BANG & OLUFSEN
A1 2GEN

Bang & Olufsen cieszy się opinią marki jednocześnie innowacyjnej i prestiżowej, co zapewnia mu na rynku pozycję rzeczywiście wyjątkową. Przez długie lata firma była jednak przede wszystkim znana z oryginalnych, luksusowych, trochę ekscentrycznych telewizorów. Ostatnimi czasy podbija rynek nowoczesnymi, bezprzewodowymi gadżetami, słuchawkami i głośnikami.

Nasza ocena

Wykonanie
Nowa wersja jednego z najpopularniejszych, przenośnych głośników Bang & Olufsen . Piękny maluch, lekki i mobilny, monofoniczny układ dwudrożny z mocnymi wzmacniaczami.
Funkcjonalność
Wyłącznie transmisja BT, asystent głosowy Amazon Alexa (przy wspomaganiu sprzętem mobilnym), bardzo długi czas pracy akumulatorowej (18 godz.), komplet systemów kodowania BT, wodo- i pyłoodporny.
Brzmienie
Gładkie, delikatne, ale też swobodne i przejrzyste.
Artykuł pochodzi z Audio

Przez dłuższy czas na potrzeby głośników bezprzewodowych producent posługiwał się marką B&O Play albo BeoPlay - i takie logo dotyczyło pierwszej generacji głośnika A1. Opakowanie nowej wersji opatrzono już pełną nazwą Bang & Olufsen.

Także w tej dziedzinie Duńczycy potrafią błysnąć kreatywnością i dobrym gustem. A1 to jeden z tańszych modeli, ale i on nie jest całkiem zwyczajny. Jego pierwszą wersję poznaliśmy kilka lat temu, co w przypadku głośników bezprzewodowych oznacza całą epokę, więc "Jedynka" doczekała się nowej edycji.

Bang & Olufsen A1 2GEN - wzornictwo

Bang & Olufsen A1 2GEN wygląda wciąż znajomo, ma formę pękatego krążka hokejowego, ale zmieniono także detale obudowy. Kapsułka jest nieco mniejsza i lżejsza, krawędzie zaokrąglono (zwłaszcza w dolnej części krążka, więc teraz łatwiej A1 uchwycić), zmodyfikowano maskownicę, przyciski sterujące... a przede wszystkim zastosowano nową elektronikę, która pozwoliła uruchomić niedostępne wcześniej funkcje...

Bang & Olufsen A1 2GEN - obsługa

Komendy głosowe mają nas odzwyczaić od przycisków, jednak na dolnej krawędzi obudowy A1 znajduje się kilka manipulatorów: włącznik zasilania, aktywowanie połączenia BT, regulacja głośności i wielofunkcyjny sterownik dla odtwarzacza (tzw. "wieloklik" pozwala nawet przeskakiwać do sąsiednich utworów).

Na dole znajduje się też złącze USB-C do ładowania akumulatorów, a te pozwolą aż na 18 godzin zabawy. Dolna połówka obudowy Bang & Olufsen A1 2GEN jest z gumowanego tworzywa, górną pokrywa perforowany metal, a jedno z siateczkowych "oczek" kryje wielofunkcyjną diodę.

Do obudowy przytroczono elegancki rzemyk ze sprzączką. Jakość detali - od lakieru przez napisy aż po opakowanie - robi znakomite wrażenie. Wisienką na torcie jest aż pięć wersji kolorystycznych: czarna, złota, szara, różowa i zielona.

B&O stosuje wygodne, symetryczne złącze USB-C, pozwalające na szybkie ładowanie akumulatorów
B&O stosuje wygodne, symetryczne złącze USB-C, pozwalające na szybkie ładowanie akumulatorów

Bang & Olufsen A1 2GEN - przetworniki

Bang & Olufsen A1 2GEN to urządzenie monofoniczne (przygotowano jednak tryb stereo z dwoma A1), z układem dwudrożnym: 9-cm nisko-średniotonowym i 2-cm wysokotonowym.

B&O obiecuje dookólną (360 stopni) charakterystykę kierunkową, co ma zapewnić dyfuzor umieszczony przed (skierowanymi do góry) głośnikami. Każdy z przetworników jest "napędzany" przez wzmacniacz o mocy 30 W, co jest wręcz niewiarygodne w przypadku urządzenia, które mieści się w dłoni.

Bang & Olufsen A1 2GEN - dekodowane pliki

B&O rzetelnie traktuje sferę standardów kodowania. Bang & Olufsen A1 2GEN przygotowano do pracy z każdym typem sprzętu mobilnego, więc oprócz obligatoryjnego systemu SBC są także standardy AAC (Apple - istotny w przypadku telefonów iPhone i tabletów iPad) oraz aptX - dla reszty świata.

A1 może się pochwalić certyfikatem IP67, który oznacza odporność na wodę (A1 zanurkuje na głębokość 1 m na pół godziny) i na pył. Basen, plaża... bez problemu.

Na bocznej krawędzi znajdują się przyciski do obsługi odtwarzacza, sterowanie A1 może także przejąć asystent głosowy Amazon Alexa.
Na bocznej krawędzi znajdują się przyciski do obsługi odtwarzacza, sterowanie A1 może także przejąć asystent głosowy Amazon Alexa.

Bang & Olufsen A1 2GEN - odsłuch

Bang & Olufsen A1 2GEN nie buduje swojego "autorytetu" na mocnym fundamencie basowym, nie stara się nam zaimponować możliwościami, które wydają się leżeć poza zasięgiem tak małych głośników, a jednak... są dzisiaj dostępne dzięki nowoczesnej technice.

Bang & Olufsen A1 2GEN wykorzystuje ją inaczej, z umiarem w zakresie niskotonowym, dbając przede wszystkim o dźwięk komfortowy, bezproblemowy, możliwie naturalny, chociaż mało efektowny.

Mimo to duże wrażenie może zrobić zdolność do głośnego grania, a dla koneserów samej jakości dużym atutem będzie unikalna w tej grupie produktów plastyczność średnich tonów i ogólna kultura, czystość i przejrzystość.

O ile niskie tony pełnią rolę uzupełniającą i trudno przypisywać im jakieś wielkie zalety - poza tym, że nie przesadzają - to wysokie są jednocześnie delikatne i wyrafinowane.

O ile w krótkiej "sklepowej" prezentac ji A1 mogą zginąć w tłumie większych "krzykaczy", to w domowym zaciszu będą dobrym przyjacielem.

W jedną z perforacji metalowej maskownicy wkomponowano diodę informacyjną (wskazuje między innymi stan naładowania akumulatorów).
W jedną z perforacji metalowej maskownicy wkomponowano diodę informacyjną (wskazuje między innymi stan naładowania akumulatorów).

Głośnik, Bluetooth i asystent

A1 2Gen to pierwszy (i jedyny znany nam w tej chwili) głośnik Bluetooth, w którym udało się uruchomić funkcje asystenta głosowego. Trudność polega na tym, że do jego działania potrzebna jest nie tylko odpowiednia elektronika, ale przede wszystkim połączenie internetowe.

W przypadku głośników Wi-Fi nie ma w tym niczego wyjątkowego, ale modele Bluetooth zwykle nie łączą się z siecią. Wykorzystano więc potencjał sprzętu mobilnego, z którym głośnik tego typu jest niemal zawsze zestawiany; koncepcja nie jest zupełnie nowa, bo znana np. ze słuchawek BT.

A1 pracuje z asystentem Amazon Alexa, w tym celu przygotowano trzy mikrofony o wysokiej czułości, zadbano także o komunikację dwukierunkową (głośnik musi wysłać nasz rozkaz do telefonu).

Aby to wszystko mogło zadziałać, trzeba mieć dwie aplikacje (w telefonie), jedną B&O, drugą od Amazona i odpowiednio wszystko skonfigurować.

Specyfikacja techniczna

BANG & OLUFSEN A1 2GEN
Sieć nie
Spotify Connect Nie
Tidal Nie
DLNA Nie
AirPlay nie
Złącza audio 1 x USB
Asystenci głosowi Amazon Alexa
Bluetooth (kodowanie) tak (5.1) (SBC, aptX, AAC)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
BANG & OLUFSEN testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu