BILL FRISELL

Silent Comedy

Silent Comedy

Wykonanie

Nagranie

W dyscyplinie nieskrępowanej improwizacji solo wypowiedziało się już kilku gigantów gitary, że wspomnimy: Dereka Baileya, Pata Metheny`ego, Marka Ribota, Sonny’ego Sharrocka czy Jimiego Hendrixa (na wykradzionych nagraniach z własnych prób).

Widać Bill Frisell poczuł właściwy moment, by też zabrać głos w takiej konwencji. Jak wiadomo, jest on gitarzystą szczególnym, potrafiącym się odnaleźć w przeróżnych kontekstach. Wypracował technikę gry niezwykle osobistą, w ramach której potrafi przenieść się gładko z nastroju subtelnej ballady uformowanej z obłych dźwięków w huraganowe zawirowania. Z takim też podejściem mamy do czynienia na tym krążku.

Choć przeważają klimaty wyciszone, to wśród jedenastu utworów na "Silent Comedy" zdarzają się momenty kumulacji nut zadziornych. Popisy Billa Frisella wyróżnia przede wszystkim bogactwo sonorystyki. Każdy dźwięk jest wypielęgnowany i wydaje się być mało natrętny, nawet gdy dochodzi do znacznych zagęszczeń faktury.

Stało się niemal zasadą, że w swobodnych improwizacjach unika się powtarzania wątków, przez co muzyka sprawia wrażenie jakby ciągłego gubienia adresata. Tu inteligentnie rozwijane przez Frisella myśli są bardziej zogniskowane i ukazują nam gitarzystę jako fascynującego wizjonera.

Cezary Gumiński
TZADIK / MULTIKULTI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu