Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
MISSION
MS300

Wreszcie jest alternatywa - w teście pojawia się subwoofer niewielki, co nawet przy wynikających z tego akustycznych kompromisach zainteresuje wielu klientów.

Nasza ocena

Wykonanie
Najmniejszy w teście i najmniejszy w nowej serii subwooferów Mission; skromny, uniwersalny, nieagresywna estetyka, 8-calowy głośnik w obudowie zamkniętej.
Laboratorium
Przyzwoita dolna częstotliwość graniczna (-6 dB przy 30 Hz), umiarkowany poziom maksymalny (110 dB), dostateczny zakres regulacji filtrowania.
Artykuł pochodzi z Audio

Najpoważniejszym czynnikiem zniechęcającym do zakupu subwoofera jest jego wielkość - negatywne wrażenia estetyczne przezwycięża się albo luksusowym wykonaniem, albo odważnym projektem, albo perswazją, że dobry subwoofer nie może być mały... do czego dodajmy, że nawet jeżeli mały będzie niezły, to na pewno nie będzie tani. Zminiaturyzowanie określonych możliwości akustycznych dodatkowo kosztuje.

Ultranowoczesnymi, małymi subwooferami tego typu są np. B&W PV1D czy Paradigm Seismic, za które trzeba jednak zapłacić o wiele więcej - mają one niewielkie wymiary, a parametry charakterystyczne dla znacznie większych konstrukcji.

Komu "duże" nie przeszkadza, nie musi ich kupować, i pewnie coś dostatecznie "wydajnego" znajdzie za mniejsze pieniądze, ale komu duże przeszkadza... musi albo wyłożyć więcej, albo zgodzić się na kompromis.

Mission MS300 nie należy do generacji subwooferów awangardowych, jest odpowiednio nowoczesny i zaawansowany, aby z niewielkiej konstrukcji dostarczać więcej, niż to było możliwie dawniej. Na tle konkurencji tego testu, nie da się jednak ukryć, że jest po prostu skromny.

Otrzymaliśmy go jako jedyny model Mission, pasujący do założonego zakresu cenowego, chociaż w ofercie firmy, a dokładnie w dedykowanej subwooferom serii MS, można znaleźć ich całkiem duży wybór - w sumie sześć.

Mission MS300 należy do jednej grupy razem z większymi MS400 i MS800, i niewiele brakowało po ostatnich obniżkach cen, aby w tym teście mógł się pojawić MS400, kosztujący obecnie 2050 zł; mamy jednak MS300 i wcale się tym nie martwimy, bo nie tylko pokazujemy duże zróżnicowanie, lecz i mniej się nadźwigamy (masa niespełna 10 kg).

Umiarkowaną wielkość dostatecznie dobrze tłumaczy zastosowanie niewielkiego, 8-calowego przetwornika w obudowie zamkniętej. Głośnik zainstalowano z przodu, zasłonięto wciskaną w wyfrezowanie maskownicą, otoczoną łagodnymi łukami, niosącymi ze sobą subtelne przesłanie firmowego stylu (większość kolumn Mission ma taki motyw).

Andrzej Kisiel

Specyfikacja techniczna

MISSION MS300
Dolna częstotliwość graniczna 30
Wymiary 34 x 30 x 33
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Mission MS300

Mały MS300 trzyma się dzielnie, pokazując spadek -6 dB przy ok. 30 Hz, o ile pokrętło górnej częstotliwości ustawimy po lewej stronie, między skrajną pozycją oznaczoną 30 Hz a połową skali; oczywiście oznaczenie "30 Hz" nie miało oznaczać dolnej granicy pasma, ale górną granicę przy najniższym fi ltrowaniu (ta w rzeczywistości wynosi wtedy ok. 65 Hz, ponad dwa razy wyżej).

Bardzo podobną charakterystykę uzyskujemy w połowie skali, kręcąc dalej w prawo rozszerzamy wyraźnie pasmo aż do 140 Hz (-6dB). Charakterystyka oznaczona kolorem zielonożółtym odpowiada trybowi LFE, tym razem fi ltrowanie jest przesunięte bardzo wysoko - to dobrze, skoro ma się tym zająć zewnętrzny procesor. Nie zejdziemy bardzo nisko ani nisko nie odfi ltrujemy, ale wstydu nie ma.

Może Cię zainteresować
MISSION testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu