HEED AUDIO Obelisk Si mk3

HEED AUDIO
Obelisk Si mk3

Wzmacniacze stereo

Mamy w ostatnim czasie wysyp zupełnie nowych, ale i odnowionych (wskrzeszonych po latach uśpienia) firm zajmujących się Hi-Fi w czystej postaci. Jednocześnie coraz trudniej jest dociekać, skąd dany producent pochodzi - marki przechodzą z rąk do rąk, produkcja jest zlokalizowana na całym świecie, a gdzie dokładnie - firmy starają się to albo skrzętnie ukrywać, albo bardzo się tym chwalić. W tych realiach jako prawdziwa perełka jawi się marka Heed założona, prowadzona i produkująca swoje urządzenia w pięknym Budapeszcie.

Wzmacniacz zintegrowany Heed Audio Obelisk powstał na bazie projektu z połowy lat 80. ubiegłego stulecia, integry nieistniejącej już marki ION Systems. Heed konsekwentnie poprawiał swój produkt, w efekcie czego mamy kolejne wersje tego wzmacniacza, a teraz testujemy tę najnowszą, którą Heed wprowadził kilka miesięcy temu. Nie ma w niej zbyt wielu zmian zewnętrznych, więcej dzieje się wewnątrz.

Heed Audio Obelisk Si mk3 jest wąski i głęboki, ma też bardzo charakterystyczny front z grubego, czarnego akrylu, na którym znajdują się dwa pokrętła. Ich rola jest przewidywalna: prawe jest do regulacji głośności, lewe to selektor źródeł. W obydwu umieszczono niewielkie diody, pozwalające zorientować się w ich pozycjach; ta w gałce głośności pulsuje, gdy uaktywnimy (z pilota) tryb wyciszenia.

Wejścia opisano numerami 1-5, inne byłoby trudno zmieścić na niewielkiej przestrzeni tylnej ścianki. Oprócz wspomnianych pięciu par wejść RCA, jest także niskopoziomowe wyjście; standardowo dedykowane rejestratorom, jednak po zmianie konfiguracji (wymagane jest do tego przełączenie wewnętrznej zworki) może stać się wyjściem o regulowanym poziomie napięcia, co pozwala podłączyć zewnętrzną końcówkę mocy w trybie bi-amping. Taką rozbudowę firma oczywiście poleca, wskazując na stosowne urządzenia w rodzinie Obelisk, zarówno stereofoniczne PS, jak i monofoniczne PM.

Na niewielkiej powierzchni tylnej ścianki nie ma luzu, tym bardziej, że wprowadzono aż pięć wejść liniowych.

Na niewielkiej powierzchni tylnej ścianki nie ma luzu, tym bardziej, że wprowadzono aż pięć wejść liniowych.

Pojedyncze wyjścia głośnikowe mają umieszczone blisko siebie trzpienie i choć nie wyklucza to podłączania widełek ani obranych z izolacji przewodów, to dmuchając na zimne chyba najlepiej sięgnąć po końcówki banankowe, zwłaszcza że producent nie utrudnia życia trzymającymi się wściekle zaślepkami.

Ostatnim i niepozornym elementem na tylnej ściance jest okrągłe gniazdko oznaczone jako PSU - to zwiastun koncepcji zewnętrznych zasilaczy, wręcz filozofii Heeda. W podstawowej wersji gniazdo należy zaślepić specjalną wtyczką. Można jednak dokupić zewnętrzny zasilacz X2, który nie tylko podnosi moc wyjściową wzmacniacza (z 35 W przy 8 omach i 60 W przy 4 omach do, odpowiednio, 50 i 80 W), lecz wpływa także na generalną poprawę jakości dźwięku.

Wraz z najnowszą wersją wzmacniacza (mk3) zmieniło się jedna sporo elementów w jego własnym (wbudowanym) zasilaczu. Układy mają teraz wyraźnie większą wydajność, co ma się przekładać na skok jakości dźwięku trzeciej edycji Obeliska. Można więc spekulować, czy korzyść z dokupienia zewnętrznego zasilacza nie jest teraz mniejsza.

Wejście cyfrowe SPDIF jest nieaktywne, dopóki nie zainstalujemy wewnątrz modułu przetwornika DAC.

Wejście cyfrowe SPDIF jest nieaktywne, dopóki nie zainstalujemy wewnątrz modułu przetwornika DAC.

Konstrukcja Heed Audio Obelisk Si mk3 jest dość przejrzysta, opiera się na jednej, dużej płytce drukowanej. Do niej wlutowano gniazda RCA, jednak już na pierwszym etapie sygnał musi być przekazany do dodatkowego modułu mechanicznego z obrotowym selektorem wejść; umieszczono go tuż przy tylnej ściance, przedłużając trzpieniem aż do frontu i adekwatnego pokrętła.

Na głównej płytce znajduje się zarówno zasilacz (transformator toroidalny stoi tuż obok) z kompletem kondensatorów filtrujących, jak i końcówki mocy. Do tych ostatnich należy niewielki radiator (nad nim w górnej ściance wykonano szczeliny wentylacyjne), na którym widać dwie pary (po jednej na kanał) tranzystorów wyjściowych - zresztą cały układ jest tu półprzewodnikowy.

Sygnał jest przesyłany taśmą z głównej płytki na mniejszy druk, na którym pracuje analogowy potencjometr (niebieski, zmotoryzowany Alps) oraz część układów odpowiedzialna za zdalne sterowanie, powiązane ze zgrabnym pilotem, który oprócz przycisków służących do regulacji głośności i wyboru źródeł, ma również niewielką sekcję klawiszy dedykowanych firmowym urządzeniom źródłowym.

To niewielkie gniazdo służy do podłączenia zewnętrznego opcjonalnego zasilacza; jeśli z niego nie korzystamy, złącze należy zaślepić specjalnym wtykiem.

Odsłuch

Poprzednia wersja Obeliska była idealnym wyborem dla osób poszukujących jednoznacznie ciepłego, muzykalnego brzmienia. Z drugiej strony, "stary" Obelisk nie popisywał się dynamiką i przejrzystością, zatem wydając obiektywną ocenę, trudno byłoby twierdzić, że reprezentował brzmienie wszechstronne i pod każdym względem poprawne.

Wersja trzecia jest może mniej "uwodząca", mniej klimatyczna i mniej specyficzna, i może nie jest to najpewniejszy sposób na sukces, jednak zarówno w odbiorze audiofilów, ceniących sobie choćby neutralność, jak też w ocenie testu, który stawia zalety obiektywne na szczycie hierarchii, jest po prostu lepsza. Heed Audio Obelisk Si mk3 nie traci do końca swojego wcześniejszego stylu, ale zostawia z niego głównie to, co najlepsze, subtelniej operuje cechami indywidualnymi, aby nie ograniczały one tak wyraźnie, jak wcześniej, innych możliwości. Wciąż możemy usłyszeć dźwięk plastyczny, lekko wygładzony.

Nie będziemy co do tego mieli wątpliwości, gdy tylko Heeda porównamy np. z Audiolabem, nie są to już jednak cechy pierwszoplanowe, które zwracają uwagę natychmiast i bez względu na okoliczności. Dźwięk nie staje się jednak nijaki, a wręcz przeciwnie - do arsenału weszło więcej sposobów na absorbowanie uwagi, większa dynamika i lepsza detaliczność czynią muzykę bogatszą, a nie uboższą, chociaż… bliższą temu, co znamy, więc w pewnym sensie mniej intrygującą.

Heed Audio Obelisk Si mk3

Heed Audio Obelisk Si mk3.

Heed Audio Obelisk Si mk3 nie odkryje przed nami zupełnie nowych obrazów, nie jest, i chyba w żadnej kolejnej wersji nie będzie, narzędziem do analizy ani sprzętem do robienia wielkiego spektaklu. Jego ograniczenia są wciąż oczywiste, ale leżą w odpowiednim dystansie do praktycznych potrzeb.

Specjalną (i już nietajną) bronią Obeliska jest środek pasma: bardzo barwny i emocjonalny, zwłaszcza gdy odtwarzamy głosy i instrumenty akustyczne z umiarkowanymi poziomami głośności. Heed nie "gaśnie", gdy jest słuchany bardzo cicho, co występuje w przypadku innych wzmacniaczy.

Heed jest wciąż wzmacniaczem "wieczorowym" (ale nie imprezowym), natomiast większą muzyczną uniwersalność wprowadza otwarta góra pasma, z której zdjęto delikatną zasłonę, jaką wcześniej można było wyczuć. Dynamika basu wciąż mogłaby być lepsza (w tym zakresie można chyba poprawić sytuację, inwestując w zewnętrzny zasilacz, co rekomenduje producent).

(Roz)budowa

Ambicje i nowoczesność Obeliska określa koncepcja budowy modułowej i wewnętrzne porty dla kart rozszerzeń. W ten sposób możemy uzupełnić bazową funkcjonalność o wejście dla gramofonu analogowego, kupując moduł przedwzmacniacza Phono Vinyl-1 (dla wkładek MM) - po jego instalacji zmienia się działanie wejścia RCA nr 1, które z liniowego przekształca się w gramofonowe.

Na tę okazję zainstalowano tuż obok trzpień masy. Drugą z możliwości jest moduł przetwornika cyfrowo-analogowego. Płytka DAC o nazwie Dactil-1 wygląda obiecująco, konwertuje sygnały o rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości próbkowania 192 kHz. Jest to rozwiązanie mające otwierać drogę do szerokiego spektrum cyfrowych źródeł - jak zaznacza sam producent - także komputerów.

Problem jednak w tym, że jedynym gniazdem akceptującym strumień cyfrowy jest współosiowe RCA, co, choć nie przekreśla, jednak utrudnia współpracę z komputerem. Nie każdy potrzebuje zarówno wejścia gramofonowego, jak i cyfrowego, ale trochę szkoda, że nie można zainstalować obydwu modułów.

Radosław Łabanowski

Parametry

HEED AUDIO Obelisk Si mk3

 • Produkowany Tak
 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 50
 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 81
 • Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,29
 • Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 83
 • Dynamika [dB] 100
 • Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 50

Laboratorium

Obelisk potrafi wykrzesać 55 W przy 8 omach i 100 W przy 4 omach, a tryb dwukanałowy nie jest problemem, urządzenie oddaje wtedy 2 x 50 W i 2 x 81 W (8 i 4 omy). Czułość 290 mV zapewni dobrą współpracę ze wszystkimi źródłami liniowymi.

Poziom szumów jest umiarkowany, chociaż nie bardzo niski, wskaźnik S/N wynosi 83 dB, a dynamika osiąga równe 100 dB. W pasmie przenoszenia (rys.1) widać podobny spadek przy 100 Hz dla obydwu obciążeń (ok. -3 dB), a przy 10 Hz spadek -0,8 dB dla 4 omów oraz -1,4 dla 8 omów.

Spektrum zniekształceń (rys. 2) ujawnia trzy szpilki przekraczające poziom -90 dB - najsilniejsze, druga i trzecia, leżą przy -72 dB, a w okolicach -87 dB widać jeszcze piątą.

Kształt charakterystyk z rys. 3. nie jest typowy dla wzmacniacza tranzystorowego (wcześnie położone minima zniekształceń), THD+N osiąga wartości poniżej 0,1 % w zakresie od ok. 1 W do 41 W dla 8 omów oraz od 2,3 W do 30 W dla 4 omów.

Podstawowe dane

 • 5 600 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Oryginalna, niewielka obudowa, solidny, przejrzysty układ półprzewodnikowy.
 • Funkcjonalność: W podstawowej wersji sporo wejść analogowych, opcjonalne karty rozszerzeń - przedwzmacniacza gramofonowego i przetwornika DAC.
 • Laboratorium: Przyzwoita moc wyjściowa (2 x 100 W/4 ohm), umiarkowany poziom szumów (-83 dB) i zniekształceń.
 • Brzmienie: Nie odcina się od plastyczności, ciepła i delikatności poprzedniej wersji, ale dodaje lepszą szczegółowość.

Artukuł pochodzi z

COPLAND CTA408

COPLAND
CTA408

Cena: 32 000 zł

ACCUPHASE E-480

ACCUPHASE
E-480

Cena: 33 900 zł

VINCENT SV-200

VINCENT
SV-200

Cena: 3 400 zł

ROTEL A11

ROTEL
A11

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

ACCUPHASE
E-480

ACCUPHASE E-480

Accuphase w zasadzie nie wywołuje wśród audiofilów kontrowersji. Wszyscy tę markę znają i szanują, chyba każdy chciałby...