W 1926 roku Goldring przedstawił urządzenie Jewel Electro - grający system gramofonowy - najbardziej zaawansowane urządzenie swoich czasów. Jego sercem był ręcznie budowany układ magnetyczny GOL-1, którego najważniejsze zadanie polegało m.in. na rozszerzaniu pasma przenoszenia. Dzisiaj układ GOL-1 powraca pod nową postacią, a mianowicie wkładki gramofonowej Goldring Ethos.
Goldring Ethos - szlif typu Line-Contact
Ethos używa szlifu typu Vital z bardzo małym promieniem o liniowym poziomie kontaktu z płytą gramofonową. Wielościenny diament o szlifie line-contact został wybrany m.in. z powodu kombinacji wysokiego poziomu styku z linią żłobienia. Super cienka igła jest w stanie dopasować się dużo lepiej do żłobień w płycie, co poprawia liniowość i skuteczność wysokich tonów. Pozwala to na ograniczenie zużycia zarówno igły, jak i płyty.
Czytaj również test wkładki gramofonowej Goldring E3
Wkładka gramofonowa Goldring Ethos - wspornik igły
Igła jest połączona z układem GOL-1 poprzez wspornik wykonany ze stopu lekkich metali, co zapewnia stuprocentowe przeniesienie informacji z igły do układu magnetycznego we wnętrzu wkładki. Kluczowym elementem wspornika jest długość. W nowej wersji wspornik jest dłuższy, co ma wydatny wpływ na wydajność całego systemu MC. Po pierwsze zmniejsza zakłócenia przenoszone z gorszej jakości płyt gramofonowych, a po drugie cewka zachowuje się stabilniej w polu magnetycznym, co poprawia stabilność wkładki na ramieniu.
Karkas cewki z armatury szwedzkiej stali
Karkas cewki wykonany z armatury pozwala na zachowanie bardzo niskiej masy własnej cewki. Im niższa masa nieresorowana, tym łatwiej igła pozostaje w stałym kontakcie ze żłobieniem płyty gramofonowej. Dodatkowo armatura zapewnia bardzo dobrą fizyczną oraz elektryczną izolację cewki, a to pozwala na lepszą separację kanałów na poziomie przekraczającym realnie 30 decybeli.
Czytaj również: Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?
Wkładka gramofonowa Goldring Ethos - zoptymalizowane zawieszenie
Każdy gram wagi sprawia, że rośnie ryzyko niechcianych rezonansów. Rozwiązaniem tego problemu jest amortyzacja za pomocą wydajnego zawieszenia igły. Dlatego Goldring zaprojektował zupełnie nowe zawieszenie do modelu Ethos oparte na unikalnej kompozycji gumy butylowej. Całość obliczono tak, aby uwzględnić momenty, w których występuje największy rezonans mogący zakłócić pracę igły.
Magnes neodymowy
Neodym to najsilniejszy i jednocześnie najlżejszy typ magnesu dostępny na dzisiejszym rynku. Magnes został spięty z tyłu i z przodu "butami", które zamykają pole magnetyczne w idealnie jednolitej formie wokół karkasu cewki.
Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?
Aluminiowa obudowa
Obudowę wkładki Goldring Ethos wykonano z precyzyjnie wyciętego aluminium lotniczego, które gwarantuje niską masę i wysoki poziom sztywności i zwartości całej konstrukcji. Ponadto zapewnia najlepsze możliwe warunki do transmisji sygnału elektrycznego.
Dodatkowo wkładka została wykończona za pomocą anodowania, co poprawia odporność na uderzenia i upadki. Proces anodowania poprawia również proces transmisji energii elektrycznej wewnątrz wkładki. Dokładny skład stopu aluminium został wybrany na podstawie serii niezależnych odsłuchów.
Produkcja wkładki gramofonowej Goldring Ethos
Każdy wyprodukowany egzemplarz wkładki przechodzi szczegółowe testy pod kątem zgodności z normą produkcyjną parametrów takich jak: pasmo przenoszenia, balans kanałów, przesłuch, poziom wyjściowy i kąt ustawienia igły.
Źródło: Rafko