Audio Physic Cardeas Plus - przetworniki
W sumie sześć przetworników, czterech różnych typów, podłączonych przez kilka odrębnych sekcji zwrotnicy, tworzy układ trzyipółdrożny. Oryginalność układu zwiększają też ciekawe konstrukcje przetworników, które jednak łączy jedna cecha, w sumie dość prozaiczna na dzisiejszym poziomie techniki głośnikowej, ale podkreślana przez producenta - wszystkie mają membrany aluminiowe.
Wedle jednej z wielu głośnikowych "filozofii", ustalenie jednego materiału membran dla wszystkich przetworników - niezależnie od tego, co to za materiał - jest wartością samą w sobie, prowadzącą do uzyskania homogenicznego brzmienia. Z drugiej strony, wiele doświadczonych firm w ogóle nie bierze tego czynnika pod uwagę, nie ograniczając się w dobieraniu i łączeniu różnych materiałów, najlepszych dla poszczególnych zakresów częstotliwości.
Wybór aluminium faktycznie ułatwia jednak zadanie ujednolicenia, bowiem jest to materiał spotykany i co najmniej dobry dla każdego rodzaju membrany. Spełnia dwa najważniejsze kryteria - jest lekki i sztywny. Gdyby nie spełniał pierwszego z nich, nie nadawałby się na membranę wysokotonową; gdyby nie spełniał drugiego - byłby wykluczony z membran niskotonowych.
Z lewej strony przetwornik średniotonowy, z prawej - jeden z dwóch nisko-średniotonowych. Pierwszy ma kosz powiększony dodatkowym aluminiowym pierścieniem, który być może jest kolejnym elementem systemu odsprzęgania. W obydwu przypadkach zastosowano podwójne kosze. Zewnętrzna, aluminiowa struktura tworzy jeden odlew razem z radiatorem, założonym na neodymowym układzie magnetycznym.
Nie spełnia trzeciego pożądanego, ale już nie tak krytycznego warunku - mianowicie nie wykazuje się dobrą stratnością wewnętrzną, ale z tym problemem można już sobie radzić za pomocą odpowiedniego filtrowania w zwrotnicy "odcinając" rezonanse obarczające pracę sztywnych membran. Tak się to zwykle robi... Ale i w tej kwestii Audio Physic przygotował własny sposób, zaaplikowany głośnikom średniotonowym, których rezonanse są najgroźniejsze, ponieważ leżą bardzo blisko, albo nawet w granicach zakresu, który chcielibyśmy powierzyć tej sekcji. Na obrzeżu membrany, od spodu, jest doklejony "ring" - pierścień z wysokostratnej gumy, który ma za zadanie tłumić ów rezonans i pozwolić na stosowanie łagodniejszego filtrowania.
Kosze przetworników średniotonowych są dosłownie podwójne - kosz wewnętrzny, do którego zostały przymocowane wszystkie części ruchome, jest wykonany z tworzywa o wysokiej stratności wewnętrznej, a kosz zewnętrzny, obejmujący neodymowy układ magnetyczny, to odlew z metali lekkich, zapewniający sztywność całej konstrukcji. Głośniki niskotnowe mają konstrukcję bardziej konwencjonalną, ale bardzo solidną, opartą na masywnym odlewanym koszu i dużym, ferrytowym układzie magnetycznym.
Wreszcie zupełnie normalny, ale najpoważniejszy przetwornik - 26-cm niskotonowy, w Cardeasie jeden z dwóch.
Najodważniejszy jest głośnik wysokotonowy - opisywany już wcześniej, właściwy dla wszystkich konstrukcji serii Reference, odświeża dawną i generalnie porzuconą koncepcję przetwornika stożkowego - oczywiście stożkowe membrany nadal obowiązują w głośnikach niskotonowych i średniotonowych, ale przecież z wysokotonowych zostały wyparte przez inne profile. Audio Physic przywraca stożek do łask, chociaż - wbrew deklaracjom - wcale nie odrzuca kopułki... Zaproponowany przetwornik jest hybrydą łączącą jedwabną (a więc nie aluminiową!) kopułkę z aluminiowym stożkiem (a dokładnie mówiąc - z profilem wykładniczym) zewnętrznym; 25-mm cewka drgająca jest połączona bezpośrednio z obydwoma częściami membrany.
Zwiększenie powierzchni może przynieść wzrost efektywności, ale przynosi też wzrost masy, a przede wszystkim może pogorszyć charakterystyki kierunkowe (jak każde zwiększenie średnicy membrany). W ostatnim czasie producenci samych przetworników pracują jednak intensywniej nad wysokiej klasy, niewielkimi przetwornikami szerokopasmowymi, potrzebnymi do różnych miniaturowych urządzeń. Częściowo z efektów tych badań mógł skorzystać Audio Physic, chociaż opisywany przetwornik jest typem produkowanym włącznie na potrzeby niemieckiej firmy.