DENON AH-MM400

DENON AH-MM400

Denon nie tylko dołączył do słuchawkowej rewolucji, ale czuje się w niej wyjątkowo dobrze. Przygotowuje ofertę pod kątem nowych wymagań klientów. Denon ma słuchawki sportowe, kosmiczne i miejskie, bo tak gamę Urban Raider sam określa, oraz wiele bardziej klasycznych modeli Hi-Fi, które muszą być jednak także spowinowacone ze sprzętem przenośnym.W tej ostatniej grupie najwięcej nowości pojawia się w linii Music Maniac, która ma być "czysta akustycznie". Najnowszymi "maniakami" są trzy modele zaprezentowane pod koniec roku, AH-MM200, AH-MM300 oraz najdroższe AH-MM400.

Denon AH-MM400 to konstrukcja zamknięta, której ważną cechą ma być efektywne tłumienie hałasów z zewnętrznego środowiska, wciąż za sprawą rozwiązań pasywnych, bez udziału elektroniki. Z obiektywną klasyfikacją takich słuchawek jest zawsze problem, bo głowa głowie nierówna, tak samo jak uszy. Mam to (nie)szczęście, że i jedno i drugie jest w moim przypadku nie najmniejsze, przez co z jako taką odpowiedzialnością mogę napisać, że jedne słuchawki zostawiają więcej swobody, a inne ściskają jak diabli, wiedząc, że w najgorszym razie ktoś inny poczuje się podobnie.

Z Denonem nie mam jednak najmniejszego kłopotu (przy maksymalnie wysuniętym pałąku), wolnego miejsca jest naprawdę sporo. Waham się natomiast, czy uprawnione byłoby nazywanie tych słuchawek wokółusznymi. W moim przypadku jest na styk, tzn. ucho niechętnie, ale jednak wślizguje się do środka. Poduszki mają owalny kształt, są wykonane ze skóry, co wraz z konstrukcją zamkniętą rodzi niejednoznaczne odczucia. Mnie po dłuższym słuchaniu było dość gorąco, ale tu o obiektywizm wyjątkowo ciężko, bo każdy z nas jest inny i inaczej znosi takie "towarzystwo". Co się tyczy samej skóry, jest to wprawdzie miękka, ale jednak imitacja tego materiału ("skóra ekologiczna").

Słuchawki Denon AH-MM400

Słuchawki Denon AH-MM400

Najbardziej wyjątkową i rzucającą się w oczy cechą słuchawek Denon AH-MM400 są zewnętrzne "kapsle" (aż nie wypada w stosunku do nich używać takiego określenia) wykonane z naturalnego (nieekologicznego) drewna - orzecha amerykańskiego. Już kilka lat temu Denon stosował taki zabieg - w słuchawkach AH-D7000 (tam muszle były mahoniowe).

Takie wykończenie wygląda superelegancko, a producent podpowiada, że same przetworniki czują się w takim towarzystwie bardzo dobrze, dając dźwięk bardziej naturalny. Muszle uzupełniono metalowymi akcentami i zawieszono na widelcach wykonanych z aluminiowych odlewów. Słuchawki można wygodnie składać na czas transportu, muszle obracają się w niewielkim zakresie (nie jest to 90 stopni, jak w niektórych modelach), ale umożliwiają dobre dopasowanie do głowy.

Pałąk jest szeroki, od góry obszyty skórą, od wewnątrz wykończony dość grubą poduszką i miękką tkaniną, która świetnie komponuje się z plecionką, jaką wykończono krótkie odcinki przewodów prowadzące z pałąka do muszli. Kable sygnałowe (są dwa w komplecie) mają już gumową izolację o okrągłym przekroju. Jeden z nich wyposażono w pilot w standardzie MFI (made for iPhone/iPad/ iPod) uzupełniony jeszcze mikrofonem. Drugi jest pozbawiony takich udogodnień, dedykowany domowym wzmacniaczom Hi-Fi.

Słuchawki Denona można łatwo przenosić, chowając je do miękkiego woreczka, składając je wcześniej do wyjątkowo małych rozmiarów.

Słuchawki Denona można łatwo przenosić, chowając je do miękkiego woreczka, składając je wcześniej do wyjątkowo małych rozmiarów.

Kable podłączamy do jednej muszli zwykłym 3,5-mm wtykiem, identyczny jest też z drugiej strony. To już nie pierwsze słuchawki Denona, w których widzę dużą staranność formowania kątowej 3,5-mm wtyczki. Wynika to ze specyfiki sprzętu przenośnego. Tuż przy obszarze styków izolator (plastik) złącza zwęża się, przez co nawet etui ochronne smartfona (z ograniczoną przestrzenią w obrębie gniazda słuchawkowego) nie stanowi najmniejszego problemu. W muszlach pracują przetworniki z membranami z kompozytu celulozowo-węglowego, o typowej średnicy 40 mm, zawieszenie wykonano zaś w technice Free Edge, która ma zapewnić rozciągnięcie pasma przenoszenia do 40 kHz.

W parametrach elektrycznych nie ma większych niespodzianek, może oprócz wysokiej mocy maksymalnej (aż 1 W), impedancja dyktowana wymogami urządzeń przenośnych wynosi standardowe 32 Ω. Denon może się pochwalić autorską aplikacją "Audio App", przygotowaną dla sprzętu mobilnego najpopularniejszych platform Android i Apple iOS. To nie tyle sam odtwarzacz, co zaawansowany korektor charakterystyki częstotliwościowej. Że mało audiofilskie? Wręcz przeciwnie, nie stworzono bowiem dotąd uniwersalnego modelu ucha, każdy z nas słyszy - te same słuchawki! - inaczej.

DENON AH-MM400

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 310
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10 000 - 40 000 kHz
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie/tak/nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 2 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Nieduże, ale bardzo luksusowe, elementy aluminiowe i naturalne drewno.
 • Funkcjonalność: Zamknięte i nauszne, więc mało „przewiewne”, ale na szczęście nie uciskają głowy, duży zakres regulacji.
 • Brzmienie: Gęste, emocjonalne, bezpośrednie, bez ostrości, ale z odważną dźwięcznością wysokich tonów i sprężystym basem.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio