LENCO
LBT-188

Firma Lenco ma długie tradycje gramofonowe. Obecnie skupia się na konstrukcjach tanich lub bardzo tanich, chociaż w różnych wariantach – są modele o aspiracjach Hi-Fi, systemy all-in-one (gramofon, wzmacniacz i głośniki), a także modele walizkowe. LBT-188 prezentuje się jednak normalnie i porządnie.

Nasza ocena

Wykonanie
W tej cenie konstrukcja wyjątkowo solidna. Gruba płyta, porządne ramię i jego zawieszenie. Wkładka podstawowa – AT-3600.
Funkcjonalność
W pełni manualny, wymagający pewnej wprawy w obsłudze, z podstawowymi regulacjami. Elektroniczny wybór prędkości obrotowej. Wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny oraz moduł Bluetooth.
Brzmienie
Zrównoważone i nasycone, soczysty bas, gładka góra. Pierwsze oznaki wyrafinowania.
Artykuł pochodzi z Audio

Nawiązuje nawet do droższych konstrukcji. To gramofon w pełni manualny. Jest więc dla początkującego użytkownika bardziej wymagający, a dla zaawansowanego – bardziej obiecujący.

Lenco LBT-188 - budowa

Lenco LBT-188 to gramofon solidny, wręcz wyrafinowany jak na swoją cenę. Waży niemal 5 kg (dwa razy więcej niż "plastikowi" konkurenci), plinta jest dość gruba, wykończona okleiną imitującą drewno (ale całkiem dobrze), do wyboru są wersje ciemniejsza i jaśniejsza.

Talerz jest aluminiowy, z welurową matą w zestawie. Ramię wygląda bardzo dobrze, w łożyskowanym systemie zawieszenia elementy są metalowe. Rurkę zainstalowano w pośredniczącej tulei, główka stanowi integralną część z rurki, na końcu spłaszczonej (w tej klasie gwarantuje to najlepszą sztywność).

Możliwa jest wymiana wkładki gramofonowej, główkę zaopatrzono w typowy system mocowania (standard 1/2 cala) – wystarczy odkręcić dwie śruby. Fabrycznie LBT-188 jest wyposażony w taką samą wkładkę jak pozostałe gramofony tego testu – AT-3600.

Na tylnym trzpieniu ramienia widać typową przeciwwagę, Lenco LBT-188 pozwala na regulację nacisku igły, jest też regulacja anti-skatingu, niezbyt wygodna (system z ciężarkiem na żyłce), ale uznawana za najdokładniejszą. Ramię opuszczamy i podnosimy ręcznie, a służy do tego typowy mechanizm z windą.

Czytaj również: Jakie wyróżniamy kształty ramion gramofonowych?

Rurkę ramienia spłaszczono i uformowano w główkę – takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą sztywność.
Rurkę ramienia spłaszczono i uformowano w główkę – takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą sztywność.

Lenco LBT-188 - obsługa i złącza

Lenco LBT-188 nie ma automatyki, ale trochę innych atrakcji i udogodnień. Jest wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny (MM) z możliwością ominięcia tego układu (i wyprowadzenia sygnału wprost z wkładki).

Jest też złącze USB, a ponadto nadajnik Bluetooth, co pozwala wysłać sygnał do słuchawek, głośnika bezprzewodowego, nowoczesnego wzmacniacza, dzięki czemu gramofon można ustawić dalej od odbiornika sygnału – teoretycznie do 10 m, a w praktyce nieco mniej.

Dość zaawansowana konstrukcja Lenco LBT-188 stawia przed użytkownikiem dodatkowe zadania na etapie pierwszej instalacji, która jest bardziej wymagająca.

Czytaj również: Co to jest moment obrotowy gramofonu?

Gramofon umożliwia regulację dwóch podstawowych parametrów: siły nacisku igły oraz anti-skatingu.
Gramofon umożliwia regulację dwóch podstawowych parametrów: siły nacisku igły oraz anti-skatingu.

Musimy nie tylko uzbroić gramofon w talerz, ale również w przeciwwagę oraz zainstalować elementy systemu anti-skating, a na samym końcu wyregulować nacisk igły.

Codzienna obsługa będzie również wymagała większej wprawy. Ale też nie przesadzajmy – to "normalny" gramofon manualny. Na koniec należy pochwalić kapitalną dokładność obrotów, odchyłka w przypadku testowanego egzemplarza gramofonu wynosi zaledwie -0,05% (talerz kręci się minimalnie za wolno), co też potwierdza wyższą klasę tego urządzenia.

Lenco LBT-188 - odsłuch

Aby uruchomić Lenco LBT-188, trzeba się trochę postarać, ale gdy już opanujemy podstawowe "kroki", chyba przestaniemy narzekać, tym bardziej że ten gramofon odpłaci nam brzmieniem wyjątkowo dojrzałym jak na umiarkowaną cenę.

Czytaj również: Jakiego typu wkładki są lepsze - MM czy MC?

LBT-188 to gramofon w pełni manualny, ale przełącznik prędkości obrotowej jest elektroniczny
LBT-188 to gramofon w pełni manualny, ale przełącznik prędkości obrotowej jest elektroniczny.

To jeszcze nie jest analogowe misterium, ale już spora dawka nie tylko klimatu, lecz również bardziej obiektywnych zalet. Dźwięk jest gęsty, nasycony, ale nie ociężały – przemawia przez niego dobra dynamika. Spójny, skoncentrowany, nie jest bardzo rozdzielczy, jednak nadrabia to żywością.

Bardziej skomplikowanych aranżacji i ostrzejszych dźwięków nie gasi, buduje nawet niezłą przestrzeń. Łapie równowagę między analogowym ciepłem a neutralnością.

Środek pasma jest oczywisty, łatwy w odbiorze; wokale, instrumenty akustyczne pojawiają się bez wysiłku i splątania. Wysokie tony nie błyszczą nieustannie, jednak dopełniają kompozycję konsekwentnie i stabilnie.

Czytaj również: Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

LBT-188 został wyposażony w aż trzy dodatkowe układy wyjściowe: przedwzmacniacz korekcyjny, wyjście USB oraz nadajnik Bluetooth.
LBT-188 został wyposażony w aż trzy dodatkowe układy wyjściowe: przedwzmacniacz korekcyjny, wyjście USB oraz nadajnik Bluetooth.

Bas jest dość miękki, zaokrąglony, ale nie rozpływa się, dobrze trzyma rytm. Jest go dość, nie snuje się w tle, jednak nie przeciąża całości – ma być miły i użyteczny, a nie bezwzględny.

Dzięki temu z przyjemnością można posłuchać nawet transmisji Bluetooth, chociaż cierpi na tym dynamika i przejrzystość, którą jednak można poprawić (nie tylko w trybie Bluetooth) podłączeniem innego układu korekcyjnego – ten motyw powtarza się w tym teście.

Specyfikacja techniczna

LENCO LBT-188
Napęd Paskowy
Ramię Proste
Prędkość obrotowa 33.3/45
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LENCO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu