Wkładki gramofonowe Goldring Ethos

02 października 2018 Sprzęt

RAFKO Dystrybucja wprowadza do sprzedaży nową wkładkę gramofonową Goldring, a mianowicie model Ethos. My zaś przypominamy, że Goldring obchodzi w tym roku setne urodziny.

W 1926 roku Goldring przedstawił urządzenie Jewel Electro - grający system gramofonowy - najbardziej zaawansowane urządzenie swoich czasów. Jego sercem był ręcznie budowany układ magnetyczny GOL-1, którego najważniejsze zadanie polegało m.in. na rozszerzaniu pasma przenoszenia. Dzisiaj układ GOL-1 powraca pod nową postacią, a mianowicie wkładki gramofonowej Goldring Ethos.

Goldring Ethos - szlif typu Line-Contact

Ethos używa szlifu typu Vital z bardzo małym promieniem o liniowym poziomie kontaktu z płytą gramofonową. Wielościenny diament o szlifie line-contact został wybrany m.in. z powodu kombinacji wysokiego poziomu styku z linią żłobienia. Super cienka igła jest w stanie dopasować się dużo lepiej do żłobień w płycie, co poprawia liniowość i skuteczność wysokich tonów. Pozwala to na ograniczenie zużycia zarówno igły, jak i płyty.

Czytaj również test wkładki gramofonowej Goldring E3

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos - wspornik igły

Igła jest połączona z układem GOL-1 poprzez wspornik wykonany ze stopu lekkich metali, co zapewnia stuprocentowe przeniesienie informacji z igły do układu magnetycznego we wnętrzu wkładki. Kluczowym elementem wspornika jest długość. W nowej wersji wspornik jest dłuższy, co ma wydatny wpływ na wydajność całego systemu MC. Po pierwsze zmniejsza zakłócenia przenoszone z gorszej jakości płyt gramofonowych, a po drugie cewka zachowuje się stabilniej w polu magnetycznym, co poprawia stabilność wkładki na ramieniu.

Karkas cewki z armatury szwedzkiej stali

Karkas cewki wykonany z armatury pozwala na zachowanie bardzo niskiej masy własnej cewki. Im niższa masa nieresorowana, tym łatwiej igła pozostaje w stałym kontakcie ze żłobieniem płyty gramofonowej. Dodatkowo armatura zapewnia bardzo dobrą fizyczną oraz elektryczną izolację cewki, a to pozwala na lepszą separację kanałów na poziomie przekraczającym realnie 30 decybeli.

Czytaj również: Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos - zoptymalizowane zawieszenie

Każdy gram wagi sprawia, że rośnie ryzyko niechcianych rezonansów. Rozwiązaniem tego problemu jest amortyzacja za pomocą wydajnego zawieszenia igły. Dlatego Goldring zaprojektował zupełnie nowe zawieszenie do modelu Ethos oparte na unikalnej kompozycji gumy butylowej. Całość obliczono tak, aby uwzględnić momenty, w których występuje największy rezonans mogący zakłócić pracę igły.

Magnes neodymowy

Neodym to najsilniejszy i jednocześnie najlżejszy typ magnesu dostępny na dzisiejszym rynku. Magnes został spięty z tyłu i z przodu "butami", które zamykają pole magnetyczne w idealnie jednolitej formie wokół karkasu cewki.

Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Wkładka gramofonowa Goldring Ethos

Aluminiowa obudowa

Obudowę wkładki Goldring Ethos wykonano z precyzyjnie wyciętego aluminium lotniczego, które gwarantuje niską masę i wysoki poziom sztywności i zwartości całej konstrukcji. Ponadto zapewnia najlepsze możliwe warunki do transmisji sygnału elektrycznego.

Dodatkowo wkładka została wykończona za pomocą anodowania, co poprawia odporność na uderzenia i upadki. Proces anodowania poprawia również proces transmisji energii elektrycznej wewnątrz wkładki. Dokładny skład stopu aluminium został wybrany na podstawie serii niezależnych odsłuchów.

Produkcja wkładki gramofonowej Goldring Ethos

Każdy wyprodukowany egzemplarz wkładki przechodzi szczegółowe testy pod kątem zgodności z normą produkcyjną parametrów takich jak: pasmo przenoszenia, balans kanałów, przesłuch, poziom wyjściowy i kąt ustawienia igły.

Źródło: Rafko

Może Cię zainteresować
GOLDRING testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu