Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
The Paradigm Shift

KORN
The Paradigm Shift

Metal

"Reunion" Korna to jedno z większych tegorocznych wydarzeń w świecie muzyki. Oczywiście dla tych, którzy jeszcze nie skreślili grupy po współpracy z dubstepowymi producentami, i dla tych, którzy z wypiekami na twarzy czekają na nowe rzeczy wypuszczane przez ojców nu-metalu.

"The Paradigm Shift" jest pomostem między nowym obliczem grupy ukierunkowanym na cięższe odmiany EDM a nu-metalem, czy w ogóle metalem samym w sobie. Część patentów wykorzystanych na potrzeby tego albumu spokojnie mogłaby znaleźć się na krążku "Love / Death" pobocznego projektu 'Heada' Welcha. Ciekaw jestem, co na to sam nowy/stary nabytek zespołu, bo wyraźnie słychać, że maczał palce w produkcji "The Paradigm Shift", włącznie z tymi przebojowymi, nawet lekko trącącymi popem fragmentami.

Jednakże rdzeń Korna samego w sobie pozostał niezmienny. Z tą jednak różnicą, że zamiast czerpać garściami z dorobku dzisiejszego metalu, aby spróbować wymyślić Korna na nowo, grupa cofa się o dziesięć lat i tylko jakość produkcji oraz bardziej połamane patenty dają dowód na to, że to Korn anno domini 2013.

"The Paradigm Shift" do mnie nie przemawia. Tak jak na siłę wskrzeszany nu-metal, tak i Korn sam w sobie - choć nadal świetny na żywo – nie wywołują we mnie żadnych emocji prócz zażenowania. Muzyka poszła do przodu i kiedy panowie poromansowali z dubstepem, uznałem, że to słuszny krok.

Jonathan Davis został dj`em, na boku produkuje muzykę, reszta grajków przyznaje, że takie dźwięki lubi, zatem dlaczego Korn nie poszedł za ciosem i nie eksploatuje tego terytorium dalej? Niech panowie spojrzą na to, co robią live bandy grające czy to drum`n`bass, czy agresywny i łamiący żebra dubstep (The Qemists, Destroid), aby mieć pełen obraz tego co i w jaki sposób można zrobić z tą muzyką.

A mając doskonały trzon rytmiczny i niejeden ogarnięty producencko łeb w zespole, mogłoby z tego wyjść coś naprawdę dobrego, bez zapraszania Skrillexa lub 12th Planet dla podbicia hajpu wokół zespołu.

W zamian otrzymujemy dawkę tylko i aż Korna, grzecznie lawirującego pomiędzy tym, co pokazał na "The Path of Totality", a tym, co Head i spółka młócili prawię dekadę temu.

Jak dla mnie to za mało tutaj eksperymentu, za mało męskiego zdecydowania, a przede wszystkim za mało dobrej muzyki. Sama gra wyśmienitej sekcji rytmicznej, fenomenalne brzmienie i w końcu ryk Davisa przesiąknięty frustracją i negatywnymi emocjami nie zatrą przecież spieprzonej okazji do tego, aby przywrócić dobre imię tej kapeli.

Grzegorz "Chain" Pindor 
Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PROPHETS OF RAGE</span> Prophets Of Rage

PROPHETS OF RAGE Prophets Of Rage

<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio