Mission LX MkII - nowe urządzenia
Na początek - seria się rozszerzyła. Podczas gdy pierwsza seria LX składała się z sześciu modeli - dwóch głośników podstawkowych, trzech wolnostojących i głośnika centralnego dla systemów kina domowego, gamę Mission LX MkII tworzy dziewięć konstrukcji.
Dostępny jest dodatkowy model podstawkowy, można wybierać pomiędzy dwoma głośnikami centralnymi, opracowany został także głośnik surround, który można zamontować na ścianie lub ustawić na szczycie modeli wolnostojących jako głośnik efektowy promieniujący do góry.
Czytaj również testy kolumn głośnikowych Mission
Mission LX MkII - przetworniki
W jednostce wysokotonowej wykorzystano magnes neodymowy, wybrany ze względu na maksymalną siłę magnetyczną na małej przestrzeni, oraz 25-milimetrową kopułkę z mikrofibry, na którą postawiono ze względu na jej niewielką wagę.
Całość, jak czytamy w informacji prasowej, "zapewnia niezwykle wyraziste wysokie częstotliwości - czyste i szczegółowe, z imponującym atakiem impulsów muzycznych".
Seria Mission LX MkII wykorzystuje nową wersję przetworników nisko/średniotonowych Mission DiaDrive, w których zwykły układ membrany i nasadki przeciwpyłowej został zastąpiony jednolitą krzywoliniową membraną.
Jest ona napędzana przez drugą submembranę połączoną z cewką, udoskonalając efektywność napędu i zapewniając bardzo dobrą kontrolę lekko wklęsłej membrany. Sama membrana jest wykonana z dwuwarstwowej plecionki z włókna.
Czytaj również:
Prąd i siła. Głośniki niskotonowe
Czy kolumny trójdrożne są lepsze od dwudrożnych?
Po co w zespołach głośnikowych jest zwrotnica?
Trzy wolnostojące modele z nowej serii wykorzystują jednostki DiaDrive umieszczone zgodnie z opracowanym przez Mission układem IDG (Inverted Driver Geometry), w którym przetwornik nisko/średniotonowy znajduje się powyżej, a nie poniżej przetwornika wysokotonowego, aby pomóc uzyskać wyrównanie czasowe - znak firmowy Missiona od lat 80. XX w.
Umieszczenie głośnika nisko/średniotonowego bliżej poziomu uszu, z jednostką wysokotonową znajdującą się poniżej, pomaga wyrównać długość ścieżki od centrów akustycznych dwóch przetworników, dzięki czemu fale dźwiękowe zbiegają się na wysokości głowy słuchacza.
2-drożne modele wolnostojące Mission LX-4 MkII i Mission LX-5 MkII rozszerzają układ IDG do pełnego systemu D'Appolito, umieszczając jednostkę wysokotonową pomiędzy parą głośników nisko/średniotonowych - jeden powyżej i jeden poniżej.
Największy model w serii, Mission LX-6 MkII, jest 3-drożną konstrukcją z osobnym przetwornikiem średniotonowym umieszczonym nad kopułką wysokotonową i parą przetworników niskotonowych umieszczonych poniżej.
Czytaj również:
Jak należy ustawić zespoły głośnikowe względem miejsca odsłuchowego?
Jaka jest optymalna odległość kolumn od ścian pomieszczenia?
Jakie jest optymalne wytłumienie pomieszczenia odsłuchowego?
Mission LX MkII - zwrotnica
Zwrotnica każdego z modeli została zoptymalizowana - konstruktorzy wykorzystali w serii Mission LX MkII filtr Linkwitza-Rileya 4. rzędu (24 dB na oktawę).
Mission LX MkII - ceny:
- Mission LX-1 MkII – 1198 zł/para
- MissionLX-2 MkII – 1398 zł/para
- MissionLX-3 MkII – 1698 zł/para
- MissionLX-4 MkII – 2598 zł/para
- MissionLX-5 MkII – 2998 zł/para
- MissionLX-6 MkII – 3598 zł/para
- MissionLX-C1 MkII – 1199 zł/sztuka
- MissionLX-C2 MkII – 1399 zł/sztuka
- MissionLX-3D Surround MkII – 1399 zł/sztuka
Źródło: Audio Klan