BILL FRISELL

Disfarmer

Disfarmer

Wykonanie

Nagranie

Inspiracją powstania albumu "Disfarmers" była kolekcja zdjęć i fascynująca postać ich autora. Pochodzący z farmerskiej rodziny Mike Meyers przybrał pseudonim Disfarmer dla zamanifestowania braku związków z rodzinnymi stronami. Założył studio fotograficzne w małym mieście w Arkansas i na kilku tysiącach czarno-białych zdjęć sportretował z niebywałym artyzmem tamtejszych mieszkańców, stając się jednym z niedocenionych za życia geniuszy.

Aby poczuć milieu Disfarmera, Bill Frisell wybrał się w tamte strony i swoje przejmujące wrażenia przekazał w formie muzycznej. Nie po raz pierwszy doprowadził do rzadkiej fuzji wysublimowanych form country i jazzu, lecz tym razem akcent wyraźnie przesunął w stronę country. Frisell jest specjalistą w tworzeniu muzyki inspirowanej tradycją amerykańską, co wspaniale zamanifestował kiedyś albumem "This Land", a niniejszy tytuł stanowi jakby kontynuację tego wątku.

Misterny splot skrzypiec (Jenny Scheinman), stalowej gitary lub mandoliny (Greg Leisz) i unikalnej gitary lidera kreśli nostalgiczny obraz muzyczny, pełen melodii, choć momentami ocierający się o abstrakcję; tę trójkę wspiera mięsista linia basu (Viktor Krauss). I tak powstała równie ekspresyjna galeria portretów muzycznych jak na zdjęciach.

Cezary Gumiński
Nonesuch / Warner Music

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu