Whiplash

RÓŻNI WYKONAWCY
Whiplash

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Film młodego reżysera Damiena Chazelle "Whiplash" (Bicz) zdobył trzy Oscary (z pięciu nominacji, w tym za najlepszy film) i jest uważany za jeden z najlepszych filmów o tematyce jazzowej, a nawet muzycznej. Ja stawiam go obok "Bird" Clinta Eastwooda i "Round Midnight" Bertranda Taverniera. 

"Whiplash" to historia młodego chłopaka, który chce dołączyć do najlepszych perkusistów jazzowych i trafia do szkolnego big bandu, który prowadzi sadystyczny lider-tyran. Na koniec chłopak gra solo, które "zabija" złego ducha lidera i na twarzach obu pojawia się uśmiech. Nie wiadomo, kto w rzeczywistości gra tę solówkę, ale jest to wybitny jazzowy perkusista. Fani snują w Internecie domysły podając nazwiska; Petera Erskine`a, Steve`a Smitha, ja obstawiam Kendricka Lamara.

Ten film mówi o jazzie i jazzmanach więcej niż sto festiwali. To znakomicie sfilmowana, ciekawa historia. Przede wszystkim pozwala zrozumieć, ile trudu muszą włożyć muzycy, by dorównać najlepszym, by zainteresować słuchaczy i sprawić im przyjemność.

Sądzę, że oryginalny soundtrack nagrała orkiestra złożona z profesjonalnych muzyków. Orkiestrację przygotował Justin Hurwitz, także producent nagrań i kompozytor oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Soundtrack wzbogacono o kluczowe dialogi z filmu. Uzupełnieniem jest nagranie Stana Getza "Intoit" z 1992 r. Gdyby w Polsce były takie szkolne big bandy, jak ten w filmie, i tacy nauczyciele, bylibyśmy jazzową potęgą, drugą po USA.

Marek Dusza
VARESE SARABANDE/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj