W sekcji procesora przygotowano aż jedenaście kanałów, końcówek mocy jest dziewięć. Jednak pierwsze wrażenie bogatego wyposażenia Denona mamy też w przypadku tańszych konstrukcji; tam mnożą się przyciski i regulatory.
Denon AVR-X4400H należy już do innego klubu, w którym obowiązuje elegancki minimalizm formy, chociaż nie jest on posunięty tak daleko, jak w SR6012 Marantza – wyświetlacz Denona jest znacznie większy, a przez to praktyczniejszy. Dużą klapką przykryto wszystkie gniazda i przyciski, oprócz jednego - włącznika zasilania. Po zamknięciu panelu zostajemy tylko z pokrętłem głośności i obrotowym selektorem wejść.
W górnym narożniku znajduje się logo strefowo-sieciowego systemu Heos (sygnalizowany też ostatnią literą symbolu), dla którego Denon powołał oddzielną markę. Heos był zaimplementowany już w poprzednim modelu AVR-X4300H, ale wówczas był to najtańszy tak wyposażony amplituner.
Denon AVR-X4400H - złącza
W tym sezonie Heos jest już właściwie wszędzie, więc AVR-X4400H nie ma pod tym względem przewagi nad tańszymi amplitunerami sieciowymi Denona. Pod klapką znajdziemy m.in. przyciski systemu szybkiego wyboru Quick Select, dostęp do zdalnych stref i sekcję kursorów (gdybyśmy chcieli w ten sposób poruszać się po menu), a także wejścia A/V – cyfrowe HDMI oraz analogowe RCA (stereo i kompozyt wideo).
Czytaj również: Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?
Terminale głośnikowe zajmują całą szerokość obudowy, warto pomęczyć się raz, a dobrze, przykręcić kable wsuwając je "od dołu", co ułatwi podłączanie źródeł.
Denon AVR-X4400H jest wyposażony w dziewięć końcówek mocy, ale jedenaście par zacisków głośnikowych. Pozostawia to dużą swobodę w konfigurowaniu systemów surround, bi-ampingu czy połączeń strefowych. Podstawowym wyborem będzie (w ramach Dolby Atmos) 5.1.4 lub 7.1.2.
Wyjście z przedwzmacniacza ma nawet formułę 11.2, a więc dołączając zewnętrzną (dwukanałową) końcówkę mocy, możemy osiągnąć poziom 7.1.4 (z dwoma parami efektowych kolumn sufitowych). Do dyspozycji są także DTS:X, Auro-3D oraz oczywiście cały pakiet bardziej "klasycznych" dekoderów.
Wejść HDMI jest z tyłu siedem (plus jedno z przodu), wyjścia - aż trzy; dwa odpowiadają za główne pomieszczenie (podłączymy równolegle np. telewizor oraz projektor), jedno jest przeznaczone dla zdalnej strefy. Dodatkowo mamy tu kilka wejść i wyjść kompozyt i komponent.
Najnowsze konstrukcje mają już nawet trzy wyjścia HDMI (i o wiele więcej wejść), również dla zdalnej strefy.
Każde z gniazd HDMI wspiera sygnały 4K, obsługuje standardy HDR i BT.2020; Dolby Vision oraz HLG mają się pojawić "za moment", będą wprowadzone wraz z aktualizacją oprogramowania. Obraz jest nie tylko przełączany, ale i skalowany z niższych rozdzielczości SD/HD do 4K, przeprowadzimy też konwersję analogowo-cyfrową (z wejść analogowych), z wyjątkiem drugiej strefy (wyjście HDMI), dla której konwersja A/C (kompozyt/ komponent) nie działa.
Główne wyjście HDMI obsługuje protokół ARC, a za niedługo (znów aktualizacja oprogramowania) także jego najnowszą wersję – eARC. Wśród aż sześciu wejść analogowych RCA (nie licząc pary z przodu) jest złącze na gramofon z wkładką MM.
Sygnały cyfrowe przyjmują dwa wejścia współosiowe oraz dwa optyczne, a dodatkowo Denon Link HD, działający już wyłącznie przy podłączeniu firmowego odtwarzacza wyposażonego w stosowne wyjście.
Wejście podręczne zapewnia dzisiaj obsługę sygnałów 4K, jako że liczba źródeł w takiej specyfikacji szybko rośnie.
Denon AVR-X4400H - właściwości sieciowe
Denon AVR-X4400H to oczywiście urządzenie sieciowe, z przewodowym LAN-em i bezprzewodowym Wi-fi (działa w dwóch zakresach – 2,4 GHz i 5 GHz), a ponadto komunikacją Bluetooth. Marantz SR6012 ma wielokanałowe wejście 7.1, z czego w AVR-X4400H zrezygnowano, szykując w zamian bardziej rozbudowaną sekcję strefową - oprócz wyjść A/V dla drugiej strefy, są także gniazda (stereo RCA) pozwalające uruchomić trzecią strefę.
Komunikacja z systemem Heos otwiera mnóstwo sieciowych możliwości, niezależnie od niej mamy AirPlay, radio internetowe, Spotify Connect i Tidal. Uruchomimy funkcję odtwarzacza plików (zasoby sieciowe lub dyski USB), obsługiwane są formaty DSD128, FLAC, WAV, ALAC (24/192) i wiele standardów skompresowanych.
Denon AVR-X4400H - kalibracja
Denon posługuje się systemem automatycznej kalibracji i korekcji Audyssey MultEQ XT32, wzbogaconej od niedawna o specjalną aplikację dla urządzeń mobilnych, rozszerzającą (dodatkowe ręczne korekty) ten proces. Po włączeniu zasilania wita nas eleganckie menu asystenta ustawień.
Trudno uruchomić AVR-X4400H bez telewizora, amplituner od razu "prosi" o włączenie ekranu. Kolejne etapy są ilustrowane fragmentami instrukcji obsługi, wszystko zostało dobrze objaśnione, chociaż przebrnięcie przez całą konfigurację wymaga cierpliwości.
Czytaj również: Czy lepszy jest amplituner, czy zestaw procesor / wielokanałowa końcówka mocy?
Denon stosuje dwie anteny dla systemów bezprzewodowych; moduł Wi-Fi pracuje w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Denon AVR-X4400H - wnętrze
Wnętrze Denona AVR-X4400H wygląda bardzo podobnie jak w SR6012. Oznaczenia niektórych płytek drukowanych są takie same (choć poszczególne elementy bywają różne). Dziewięć kanałów (w każdym pracują dwa tranzystory mocy) ulokowano na dwóch modułach i dwóch radiatorach.
Z uwagi na niewielką ilość miejsca (relatywnie płytka obudowa), radiatory nasunięto na siebie, więc dla usprawnienia chłodzenia przygotowano dwa wentylatory oraz perforację dolnej i górnej płyty. Tradycyjnie, w tylnej części, znajdują się układy cyfrowe, sekcja przedwzmacniacza oraz procesora A/V. Sygnały z gniazd HDMI obsługują scalaki marki Panasonic.
Strumieniem audio zajmują się aż cztery procesory DSP Analog Devices z rodziny SHARC (ADSP21487). Konwerter C/A to prawdopodobnie (dostęp jest utrudniony) AKM4458 (32/192), układ – ośmiokanałowy, uzupełniony stereofonicznymi Burr Brown PCM5100A.
W AVR-X4400H są trzy takie scalaki, o jeden więcej niż w Marantzu SR6012, co ma prawdopodobnie związek z obsługą kolejnej (trzeciej) strefy. Widać także konwerter A/C AKM 5358 (24 bit/96 kHz) dla wejść analogowych.
Obudowa jest dość płytka, co spowodowało ciasne upakowanie radiatorów z końcówkami mocy, a jest ich tutaj aż dziewięć.
Odsłuch
Mimo wielu zbieżności konstrukcyjnych, a poprzez występujące różnice, amplitunery Denona często brzmią wyraźnie inaczej niż Marantza; czy to "przypadkowo", czy na skutek celowego profilowania.
Ważne jest też to, że Denon AVR-X4400H zapewnia większą (ale czy przez to lepszą?) unifikację dźwięku w dwóch głównych trybach - stereofonicznym i wielokanałowym - natomiast w przypadku SR6012 łatwo dostrzec odmienne priorytety w obydwu sytuacjach, o czym napiszę dalej.
Denon AVR-X4400H gra ciągle na "wysokich obrotach", z blaskiem i wigorem. Wysokie tony zarówno rozjaśniają cały obraz, jak też sypią własnym detalem, z tego zakresu biegnie dużo czytelnych informacji, chociaż bez natarczywej precyzji i technicznego "prześwietlania".
Średnica jest dźwięczna, ofensywna, jednak nie ustawia się na stabilnych, obszernych pozycjach blisko słuchacza, ściąga uwagę raczej dynamiką i ekspresją niż plastycznością i obfitością.
Denon AVR-X4400H gra odważnie i energetycznie, ale nie ekstremalnie, nie pochyla się długo nad każdym drobiazgiem ani też nie kreuje takiej powagi, jak RX-A1070. Denon to temperament, dużo energii, trochę nonszalancji i spora różnorodność – potrafiwięc oddawać charakter nagrania, nie narzuca jakiegoś własnego podbarwienia, które by wszystko przerabiało na przewidywalny już rezultat. Potrafizaskoczyć, zwłaszcza gdy wygeneruje dźwięk soczysty, a nawet masywny, chociaż rzadko pójdzie w stronę ciepła i miękkości.
Niskie tony płyną miarowo, może nie należy nazywać ich "konturowymi", ale nie wloką się, nie rozlewają, kontrola jest co najmniej dobra, a ciężar optymalny pozwala zagrać mocno, dać nawet kontrę żywości wysokich tonów, nie przechylając całości na swoją stronę. Charakterystyka jest więc w taki sposób zrównoważona, mimo że brzmienie nie jest "wytwornie neutralne".
Wymagania w stosunku do procesorów audio nieustannie rosną, Denon zastosował aż cztery scalaki Analog Devices z gamy SHARC.
- Końcówki mocy: 9
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
- Konwerter wideo: tak
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 3 x kompozyt
- Wyjścia wideo: 3 x HDMI
- Wej./wyj. analogowe audio: 5 x RCA /-
- Wej. podręczne: USB, HDMI, RCA, kompozyt
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: nie
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: 11.2
- Wej. cyfrowe audio: 2 x opt, 2 x coax, Denon Link
- Wyj. cyfrowe audio: –
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- Zdalne strefy: zaciski głośnikowe, 2 x RCA, HDMI
- Pilot uniwersalny: tak
- iPhone/iPad/iPod: AirPlay
- Funkcje strumieniowe: Heos, Spotify Connect, Tidal, radio internetowe
- Flac 24/192
- DSD x 128
Licząc do dziewięciu
W nowoczesnych amplitunerach duża liczba kanałów wiąże się z coraz bardziej rozwiniętymi formatami dźwięku surround, tym bardziej, że Dolby Atmos daje naprawdę dużą elastyczność. Z kolei strefowość kojarzy się z rozwiązaniami sieciowymi. Amplitunery łączą obydwa tematy, pozwalając na tworzenie strefowych systemów w bardziej konwencjonalnej postaci oraz kreatywne wykorzystanie bogatej puli wzmacniaczy.
W AVR-X4400H jest ich aż dziewięć; "zwijając" system w głównym pomieszczeniu do skromnej wersji 5.1, uwalniamy dwie pary końcówek, które możemy przekierować do dwóch (niezależnych), dodatkowych stref. Możemy również uruchomić tylko jedną dodatkową strefę, a w głównym pomieszczeniu zasilać kanały przednie w bi-ampingu.
Bi-amping dwóch głównych kanałów możemy też "odpalić" w konfi guracji 7.1 (wtedy już bez żadnych dodatkowych stref). Jak widać, dla "nadmiarowych" wzmacniaczy możemy znaleźć różne zastosowania, a nawet, gdy ich nie znajdziemy, to praca wspólnego dla wszystkich zasilacza, na rzecz mniejszej ich liczby, też przyniesie korzyści. Nie bójmy się więc, że od liczby wzmacniaczy głowa nas rozboli.