Telewizory LG OLED i NanoCell zostały wyposażone w udoskonalone funkcje sztucznej inteligencji, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych procesorów drugiej generacji α9 i α7 oraz technologii Deep Learning skutecznie podwyższają jakość obrazu oraz dźwięku.
Procesory α9 i α7 (II generacji) analizują sygnał wideo i decydują o sposobach jego przetwarzania oraz podwyższania jakości w telewizorze, w którym są wbudowane. Opracowany przez LG algorytm uczenia się Deep Learning rozpoznaje obrazy, dzięki czemu procesor wie, w jaki sposób poprawić ich jakość.
Nowe procesory wspierają funkcjonalność AI Picture wykorzystującą proces głębokiego uczenia opartego na wbudowanej, ogromnej bazie informacji wizualnych (ponad 1 Mln). Rozpoznają one także jakość sygnału źródłowego i na tej podstawie dobierają optymalne algorytmy, dzięki którym na ekranie telewizora wyświetlany jest bardzo realistyczny obraz.
LG zastosowało także nową funkcję AI Brightness, która mierzy natężenie światła w otoczeniu, dzięki czemu może określić oraz inteligentnie dostosować jasność obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Gdy natężenie światła rośnie, rozjaśniane są fragmenty obrazu, które tego wymagają, dzięki czemu wszystkie detale na ekranie pozostają wyraźne i dobrze widoczne.
Interfejs HDMI 2.1
Interfejs HDMI 2.1 umożliwia wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewnia obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate, trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), czyli małego opóźnienia sygnału zmniejszającego input lag.
Dodatkowo HDMI 2.1 zapewnia funkcjonalność VRR (Variable Refresh Rate). Zmienna częstotliwość odświeżania synchronizuje źródło i wyświetlacz z ciągłą zmieniającą się częstotliwością odświeżania, aż do podstawowej klatki po klatce.
HDMI 2.1 zawiera również eARC (enhanced Audio Return Channel) wzmocniony zwrotny kanał audio, dający możliwość przesyłania najbardziej zaawansowanych formatów dźwiękowych do zewnętrznego amplitunera.
Technologia LG Cinema HDR 4K, dzięki obsłudze większości formatów HDR, takich jak Dolby Vision, HDR 10 (Pro), HLG, Advanced HDR Technicolor pozwala cieszyć się kinową jakością obrazu w domowych warunkach.
Dźwięk
• AI Sound
Udoskonalone funkcje sztucznej inteligencji mają również wpływ na dźwięk. Telewizory oferują nową funkcjonalność AI Sound z nowym algorytmem LG, która pozwala na optymalne przetworzenie dwukanałowego dźwięku stereo na wirtualny 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny.
Procesory α9 i α7 umożliwiają precyzyjne odtwarzanie dźwięku w zależności od rodzaju treści, co ułatwia m.in. odbieranie dialogów w filmach oraz programach telewizyjnych, a także zapewnia kinowe wrażenia dźwiękowe.
• AI Acoustic Tuning
Dźwięk odtwarzany przez telewizory LG jest optymalnie dostosowywany do akustyki pomieszczenia i pozycji widzów. Dzięki funkcji AI Acoustic Tuning, za pomocą pilota Magic, telewizor dostosowuje i optymalizuje dźwięk do akustyki pomieszczenia i pozycji widza. W tym roku wszystkie telewizory OLED i NanoCell zostały ponadto wyposażone w technologię Dolby Atmos.
Telewizor, który nas rozumie
W zeszłym roku telewizory LG wspierane przez sztuczną inteligencję, sterowane były głosowo i wymagały wypowiadania określonych poleceń. Natomiast w 2019 nowe modele oferują funkcjonalność obsługi poleceń przypominających zwykłą rozmowę oraz kontekst wypowiedzi.
LG ThinQ - platforma sztucznej inteligencji
LG posiada otwartą platformę, która daje możliwość kompleksowego integrowania technologii sztucznej inteligencji LG, asystentów głosowych w tym Asystenta Google w języku polskim (planowanego w IV kwartale), jak również sterowania wszystkimi urządzeniami IoT w inteligentnym domu.
Nowością w tegorocznej linii LG OLED i NanoCell jest również wsparcie dla Apple AirPlay 2, co pozwoli na odtwarzanie filmów z iTunes i innych aplikacji - jak również muzyki i zdjęć - bezpośrednio z urządzeń Apple na telewizorze.
LG Home Dashboard - sterowanie inteligentnym domem
Od 2019 r. LG zastosowało w omawianych telewizorach panel Home Dashboard, który integruje wszystkie podłączone urządzenia przewodowo lub bezprzewodowo. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sterować produktami LG ThinQ - pralkami, lodówkami, klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza, ect. Home Dashboard pozwala również na sterowanie urządzeniami innych producentów skupionymi w organizacji Open Conectivity Foundation.
Panel pozwala sprawdzać czas pozostały do końca programu prania, regulować temperaturę klimatyzacji czy kontrolować pracę lodówki. Wszystko po to, by ułatwić monitoring, kontrolę i sterowanie inteligentnym domem.
Nowe portfolio na 2019
W skład oferty LG na rok 2019 wchodzą telewizory OLED oraz NanoCell w różnych wielkościach ekranu. Linia LG OLED TV 2019 składa się z 4 serii: W9 (77, 65 cali), E9 (65, 55 cali), C9 (77,65, 55 cali) oraz B9 (77,65, 55 cali). Natomiast linia LG NanoCell wejdzie na polski rynek w 5 seriach: SM98 (65, 55 cali), SM90 (86, 75, 65, 55, 49 cali), SM86 (75, 65, 55, 49 cali), SM85 (65, 55, 49), SM82 (65, 55, 49 cali).