Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Comme Les Garcons

MADEMOISELLE KAREN
Comme Les Garcons

Alternatywa

Karen Duelund Mortensen, znanej jako Mademoiselle Karen, nie trzeba przedstawiać nikomu, kto fascynuje się muzyką Tesco Value i Czesława Mozila. Dunka towarzyszy naszemu rodakowi od dawna, wraz z nim nagrała sporo płyt i także dzięki niemu stała się rozpoznawalna w Polsce.

Dwie poprzednie płyty traktuję jako czajenie się, badanie gruntu przez artystkę i wydawcę: przemknęły bowiem trochę bez echa, ale głównie dlatego, że nie były z całą mocą promowane. W przypadku najnowszej, "Comme Les Garcons" jest inaczej - Mademoiselle jakby więcej w mediach, a teledysk do "Perdue" rozrzewnił już niejednego internautę.

Bo właśnie taki jest cały album Mademoiselle Karen: rzewny, stęskniony, spowity deszczem, wycofany. Z atmosferą autorka idealnie wstrzeliła w tę polską nibyzimę, która bardziej dobija, niż cieszy.

Podoba mi się, że Mortensen nie zamyka się w okopach piosenki francuskiej, choć niewątpliwie pochodne chansonów stanowią ważny element tej płyty, "Perdue" czy "Le Vie Et La Mort" najlepszymi przykładami. Jednak Mademoiselle eksperymentuje też z elektroniką, z metodycznym, czasami bezdusznym (to nie zarzut) graniem - posłuchajcie "Il Parle La Langue Avec La Langue", a zrozumiecie o co mi chodzi.

Znalazłem dwa minusy: "Kawa zimna" i "Tuli pan". To numery zaśpiewane po polsku i nie w tym rzecz, że jestem jakimś zatwardziałym purystą. Uważam po prostu, że by śpiewać w naszym narzeczu, trzeba znać je i wymawiać perfekcyjnie, w innym wypadku wyjdą nam pokraki. Karen należy pochwalić za odwagę, ale mnie jej śpiewany polski co najwyżej drażni. Na jego miejsce mogłaby postawić na więcej duńskiego, który - jak udowadnia piosenka "Husker Alt" - okazuje się bardzo dźwięczną mową.

Poza tym zarzutem nie mam zupełnie do czego się przyczepić. "Comme Les Garcons" to skromna, ale też bardzo piękna płyta. Tak niewiele potrzeba, by stworzyć delikatne, ulotne formy, do których chętnie będzie się wracało co jakiś czas. Mademoiselle Karen się to udało.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PAULINA PRZYBYSZ</span> Chodź tu

PAULINA PRZYBYSZ Chodź tu

 Elevate

Elevate

<span>DANISH STRING QUARTET</span> Last Leaf

DANISH STRING QUARTET Last Leaf

<span>STEFANO BATTAGLIA</span> Pelagos

STEFANO BATTAGLIA Pelagos

<span>PIANOHOOLIGAN</span> 24 Preludes & Improvisation

PIANOHOOLIGAN 24 Preludes & Improvisation

<span>SYMCHA KELLER</span> Bramy

SYMCHA KELLER Bramy

<span>NORAH JONES</span> Day Breaks - Deluxe Edition

NORAH JONES Day Breaks - Deluxe Edition

<span>NATALIA PRZYBYSZ</span> Światło nocne

NATALIA PRZYBYSZ Światło nocne

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio