DENON
AVC-X6700H

Denon zaanonsował pierwsze nowe modele wzmacniaczy AV pod koniec wiosny, tym samym wystartował jako pierwszy. W prowadzącej trójce nie ma jednak urządzeń niskobudżetowych. Najtańszy jest model AVC-X3700H kosztujący 5500 zł, następny AVC-X4700H, a najlepszy właśnie testowany AVC-X6700H. Mimo to rola urządzenia referencyjnego należy wciąż do ubiegłorocznego AVC-X8500H, co w najbliższym czasie raczej się nie zmieni.

Nasza ocena

Wykonanie
Potężny układ 11.2 w relatywnie niewielkiej obudowie. Znany styl Denona, większość manipulatorów pod klapką. Tranzystorowe końcówki w klasie AB, sekcja cyfrowa rozbudowana do obsługi wszystkich najnowszych standardów.
Funkcjonalność
Arcymistrz rozwiązań sieciowo-strumieniowych (dzięki platformie HEOS). Obsługa asystentów głosowych (komplet), konfi guracja 11.2, a po dołożeniu zewnętrznej końcówki mocy – nawet 13.2. Najnowsze dekodery surround, wsparcie dla wideo 8K. Druga i trzecia strefa. Mnóstwo wejść w najróżniejszych standardach. Obudowa mocno się nagrzewa.
Laboratorium
Zgodna z deklaracjami, bardzo wysoka moc pojedynczego kanału, w trybie stereo też bardzo dobrze (2 x 170 W), ale tylko w trybie 8-omowym; w trybie 4-omowym znaczny spadek mocy (2 x 64 W). Niskie zniekształcenia.
Brzmienie
Zrównoważone, dynamicznie swobodne, przestrzennie poukładane. Dobre proporcje nasycenia i szczegółowości, dawka blasku, sprawny bas. Uniwersalne, "normalne".
Artykuł pochodzi z Audio

Zgodnie z firmową tradycją, symbole wzmacniaczy AV rozpoczynają się u Denona skrótem AVC, amplitunerów - AVR, ale na razie jedne i drugie znajdziemy w zakładce Receiver.

Być może taka klasyfikacja ulegnie zmianie, a być może... wcale nie; o tym, czy urządzenie takie, jak Denon AVC-X6700H, jest "tylko" wzmacniaczem, czy już amplitunerem, można podyskutować.

Zadania radiowe realizują w amplitunerach już od dość dawna sekcje sieciowe, dające dostęp do radia internetowego. Wyeliminowanie radia AM/FM jest jakimś ograniczeniem wcześniejszych możliwości, ale dla większości użytkowników coraz mniej znaczącym, a czy z formalnego punktu widzenia odbiera to prawo do miana "amplitunera"? To wątek już tylko lingwistyczny.

Klasyczne amplitunery AV (z tunerem AM/FM) nie znikają (jeszcze) z oferty Denona, będą jednak tylko urządzeniami tańszymi; dla niezorientowanych może to wyglądać paradoksalnie, ale taka ogólna reguła obowiązuje od dawna, tyle że teraz granica między obydwoma "podgatunkami" przesuwa się w dół skali cenowej.

Uchylana klapka to sprawdzony pomysł, aby dyskretnie schować potencjał amplitunera AV.
Uchylana klapka to sprawdzony pomysł, aby dyskretnie schować potencjał amplitunera AV.

Denon AVC-X6700H - końcówki mocy

Jedenaście końcówek mocy za 11 tysięcy złotych - godnie, chociaż jak na takie liczby konstrukcja nie jest bardzo duża czy ciężka. Linia frontu jest subtelna, głównie dzięki ukryciu większości manipulatorów pod uchylaną klapką.

Każdy się domyśli przeznaczenia dwóch dużych pokręteł - to regulator głośności i selektor źródeł. W wejściu podręcznym znajdziemy jedno HDMI (z obsługą 4K) i jedno USB (dla nośników z muzyką); jest też wyjście słuchawkowe i wejście na mikrofon kalibracyjny (firmowy system Audyssey).

Czytaj również: Jakie funkcje pełni końcówka mocy?

AVC-X6700H wyraźnie nagrzewa się nawet przy niskiej mocy, a podczas sesji pomiarowej obudowa zrobiła się gorąca pomimo intensywnej pracy aż trzech wentylatorów. Ustawienie urządzenia w wolnej przestrzeni jest absolutną koniecznością.
AVC-X6700H wyraźnie nagrzewa się nawet przy niskiej mocy, a podczas sesji pomiarowej obudowa zrobiła się gorąca pomimo intensywnej pracy aż trzech wentylatorów. Ustawienie urządzenia w wolnej przestrzeni jest absolutną koniecznością.

Gniazd głośnikowych jest jeszcze więcej - trzynaście - co wynika ze znanej już metody zapewnienia dużej elastyczności połączeń. Wyjście niskopoziomowe ma format 13.2, więc gdzieniegdzie przeczytamy o Denonie AVC-X6700H jako o konstrukcji trzynastokanałowej - taki potencjał mają procesory surround i taki system możemy uruchomić pod warunkiem, że dokupimy zewnętrzną, stereofoniczną końcówkę mocy.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy terminalach i sąsiadującej z nimi informacji o obsługiwanych obciążeniach: od 4 do 16 Ω. Denon od pewnego czasu pozwala na podłączanie kolumn 4-omowych, co wiąże się z wyborem odpowiedniego trybu.

Dla Denona AVC-X6700H wyzwanie jest jednak poważne, skoro jedenaście końcówek mocy upakowano w relatywnie niewielkiej obudowie, a każda z nich ma ponoć 205 W (wg informacji producenta: przy 6 Ω). W takiej sytuacji podłączenie 4 Ω zmusza do ograniczenia mocy, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury.

Czytaj również: Jakie są i czym się charakteryzują klasy pracy wzmacniacza?

W zestawie gniazd podręcznych najważniejsze jest HDMI z obsługą sygnałów 4K. Kilka wejść na tylnej ściance wyróżniono obsługą 8K.
W zestawie gniazd podręcznych najważniejsze jest HDMI z obsługą sygnałów 4K. Kilka wejść na tylnej ściance wyróżniono obsługą 8K.

Denon AVC-X6700H - złącza

Wyposażenie w dekodery jest kapitalne, a nowoczesne systemy z tzw. górną strefą pozwalają tworzyć różne konfiguracje. Podstawowy system 7.1 możemy rozbudować o dwie pary głośników sufitowych (7.1.4), a 5.1 - aż o trzy (5.1.6).

Z pomocą dodatkowej, dwukanałowej końcówki mocy możliwe są nawet takie wariacje, jak 9.2.4 (dodatkowe kanały efektowe pojawiają się wówczas z przodu, na zewnątrz kolumn głównych, a ich zadaniem jest rozszerzenie przedniego pola dźwiękowego.

Wzmacniacz obsługuje dwie dodatkowe (a więc łącznie trzy, licząc z główną) strefy, do których można wysyłać sygnał audio (właśnie z wyjść głośnikowych, jak też z wyjścia niskopoziomowego RCA) i wideo (HDMI, analogowy kompozyt i komponent).

Zachowano też analogowe wejścia audio, jest ich aż osiem w formie RCA (w tym jedno na gramofon z wkładką MM); są też klasyczne wejścia cyfrowe - dwa elektryczne (współosiowe) i dwa optyczne.

Czytaj również: Co to znaczy zmostkować wzmacniacz?

Wiele spraw można dzisiaj załatwić bez kabli (Wi-Fi, BT), AVC-X6700H ma jednak nie tylko wszystkie najnowsze, ale też większość starszych gniazd i standardów.
Wiele spraw można dzisiaj załatwić bez kabli (Wi-Fi, BT), AVC-X6700H ma jednak nie tylko wszystkie najnowsze, ale też większość starszych gniazd i standardów.

W sekcji wideo znajduje się aż siedem wejść HDMI (nie licząc jednego z przodu) i trzy wyjścia. Najnowszy format 8K można podać do jednego z wejść HDMI, a wyprowadzić dwoma głównymi wyjściami; trzecie wyjście HDMI, przygotowane z myślą o zdalnej strefie, ograniczono do 4K. AVC-X6700H ma również wbudowany układ skalujący (do 8K). Z HDMI łączy się także najnowsza wersja kanału zwrotnego - eARC.

Jest sieciowy LAN i dwa wyjścia antenowe (jedno z nich dla Bluetooth). Bluetooth jest dwukierunkowy - AVC-X6700H wyśle wybrany sygnał np. do bezprzewodowych słuchawek.

Na tylnej ściance mamy jeszcze jeden ciekawy detal: nieczęsto zdarza się, aby amplituner (czy też wzmacniacz) AV mógł pochwalić się formułką "Made in Japan".

Czytaj również: Czy wejścia XLR oznaczają, że urządzenie jest zbalansowane?

Jest wielokanałowe wyjście 13.2 pozwalające podłączyć zewnętrzne końcówki mocy, ale po wielokanałowym wejściu nie pozostał (nawet w tak zaawansowanym modelu) już ślad – i słusznie, zewnętrzne dekodery to zupełna nisza.
Jest wielokanałowe wyjście 13.2 pozwalające podłączyć zewnętrzne końcówki mocy, ale po wielokanałowym wejściu nie pozostał (nawet w tak zaawansowanym modelu) już ślad – i słusznie, zewnętrzne dekodery to zupełna nisza.

Denon AVC-X6700H - sterowanie

Włączamy urządzenie i po serii stuków i "trzasków" (normalne zachowanie przekaźników) na wyświetlaczu błyska informacja o tym, że przez wszystkie ustawienia pomoże nam przejść specjalny asystent; najlepiej pozwolić mu działać, podłączyć wzmacniacz do telewizora i reagować zgodnie z poleceniami.

W komplecie jest też pilot, chociaż sterowanie można przenieść do smartfona, do czego potrzebne są dwie aplikacje mobilne. Jedna z nich to podstawowy sterownik, druga odpowiada za system strumieniowy HEOS; jeszcze lepsza byłaby integracja wszystkich zadań w ramach jednej wielofunkcyjnej aplikacji.

Denon AVC-X6700H - funkcje sieciowe

Potencjał umiejętności sieciowych wzmacniacza Denon AVC-X6700H tkwi w platformie HEOS, którą Denon doskonali od kilku lat i jest ona teraz "patronem" każdego sieciowego urządzenia producenta.

HEOS zadba o dostęp do muzyki w chmurze (są więc serwisy Spotify i Tidal), odtworzy pliki z sieci lokalnej, zatroszczy się o rozwiązania strefowe i współpracę z innymi, wspierającymi tę platformę urządzeniami.

Czytaj również: Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza? 

Analogowych wejść audio jest pod dostatkiem, w tym gronie przygotowane również dla gramofonu (z wkładką MM).
Analogowych wejść audio jest pod dostatkiem, w tym gronie przygotowane również dla gramofonu (z wkładką MM).

HEOS pozwala też na sprawną obsługę asystentów głosowych Google Assistant i Amazon Alexa, dogada się również z trzecim - Apple Siri.

Gęste formaty audio (dostęp przez sieć lub z pamięci podłączonych do gniazda USB) są odtwarzane tak jak w wielu amplitunerach Denona, czyli w standardzie FLAC, WAV, ALAC (generalnie w formatach plików bazujących na systemie PCM) o rozdzielczości 24 bit i częstotliwości próbkowania 192 kHz, jest też wsparcie dla DSD64 i DSD128 i certyfikat dla platformy Roon.y

Denon AVC-X6700H - dekoder

Dekodowanie dźwięku surround nie jest (jeszcze) związane z siecią, sygnały tego typu płyną na ogół przez interfejs HDMI. O Dolby Digital czy nawet Dolby TrueHD nie ma się co rozwodzić z perspektywy takich atrakcji, jak Dolby Atmos, DTS:X czy Auro-3D, z takimi dodatkami jak Dolby Atmos Height Virtualization (gdy nie ma możliwości fizycznej instalacji głośników efektowych, ta warstwa kreowana jest z konfiguracji 2.1) i DTS Virtual:X.

W planach (aktualizacji oprogramowania) jest też najnowszy standard DTS :X Pro, który w najbardziej rozbudowanej postaci wymaga instalacji 13.2 i właśnie z myślą o nim Denon AVC-X6700H ma takie wyjścia niskopoziomowe. W tylnej części obudowy ulokowano sporą płytkę cyfrową audio i wideo. Sygnały z HDMI zbiera i wysyła dalej zestaw procesorów Panasonica.

Czytaj również: Czy do wzmacniaczy cyfrowych można podłączyć gramofon analogowy?

Koncepcja powiększania liczby kanałów, a więc końcówek mocy i terminali głośnikowych, wróciła z nową siłą – tak wielu możliwości i scenariuszy konfiguracyjnych nie było nigdy wcześniej.
Koncepcja powiększania liczby kanałów, a więc końcówek mocy i terminali głośnikowych, wróciła z nową siłą – tak wielu możliwości i scenariuszy konfiguracyjnych nie było nigdy wcześniej.

Dekodowaniem dźwięku w systemach wielokanałowych zajmują się dwa nowoczesne procesory Analog Devices z rodziny SHARC. Do obszernej płytki wpięto także moduł sieciowy z dużym radiatorem oraz wyprowadzeniami dla dwóch anten - Wi-fioraz Bluetooth.

Zwykle moduł ten to również miejsce instalacji przetworników cyfrowo-analogowych. Być może wlutowano je od spodu, dostęp tam jest jednak utrudniony; z firmowego opisu wynika, że we wszystkich kanałach pracują 32-bitowe układy AKM.

Najciekawiej prezentują się jednak wzmacniacze. W większości amplitunerów tranzystory wyjściowe są instalowane w jednym rzędzie, jeden obok drugiego, wykorzystując w ten sposób całą szerokość radiatora. Jednak 11 końcówek (pracujących w klasie AB) nie zmieściłoby się w takiej konfiguracji, więc dla każdego kanału przygotowano niezależną małą płytkę, a tranzystory mocy ulokowano jeden nad drugim.

Tak gęsta zabudowa powoduje jednak problemy związane z odprowadzaniem ciepła; tutaj przychodzą z pomocą aż trzy wentylatory zainstalowane pod radiatorem. Wentylatory sterowane są czujnikiem temperatury i załączają się dopiero po jakimś czasie.

Czytaj również: Czy 50-watowym wzmacniaczem można uszkodzić 200-watowe kolumny?

Deklaracja "Made in Japan" nie jest częsta w amplitunerach wielokanałowych, nawet najlepszych.
Deklaracja "Made in Japan" nie jest częsta w amplitunerach wielokanałowych, nawet najlepszych.

Denon AVC-X6700H - odsłuch

W tonalnie zrównoważone i uniwersalne brzmienie Denon wplata odpowiednią dawkę emocji. Neutralność wykracza poza ramy poprawności. W porównaniu z niektórymi amplitunerami, grającymi ostro i efektownie, Denon AVC-X6700H jest ostrożniejszy i spokojniejszy, a jednocześnie dokładniejszy i bardziej naturalny, bo też nie brakuje mu żywości i swobody.

Nie musimy się do tego długo przyzwyczajać i cierpliwie odkrywać zalety takiej prezentacji; Denon może się szybko spodobać dzięki swojej łatwej, bezpośredniej, ale nieagresywnej komunikacji. Bez zaskakujących zwrotów akcji, szarpania i cięcia, szanuje zamiary realizatora, zarówno ścieżek filmowych, jak i muzyki.

Dźwięk jest spójny i otwarty, natychmiast przekonuje i pozwala... o sobie zapomnieć, nie zwracając uwagę żadnymi przerysowaniami i problemami.

Jest "normalny" i przewidywalny, lecz nie oznacza to, że uspokoi dziko grające zespoły głośnikowe - jeżeli więc cenimy sobie równowagę i kulturę, warto poszukać przyzwoitych kolumn, bo Denon ich nie "zepsuje". Ten amplituner zasługuje na dobre towarzystwo, również na dobry sygnał.

Czytaj również: Dlaczego nie można podłączyć kolumn 4-omowych do wzmacniaczy 8-omowych?

Przedwzmacniacz podzielono na kilka poziomów w tylnej części obudowy, ale największym wyzwaniem było upchnięcie jedenastu końcówek mocy i odpowiedniego zasilacza; obudowa AVC-X6700H nie jest większa niż w przeciętnym amplitunerze z mniejszą liczbą kanałów.
Przedwzmacniacz podzielono na kilka poziomów w tylnej części obudowy, ale największym wyzwaniem było upchnięcie jedenastu końcówek mocy i odpowiedniego zasilacza; obudowa AVC-X6700H nie jest większa niż w przeciętnym amplitunerze z mniejszą liczbą kanałów.

Bas jest skupiony, konturowy, dostatecznie sprężysty, ale bez "poduchy". Atak - szybki, szarpnięcia - wyraźne, mięcho... trochę żylaste, ale na pewno nie tłuste. Średnica czysta, neutralna, nieocieplona, ale i bez technicznego utwardzenia, nie wychodzi na pierwszy plan, trochę ustępuje wysokim tonom.

Góra jest selektywna i połyskująca, wyraźna i zwinna. Nie jest to jeszcze najwyższe wyrafinowanie z nieskończonym bogactwem wybrzmień, jednak w stereofonicznym odtwarzaniu muzyki Denon osiąga poziom dobrego wzmacniacza stereofonicznego (jakie testowaliśmy np. w AUDIO 6/2020).

W materiałach wielokanałowych mamy dość energii, a przede wszystkim swobody - dźwięki nie są natarczywe i "wyskakujące", przestrzeń jest obszerna, płynna, dźwięki plastyczne i czytelne. Szczegóły nie dominują nad całym obrazem, Denon pilnuje się, aby nas niczym nie zmęczyć i nie znudzić.

Czytaj również: Czym się różni wzmacniacz zintegrowany od wzmacniacza dzielonego?

