Nowe wkładki gramofonowe Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA

16 września 2020 Sprzęt

Audio-Technica poszerzyła swoją ofertę wkładek gramofonowych MC o dwie referencyjne konstrukcje - flagową AT-ART9XI oraz AT-ART9XA. Pierwsza z nich jest wkładką z rdzeniem magnetycznym i zastępuje model AT-ART9. Druga, będąca następcą AT-ART7, wykorzystuje rdzeń niemagnetyczny.

W obu wkładkach zastosowano autorski referencyjny przetwornik ART (Audio-Technica Reference Transducer). Jest to komponent, który Audio-Technica wykorzystuje wyłącznie w swoich wkładkach klasy premium.

Igły we wkładkach są mocowane do wytrzymałego wspornika z boru o średnicy 0,28 mm - igła ze specjalnym szlifem liniowym SLC (Special Line Contact) w AT-ART9XI oraz igła ze szlifem Shibata w AT-ART9XA.

Jednym z kluczowych elementów flagowej wkładki Audio-Technica AT-ART9XI jest specjalny układ magnetyczny, na który składają się magnes neodymowy i jarzmo z permenduru. Całość optymalizuje energię w szczelinie magnetycznej, gdzie zlokalizowane są cewki generatora, i dostarcza napięcie wyjściowe na poziomie 0,5 mV (1 kHz, 5 cm/s). 

Czytaj również test wkładki gramofonowej Audio-Technica VM510CB

Audio-Technica AT-ART9XA

W efekcie wkładka - jak mówi producent - odwzorowuje nawet najdelikatniejsze emocje muzyczne przy równoczesnym zapewnieniu dynamiki dźwięku. AT-ART9XA dostarcza z kolei napięcie wyjściowe o wartości 0,2 mV (1 kHz, 5 cm/s).

Audio-Technica AT-ART9XA wykorzystuje rdzeń niemagnetyczny. Co za tym idzie, brak zniekształceń magnetycznych przekłada się na naturalną barwę brzmienia i precyzyjne pole dźwiękowe.

W obu wkładkach projektanci zastosowali układ z dwoma ruchomymi cewkami, które po zamocowaniu tworzą kształt odwróconej litery V. Dzięki temu rozwiązaniu AT-ART9XI i AT-ART9XA mogą pochwalić się wysoką wartością separacji i szeroką odpowiedzią, co skutkuje wyraźną lokalizacją źródeł dźwięku oraz minimalnymi zniekształceniami.

Czytaj również testy urządzeń marki Audio-Technica

Wkładka gramofonowa Audio-Technica AT-ART9XI,

Zarówno Audio-Technica AT-ART9XI, jak i Audio-Technica AT-ART9XA, wykorzystują aluminiową podstawę oraz hybrydową obudowę. Podstawa wspiera układ magnetyczny i system drgający, zapewniając stabilność odtwarzania. Z kolei hybrydowa obudowa, łącząca obrobione aluminium z tworzywem sztucznym o wysokiej sztywności, redukuje niepożądany rezonans pasożytniczy, zapewniając wysoką jakość dźwięku.

Montaż wkładki ułatwiają gwintowane otwory w obudowach. Dzięki nim wkładkę można przykręcić do główki lub zintegrowanego ramienia za pomocą dwóch śrub bez konieczności stosowania nakrętek.

Wkładki gramofonowe MC Audio-Technica AT-ART9XI i Audio-Technica AT-ART9XA będą dostępne w sprzedaży na przełomie września i października.

Czytaj również: 
Jakiego typu wkładki są lepsze - MM czy MC?
Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

Wkładka gramofonowa Audio-Technica AT-ART9XI,

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
AUDIO-TECHNICA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu