych pokrytych czarnymi lub brązowymi okleinami sztucznymi, w cenie brutto (wraz z VAT-em)
2.z MDF pokrytego fornirem dębowym barwionym na czarny półmat,
3.z MDF pokrytego fornirem klonowym i półmatowym lakierem bezbarwnym
4.ze sklejki brzozowej lub olchowej pokrytej fornirem dębowym barwionym na czarny lub ciemno orzechowy półmat
5.ze sklejki brzozowej lub olchowej pokrytej fornirem klonowym i bezbarwnym lakierem matowym

Do kolorów podstaw i półek dobierane są kolory tulei i napinaczy pokrytych lakierami proszkowymi o pięknej fakturze i wysokiej trwałości. Ponadto realizujemy indywidualne zamówienia wszelkiego typu, zarówno w odniesieniu do wybranych materiałów konstrukcyjnych  (możliwe jest np. wykonanie podstawy i półki z płyt akrylowych), jak również rozmiarów i nośności platform oraz ich kształtów i wykończenia (faktury i kolorystyki powierzchni).

Możliwości zakupu

Do czasu sfinalizowania rozmów handlowych z dystrybutorami sprzętu elektronicznego oraz z wybranymi sieciami sprzedaży internetowej platformy antywibracyjne PAB są dostępne tylko w sprzedaży wysyłkowej. Można je zamówić w dowolny sposób, korzystając z podanych wyżej kontaktów. Należy pamiętać, że przy tego rodzaju sprzedaży obowiązują obie strony określone rygory (zob. odpowiednie akty prawne).

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu