PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Minisystemy

Pioneer czuje się w tym temacie jak ryba w... sieci - czyli w urządzeniach sieciowo-strumieniujących. Ma szeroką ofertę kompaktowych systemów stereofonicznych, w których równie szerokim gestem udostępnia najnowocześniejsze funkcje.

X-HM82 jest obecnie najwyższym modelem w linii stereofonicznych kompletów mini; zdetronizował dwuczęściowy i droższy P2 (również przez nas testowany), opiera się na jednym urządzeniu centralnym, ale zachował znane już głośniki.

Sieciowy CD-amplituner jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej oraz srebrnej; zespoły głośnikowe są zawsze czarne. Przyznam szczerze, że kombinacja srebrno-czarna trochę się gryzie. Ponadto do wyboru mamy opcje z radiem DAB lub bez niego.

Dobre wrażenie robi metalowy panel frontowy; duży, kolorowy wyświetlacz świetnie pokazuje informacje o płycie, ale jego rozmiary są ważne przede wszystkim podczas korzystania z radia internetowego czy serwisu Spotify. Przyciski podstawowych funkcji umieszczono na górnej części obudowy, co jest bardzo wygodne. Na froncie są tylko trzy gniazda: USB, wyjście słuchawkowe i wejście mini-jack (analogowe audio).

Pioneer X-HM82 jest systemem skomplikowanym funkcjonalnie, więc pilot obejmujący wszystkie funkcje ma - z konieczności - wiele klawiszy, a niektóre z nich są bardzo małe. Do uruchomienia bezprzewodowej komunikacji z internetem konieczne było wkręcenie dwóch antenek do gniazd na tylnym panelu; opis łączenia LAN/WLAN nie jest idealnie przejrzysty, jednak się udało.

Przyciski obsługujące najważniejsze funkcje zostały ulokowane na górnym panelu - to bardzo wygodne.

Przyciski obsługujące najważniejsze funkcje zostały ulokowane na górnym panelu - to bardzo wygodne.

Sporym ułatwieniem jest tryb "zasysania" konfiguracji sieciowej (WLAN) z urządzeń przenośnych iOS. Spotify działa najwygodniej, gdy interfejs do sterowania znajduje się w przenośnym, zewnętrznym urządzeniu. Połączenie BT udało się znaleźć po dłuższej chwili, ale gdy urządzenia "się zobaczyły", wszystko działało już bardzo pewnie. Zastosowano Bluetooth 3.0, włączone zostały profile A2DP i AVRCP, użyto kodeków aptX, AAC i SBC.

Próbowałem też z kilkoma krążkami CD, czy przypadkiem amplituner nie "zaciągnie sobie" okładek i tytułów nagrań z sieci, ale nie - konsekwentnie pokazuje tylko numery ścieżek i czasy.

Połączenie LAN działa bez problemu, w ramach WLAN CD-amplituner działa przez szybki tryb WPS (także z autoryzacją PIN), jest także dostęp przez przeglądarkę.

Serwerami dla Pioneera X-HM82 są urządzenia pracujące w systemie DLNA. Dzięki kompatybilności z tym standardem, urządzenie pozwala na odtwarzanie plików muzycznych z komputerów osobistych (z odpowiednim oprogramowaniem) oraz dysków sieciowych NAS.

Możliwości sieciowe i strumieniowanie

Frontowe gniazdo USB to jeszcze inny rozdział możliwości Pioneera. Można wyciągnąć muzykę z iPoda/iPhona/iPada (w komplecie dostajemy dla nich plastikową podstawkę). USB pozwala także na podłączenie pamięci masowych. Z pendrajwami nie ma kłopotu, w przypadku dysków twardych znalazłem informacje, że, po pierwsze, urządzenie obsługuje HDD z organizacją plików FAT16/32, a po drugie, funkcjonowanie zewnętrznych nośników pamięci nie jest gwarantowane. I rzeczywiście, z trzech dysków, do których miałem dostęp (wszystkie we właściwym formacie), ruszył tylko jeden.

Szerokie możliwości sieciowe są połączone z możliwością strumieniowania plików w wielu formatach: WAV, DSD, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, WMA, Apple Lossless. Instrukcja obsługi wyraźnie określa, które pliki i jakie rozdzielczości będą obsługiwane w trybach bezprzewodowym i przewodowym; np. WAV/FLAC/AIFF będą dostępne w rozdzielczości 24 bit/192 kHz, podczas gdy WLAN-em da się "przepchnąć" co najwyżej 24 bit/48 kHz. Strumień DSD (64) otrzymamy przez LAN.

I tym razem Pioneer nie zapomniał o implementacji aplikacji sterującej, którą na potrzeby różnorodnych urządzeń rozwija już od kilku lat. W ramach funkcji sieciowych Pioneera X-HM82 może obsługiwać pokaźną liczbę źródeł. Tych podłączanych standardowo nie będzie już wiele: mamy trzy wejścia liniowe (w tym wspomniane jedno na przednim panelu) oraz cyfrowe, światłowodowe wejście audio.

Liczba gniazd na tylnym panelu jest niewielka, ale system obsługuje wiele źródeł na różne sposoby. Zarówno CD--amplituner, jak i zespoły głośnikowe są wyposażone w solidne zaciski.

Liczba gniazd na tylnym panelu jest niewielka, ale system obsługuje wiele źródeł na różne sposoby. Zarówno CD--amplituner, jak i zespoły głośnikowe są wyposażone w solidne zaciski.

CD-amplituner ma także tuner AM/FM. Gniazda głośnikowe są wykonane na solidnych zakręcanych zaciskach. Wzmacniacz o mocy 2 x 50 W pracuje w klasie D. Monofoniczne wyjście pozwala na podłączenie aktywnego subwoofera.

Zespoły głośnikowe reprezentują konwencjonalny, dwudrożny układ z 12-cm nisko-średniotonowym (z membraną z włókna szklanego) oraz 25-mm kopułkę wysokotonową (tekstylną). Wylot bas-refleksu znajduje się z tyłu. Zaciski są solidne, zakręcane. Obudowy w całości pokryto lakierem.

Brzmienie

Brzmienie systemu Pioneer X-HM82 jest jednoznaczne, chociaż zaskakujące. Większe wzmacniacze i amplitunery Pioneera, jakie testowaliśmy w ostatnim czasie, zwykle grały jasno, zdecydowanie, z dawką metaliczności. Natomiast dźwięk podany z małego systemu skłania się ku masywności. Pierwsza myśl, jeszcze zanim zacząłem rozbierać to wrażenie na czynniki pierwsze, skupiła się na głośnikach - prawdopodobnie to one są w największej mierze odpowiedzialne za taki efekt, więc albo będziemy je za to lubić, albo nie.

Podczas analizowania pasma można dostrzec duży udział niskich częstotliwości. Oczywiście bas z takich miniaturek nie zapuszcza się na sam skraj, ale fundament średniego podzakresu jest naprawdę solidny, a niekiedy imponujący. Są więc momenty, w których Pioneer prezentuje się jako gracz o dużej sile, działając mocno i efektownie.

Kłopoty z kontrolą basu są tylko incydentalne, Pioneer działa energetycznie, chociaż poprzez proporcje, w których występuje pewien deficyt wysokich tonów, nie jest to brzmienie do końca przejrzyste. Sama średnica jest bliska i czysta, ale uprzejmie cofa się już przed granicą z wysokimi tonami, unikając wszelkiej krzykliwości, za to dowartościowując niższe rejestry.

Trochę przygaszona góra nie jest z kolei całkowicie zamknięta na subtelności z samego górnego skraju, które nawet preferuje względem potencjalnie mocniejszych, błyszczących dźwięków oktawy 5-10 kHz. Jest więc w tym brzmieniu trochę subtelności, a nawet finezji.

Monofoniczne wyjście RCA na zewnętrzny subwoofer aktywny jest często spotykane w małych systemach.

Monofoniczne wyjście RCA na zewnętrzny subwoofer aktywny jest często spotykane w małych systemach.

- Wzmacniacz [W] 2 x 50
- Wejścia 2 x RCA, 1x mini-jack, 1 x cyfrowe TOSLINK, 1 x USB
- Wyjścia 1 x słuchawkowe mini-jack, 1 x RCA, subwoofer
- Funkcje sieciowe BT, LAN, WLAN, DLNA, radio internetowe, Spotify, AirPlay
- Obsługiwane formaty: WAV, DSD, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, WMA, Apple Lossless

Grzegorz Rogóż

Testy porównawcze

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidny CD-amplituner i para dwudrożnych zespołów głośnikowych, w tej cenie żadnych zastrzeżeń, tylko pochwały.
  • Funkcjonalność: Bardzo szerokie możliwości strumieniowania przez LAN, WLAN i BT. Obsługa plików praktycznie we wszystkich standardach. Jest także odtwarzacz płyt CD. Obsługę ułatwia duży wyświetlacz. Dość brzydki, ale funkcjonalny pilot.
  • Brzmienie: Wyeksponowany fundament basowy idealnie połączony ze średnicą, góra pasma uciekająca od ostrości, ale o ładnej poświacie na samym skraju. Wyraźne lepszy dźwięk przy korzystaniu z materiałów wyższych rozdzielczości.
SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
P2

PIONEER P2

System P2 jest referencją w obszernej kategorii mikrusów Pioneera. Tutaj, inaczej niż w przypadku Denona i Marantza, trz...