Obsługę sygnałów audio powierzono dwóm procesorom DSP Analog Devices SHARC (fot. z lewej); W większości amplitunerów sygnały z gniazd HDMI trafiają do scalaków firmy Panasonic; w tym przypadku zajęły się one również formatem 8K (fot. z prawej)
Obsługę sygnałów audio powierzono dwóm procesorom DSP Analog Devices SHARC (fot. z lewej);
W większości amplitunerów sygnały z gniazd HDMI trafiają do scalaków firmy Panasonic; w tym przypadku zajęły się one również formatem 8K (fot. z prawej)

Denon AVC-X6700H - specyfikacja techniczna

 • Końcówki mocy: 11
 • Konwerter wideo: tak
 • Skaler obrazu: 8K
 • Wejście wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 4 x kompozyt
 • Wyjście wideo: 3 x HDMI, 2 x komponent, 1 x kompozyt
 • Wej./wyj. analogowe audio: 47 x RCA /–
 • Wej. podręczne: USB, HDMI
 • USB: 1 x przód
 • Wej. gramofonowe: tak
 • Wyj. na subwoofer: 2 x
 • Wej. wielokanałowe: –
 • Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: 13.2
 • Wej./wyj. cyfrowe: 2 x opt, 2 x coax /–
 • Wyj. słuchawkowe: tak
 • iPod/iPhone/iPad: AirPlay 2
 • Funkcje strumieniowe: HEOS, Spotify Connect
 • Flac: 24/192
 • DSD: x128
 • Dodatkowe strefy: wyj. głośnikowe, 2 x RCA, HDMI, kompozyt
 • Komunikacja: Bluetooth, LAN, Wi-Fi

Czytaj również: Jakie są sposoby regulacji wzmocnienia (głośności), jakie są ich zalety i wady?

Wiele nowoczesnych urządzeń AV bazuje już wyłącznie na sterowaniu za pomocą aplikacji mobilnej, ale w przypadku amplitunera AV wciąż przydaje się klasyczny pilot.
Wiele nowoczesnych urządzeń AV bazuje już wyłącznie na sterowaniu za pomocą aplikacji mobilnej, ale w przypadku amplitunera AV wciąż przydaje się klasyczny pilot.

Specyfikacja techniczna

DENON AVC-X6700H
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω 2K 170
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω 2K 64
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 0,23
Stosunek sygnał/szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB 80
Dynamika [dB] 103
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 41
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Laboratorium Denon AVC-X6700H

Podobnie jak w innych amplitunerach (czy wzmacniaczach wielokanałowych) Denon stosuje układ selektora impedancji, dzięki któremu możemy bezpiecznie podłączać kolumny 4-omowe.

Zacznijmy jednak od 8 Ω. Każdy kanał (wysterowany pojedynczo) dostarczy 206 W, a więc z dokładnością do jednego wata, tyle ile zadeklarował producent.

Przy wysterowaniu dwóch otrzymamy 2 x 170 W, podłączanie kolejnych jest wyzwaniem dla wspólnego zasilacza, ale 5 x 110 W to wynik wciąż znakomity, podobnie jak 7 x 90 W, a przy obciążeniu wszystkich jedenastu mamy 11 x 58 W, wtedy jednak słyszymy intensywną pracę wiatraków, a mimo to obudowa silnie się nagrzewa. W praktyce kanały efektowe grają mniej intensywnie od przednich, więc do takich ekstremalnych sytuacji nie będzie dochodzić w normalnym użytkowaniu.

Sprawy przybierają gorszy obrót w trybie 4-omowym; Denon skonfigurował układ bardzo asekuracyjnie, zresztą nie pierwszy raz. Przy jednym wysterowanym kanale moc wynosi zaledwie 64 W, ale na pocieszenie nie spada już wyraźnie przy podłączaniu kolejnych kanałów – w stereo mamy 2 x 64 W, a przy uruchomianiu całego arsenału – 11 x 44 W.

Odstęp od szumu jest umiarkowany (80 dB), ale dzięki wysokiej mocy (przy 4 Ω) dynamika przekracza 100 dB. Częstotliwościowe charakterystyki przenoszenia (rys.1) nie pokazują problemów, spadek -3 dB pojawia się przy ok. 75 kHz. Zniekształcenia harmoniczne (rys. 2) są bardzo niskie, żadna szpilka nie przekracza granicy -90 dB.

Na poziom THD+N (rys. 3) ma też jednak wpływ szum, stąd poniżej 0,1% schodzimy powyżej 4 W dla 8 Ω i 6 W dla 4 Ω.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu