Każda firma głośnikowa, prowadząc świadomą politykę rynkową, stara się równoważyć naturalne przecież różnicowanie modeli tańszych i droższych, z utrzymaniem wspólnych cech, identyfikujących produkty danej marki, dostępnych dla wszystkich klientów. Jednak ze względu na różne techniki, będące w dyspozycji różnych firm, podobieństwa te układają się też różnie. W przypadku Cabasse są one niewielkie.
Gdy porównamy referencyjne konstrukcje tej firmy i modele najtańsze, trudno będzie dostrzec jakąś wspólną myśl, ale nie jest to rezultat słabości czy lekceważenia tematu, lecz stosowania wyjątkowo awangardowych rozwiązań technicznych i estetycznych w modelach droższych, których, niestety, nie można przenieść do produktów niskobudżetowych.
Cabasse Alderney MT32 nie jest więc wehikułem wielkiej techniki, a mimo to może się nam podobać. Na pierwszy rzut oka widać solidność i staranne wykonanie. Estetyka jest ze wszech miar bezpieczna, wolna od (zbyt) charakterystycznych dodatków.
Alderney niczym nie szokują, ale przecież każdy zauważy, że to rozwinięty układ trójdrożny; nie wszyscy są przekonani do możliwości skromniejszych układów dwuipółdrożnych, nawet tak okazałych, jak Triangle LN07, więc Cabasse wychodzi takim gustom naprzeciw.
W nowej edycji serii, oznaczonej teraz MT42, pojawiły się nowe warianty kolorystyczne drewnopodobnych oklein, ale i te niedawno zmieniono...Do testu dostarczono wersję w kolorze orzechowym, która jednak została właśnie wycofana z produkcji - pozostała tylko czarna, a niezależnie dostępne są dwie wersje lakierowane na wysoki połysk (czarna i biała), jednak w cenie wyższej o 1000 zł.
Alderney vs Jersey
Warto porównać Alderney do nieco mniejszego, dwuipółdrożnego modelu tej samej serii - Jersey. Głośniki, które w Alderney służą jako niskotonowe (17TN15), w Jersey radzą sobie z obsługą całego zakresu nisko-średniotonowego.
Wprowadzenie sekcji średniotonowej (też opartej na "wielozadaniowym" przetworniku nisko-średniotonowym 13TN15, bowiem taki sam jest stosowany w surroundowych Pampero) może teoretycznie poprawić przetwarzanie średnich częstotliwości, jednak wydawałoby się, że w zakresie niskotonowym niewiele może ulec zmianie (niższe filtrowanie nie poprawia basu).
Producent "dowartościował" jednak Cabasse Alderney MT32 większą obudową i szacunki wskazują, że owa premia nie poszła w całości na przygotowanie obowiązkowej komory dla głośnika średniotonowego (zresztą bardzo małej) - obudowa jest nie tylko wyraźnie wyższa, ale też szersza i głębsza, a większa objętość dla pary niskotonowych (w porównaniu z objętością dla tandemu niskotonowy/nisko- średniotonowy w Jersey) może zaprocentować lepszym rozciągnięciem charakterystyki.
Producent jednak wcale nie obiecuje zbyt wiele - pasmo Alderney ma się zaczynać od 55 Hz, a Jersey - od 57 Hz (bez podania spadku). Trochę wzrosnąć ma też czułość (o 1 dB) i drobinę - moc (o 10 W), więc w sumie jest kilka argumentów, żeby wybrać Alderney, chociaż nie mają one poważnej przewagi parametrycznej nad Jersey. Chodzi raczej o "wizerunek" konstrukcji trójdrożnej, jaki lubi wielu klientów.
Częstotliwość podziału między sekcją niskotonową a średniotonowym jest wysoka - 800 Hz - co trochę stoi w sprzeczności z zaleceniami, żeby z działaniem filtrów omijać zakres średniotonowy; ale zawsze są argumenty za i przeciw. Wysokie filtrowanie średniotonowego pozwala odciążyć go od dużych mocy, występujących w zakresie pierwszych kilkuset herców.
W ten sposób można obniżyć zniekształcenia, a także zredukować objętość potrzebnej mu komory (która ma znaczenie w przebiegu charakterystyki w zakresie niskich częstotliwości). To, że "niskotonowe" przetwarzają aż do 800 Hz (czyli biorą na siebie niemal połowę zakresu średniotonowego), nie jest żadnym problemem w sytuacji, gdy w tej roli występują przetworniki nie tylko o umiarkowanej średnicy, ale nominalnie nisko-średniotonowe (znamy przecież ich możliwości z dwuipółdrożnych Jersey).
Kopułka wysokotonowa jest najwyraźniejszym śladem firmowej techniki Cabasse - wykonana z twardego polimeru, osadzona w krótkiej tubce. Mimo oznaczenia DOM37, jej średnica to standardowy jeden cal.
Oczywiście takie połączenie można uznać za prawidłowe tylko w zastosowanej, klasycznej aranżacji - z głośnikiem średniotonowym umieszczonym bezpośrednio przy niskotonowych (ich rozsuwanie psułoby charakterystyki kierunkowe).
Głośniki niskotonowe i średniotonowe są więc bardzo podobne i w sumie mało charakterystyczne, wyraźniejszy ślad techniki Cabasse widać w głośniku wysokotonowym; jego symbol DOM 37 może być trochę mylący - kopułka ma średnicę 27 mm, a wykonano ją z twardego polimeru (nie należy więc do żadnej z dwóch najpopularniejszych frakcji - kopułek tekstylnych i metalowych).
Front Cabasse Alderney MT32 ma lekko tubowy profil, lecz zmierzone w naszym laboratorium charakterystyki pokazują bardzo dobre rozpraszanie. Podział między średniotonowym a wysokotonowym występuje przy 3,3 kHz - tutaj rozwiązanie jest więc standardowe.
Bas-refleks
Ani z przodu, ani z tyłu nie zobaczymy otworu bas-refleks, ponieważ wyprowadzono go dołem; typowo dla takich układów, główny tunel zamocowany jest w dolnej ściance właściwej obudowy, ale powietrze musi się dalej "przecisnąć" przez szczelinę utworzoną między obudową a cokołem - w ten sposób przestrzeń ta tworzy przedłużenie tunelu.
Producent wskazuje, że rozwiązanie takie zapewnia dookólne promieniowanie najniższych częstotliwości, ale również przy innych sposobach wyprowadzenia bas-refleksu efekt jest podobny - bardzo długie fale rozchodzą się wszechkierunkowo (opływając przeszkody, których wymiary są od nich znacznie mniejsze).
Cabasse Alerney MT32 - modyfikacje obudowy i wykończenie
Alderney w wersji MT32, w porównaniu z MT31, pokazuje na zewnątrz tylko kosmetyczne modyfikacje, m.in. z górnej krawędzi usunięto błyszczący "daszek" z logo firmy, za to bardziej regularne i eleganckie logo umieszczono poniżej głośników.
Dla wielu klientów ważna może się okazać zmiana wariantów wykończeniowych - wcześniej dostępne były imitacje wenge i klonu, teraz mamy kolory hebanowy (w zasadzie czarny) i czarny "piano black", ale w cenie o 1000 zł wyższej. Uwaga: dostarczony do testu wariant orzechowy został właśnie wycofany z produkcji.
W serii MT32 dostępne są dwa modele wolnostojące - Alderney i Jersey; jeden regularny podstawkowiec - Antigua; naścienny (surroundowy) Pampero; centralny Socoa i subwoofer Orion.