Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Czy 50-watowym wzmacniaczem można uszkodzić 200-watowe kolumny?

Czy 50-watowym wzmacniaczem można uszkodzić 200-watowe kolumny?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Niestety tak, zwłaszcza gdy sądzimy, że wzmacniacz osiąga pełną moc znamionową wraz z oporem pokrętła głośności w skrajnej pozycji. 

Pełne wysterowanie, czyli dojście do poziomu mocy znamionowej, najczęściej osiągamy znaczenie wcześniej. Dalej kręcąc gałką w oczekiwaniu, że wyciśniemy ze wzmacniacza jeszcze więcej decybeli... rzeczywiście je wyciskamy, ale ponieważ przekraczamy poziom mocy znamionowej, który jest definiowany przy 1-procentowym poziomie zniekształceń, wkraczamy w obszar przesterowania - moc jeszcze wzrasta, ale wraz z lawinowym narastaniem zniekształceń.

Wysoki poziom tych zniekształceń alarmuje nasze ucho, że mimo niewykonania pełnego obrotu potencjometru wzmocnienia, z dźwiękiem coś jest nie w porzo, i choć zawiedzeni, jednak rezygnujemy z dalszego kręcenia gałką. Czasami jednak dla naszych głośników jest już za późno - zwłaszcza gdy wokół trwa impreza. Nawet gdy efekt przesterowania jeszcze nie jest ewidentny dla ucha, wzmacniacz generuje dużo bardzo harmonicznych, kumulujących się w zakresie wysokich częstotliwości, również w zakresie ponadakustycznym, co bardzo obciąża głośnik wysokotonowy.

Całkowita moc docierająca do głośnika wysokotonowego może w takiej sytuacji wielokrotnie przekraczać moc, jaka wiąże się z normalnym wysterowaniem wzmaniacza. Dlatego nawet kilkukrotna przewaga mocowa kolumn nie jest gwarancją ich bezpieczeństwa - ostatecznie bowiem moc znamionowa wzmacniacza nie jest wartością, której dany wzmacniacz nie jest w stanie bezwzględnie przekroczyć, ale maksymalną mocą, z jaką może pracować nie zniekształcając sygnału.

Dlatego pojawiły się recepty przeciwne - aby to wzmacniacz miał moc większą od mocy współpracujących z nim kolumn, co spowoduje, że nigdy nie wejdzie w zakres przesterowania, bo wcześniej usłyszymy efekty przesterowania samych głośników, np. obijanie karkasu cewki głośnika niskotonowego o nabiegunnik. Tylko pozazdrościć.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Jakie znaczenie ma moc, a jakie efektywność zespołów głośnikowych?

Dlaczego przy stosowaniu kolumn o wysokiej efektywności słychać szum, którego można nie usłyszeć z kolumn o niższej efektywności?

Czy większość amplitunerów rzeczywiście nie jest zdolna do współpracy z 4-omowymi zespołami głośnikowymi?

Jak od strony konstrukcji wygląda przygotowanie zespołu głośnikowego do pracy z podwójnym okablowaniem (bi-wiringiem)?

Czy przy stosowaniu bi-wiringu konieczne są podwójne wyjścia głośnikowe we wzmacniaczu?

Na czym polega bi-amping i jakie są jego warianty?

Czy 'godzina 12.00' na gałce wzmocnienia oznacza wysterowanie wzmacniacza do połowy jego mocy znamionowej?

Dlaczego płyta testowa może uszkodzić głośniki wysokotonowe?

Co to znaczy trudne obciążenie? Co to jest wzmacniacz wydajny prądowo? Co to znaczy, że wzmacniacz 'nie napędzi' kolumn?

Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Zobacz także
Bi-amping Bi-wiring Charakterystyka kierunkowa - kolumny Dolby TrueHD Stosunek sygnał / szum
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio