XINDAK
XA6800 (08)

Przywiązanie Xindaka do tradycji widać nie tylko w jego rozwiązaniach technicznych, ale i w długowieczności kluczowych produktów. Testowany wzmacniacz XA6800 (08) jest kolejną (ósmą?) wersją integry XA6800, zaprezentowanej po raz pierwszy już w 1998 roku.

Nasza ocena

Wykonanie
Poważna konstrukcja z solidną obudową, mocnymi końcówkami i wydajnym zasilaczem. Wyraźnie warta swojej ceny.
Laboratorium
Wysoka moc (2 x 94 W/8 Ω, 2 x 143 W/4 Ω), pozostałe parametry dobre i bardzo dobre.
Brzmienie
Siła i rozmach budowane na dobrym basie, ale także naturalność i dobra kontrola. Duża scena z dużymi źródłami pozornymi.
Artykuł pochodzi z Audio

Na środku grubego, aluminiowego frontu wzmacniacza Xindak XA6800 (08) znajduje się duże pokrętło siły głosu, z niewielkim wyfrezowaniem wskazującym na jej położenie. Po prawej stronie umieszczono przyciski wyboru wejścia z niebieskimi diodami.

Nie ma żadnych regulatorów barwy ani wyjścia słuchawkowego. Nie ma także wejść cyfrowych i gramofonowego. Na tylnej ściance, dość daleko od siebie, znajdują się trzy pary wejść RCA (złoconych), a obok para wejść zbalansowanych XLR.

Niemal we wszystkich wzmacniaczach z tego przedziału cenowego znaczne oszczędności przynosi uproszczenie ich konstrukcji mechanicznej. Tutaj na obudowie nie oszczędzano. Boki tworzą duże radiatory, anodyzowane na kolor jasnografitowy, a górę tworzą dwa aluminiowe elementy wzmacniane poprzeczkami. Ta część jest w kolorze jasnego navy blue. To jedyny wzmacniacz tego testu, i w ogóle za te pieniądze, ważący bliżej 20, niż 10 kg.

W solidnym ekranie ze stali umieszczono duży transformator zasilający. Wychodzą z niego trzy uzwojenia wtórne – dla przedwzmacniacza i oddzielnie dla dwóch kanałów wzmacniacza mocy. Potężne prostowniki tego ostatniego przykręcono bezpośrednio do dolnej ścianki, prostownik przedwzmacniacza znalazł się na płytce za transformatorem, gdzie są także układy stabilizujące napięcie oraz kondensatory filtrujące.

Znajdujący się w cenniku, oczko wyżej, model XA6900 ma układ hybrydowy, z lampami na wejściu, natomiast testowana konstrukcja zawiera przedwzmacniacz oparty na układach scalonych; umieszczono je na małej płytce, do której wlutowano dobrej jakości gniazda wejściowe RCA. Aktywne wejście jest wybierane w przekaźnikach.

Dalej sygnał jest wysyłany ekranowanymi kabelkami do klasycznego potencjometru zamkniętego w puszce, a potem biegnie do końcówek mocy. Końcówki mocy wyglądają świetnie. Przede wszystkim zbudowano je z tranzystorów, jakich już nie ma - produkowanych przez ON Semiconductor komplementarnych par MJ15025G + MJ15024G, po dwie na kanał.

To tranzystory bipolarne, ale w dawno niewidzianych przeze mnie obudowach metalowych TO-3. Przykręcono je nie od razu do radiatorów, a do dużych, miedzianych ceowników, a dopiero te - do radiatorów.

Czytaj również: Co to jest konstrukcja dual-mono, jakie są jej wady i zalety?

Minimalizm - tylko cztery wejścia liniowe i pojedyncze wyjścia głośnikowe. Otoczone jednak potężnymi radiatorami, wszystkie gniazda są lepszej klasy niż w innych wzmacniaczach z tego przedziału cenowego.
Minimalizm - tylko cztery wejścia liniowe i pojedyncze wyjścia głośnikowe. Otoczone jednak potężnymi radiatorami, wszystkie gniazda są lepszej klasy niż w innych wzmacniaczach z tego przedziału cenowego.

Odsłuch

Przejście od Advance`a do Xindaka to jak zamiana małej kameralnej salki na estradę. Rozmach. Potężnie, bez redukcji przestrzeni do miejsca między głośnikami, jest w tym nie tylko moc, ale i umiejętność budowania głębi.

Dużą rolę odgrywa w tym właśnie scena i akustyka. Xindak XA6800 (08) pokazuje i siłę, i oddech. Spora w tym zasługa prowadzonego z fantazją basu, przede wszystkim wyższego, a także specjalnej dynamiki.

Tylko z tym wzmacniaczem podczas całego testu słyszałem stopę perkusji w podobny sposób, w jaki nagłaśnia się ją na koncercie. Czyli z fizycznym "pchnięciem", czymś w "rdzeniu", co daje wrażenie równocześnie masy i szybkości.

Nie oznacza to, że pozorne źródła są przybliżane, co często uatrakcyjnia i "naturalizuje" brzmienie, kosztem wydarzeń drugoplanowych. To może brzmieć nawet zjawiskowo, ale Xindak XA6800 (08) robi coś innego - pokazuje potężną przestrzeń bez pomniejszania źródeł pozornych, wycofując nieco pierwszy plan. Zyskują na tym utwory, w których ważny jest aspekt "mocy", dobrze wypadające na koncertach w dużych pomieszczeniach.

Czytaj również: Co to jest współczynnik tłumienia wzmacniacza?

Taki układ elementów we wnętrzu wzmacniacza jest znany z drogich konstrukcji. Wyraźnie rozdzielono lewy i prawy kanał.
Taki układ elementów we wnętrzu wzmacniacza jest znany z drogich konstrukcji. Wyraźnie rozdzielono lewy i prawy kanał.

Xindak XA6800 (08) dobrze rekonstruuje taką dużą salę w naszym, nawet znacznie mniejszym, pokoju odsłuchowym. Naprawdę naturalnie zabrzmiały więc utwory Bajmu z płyty "Ballady", np. "Małpa i ja".

W utworze tym stopa perkusji miała fizyczny wymiar, słychać było membranę z suchym klapnięciem. Podobnie było z gitarami elektrycznymi - wreszcie nie były one tylko jazgotliwym uzupełnieniem.

Do ostrzejszego dźwięku nadawanego im przez efekty doszło bowiem wypełnienie, jakie dają duże piece gitarowe. Najczęściej ten aspekt umyka, ponieważ z jednej strony realizatorzy się go pozbywają, likwidując problemy związane z przesterowaniem basu, a z drugiej – domowe systemy audio taki sygnał kompresują.

Xindak XA6800 (08) wydaje się mieć spory zapas mocy, jego rozdzielczość nie jest jeszcze najwyższych lotów, ale za to klarowność, wprowadzana przez otwartą górę, w znacznej mierze to rekompensuje.

Na tej płycie dało się zauważyć także coś, co pozwoli ustalić sposób współpracy Xindaka z naszymi kolumnami lub przemyśleć zakup nowych. Wyższa średnica i góra są tu pokazywane z dużą energią.

Gitary akustyczne nabierają nawet metaliczności - nie nadmiernej, ale dostrzegalnej, do czego wielu słuchaczy może być nieprzyzwyczajonych i źle nastawionych, o ile wychowali się na brzmieniach miękkich i zawoalowanych, skupionych bardziej na dole pasma.

Wystarczy nie dodawać do tego rozjaśnienia, pochodzącego od niektórych głośników, lecz wybrać te ze spokojniejszą górą, i wszystko będzie dobrze. Pozostanie dużo informacji, lecz ustawionych w odpowiedniej odległości od słuchacza.

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

XINDAK XA6800 (08)
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 94
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 143
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,39
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 83
Dynamika [dB] 102
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 79
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Xindak XA6800 (08)

Xindak to najmocniejszy wzmacniacz w tym teście. Przy 8 ohm dostarcza 94 W, niezależnie od tego, czy ciągniemy moc z jednego, czy równocześnie z obydwu kanałów - zasilacz jest świetnie przygotowany do tego zadania. Przy 4 ohm moc wynosi 156 W w jednym kanale i 2 x 143 W w stereo - tak niewielki spadek też wystawia dobre świadectwo. Czułość jest nieco niższa (względem standardu) i wynosi 0,39 V.

Poziom szumów nie jest najniższy (ale i nie najwyższy w tym teście), stosunek S/N to 83 dB, a dynamika, głównie dzięki dużej mocy, osiągnęła 102 dB.

Xindak znakomicie radzi sobie w pomiarze pasma przenoszenia (rys.1), przy 10 Hz spadek wynosi -0,2 dB, przy granicznych 100 kHz i 8 ohm tylko -1,5 dB, a przy 4 ohm -2 dB.

Jedyną "szpilką" w spektrum harmonicznych (rys. 2), która zwraca uwagę, jest druga, jej poziom to -76 dB. Kolejne leżą już pod bezpieczną granicą -90 dB.

Zniekształcenia THD+N poniżej 0,1 % uzyskamy dla mocy wyjściowej powyżej 0,5 W przy 8 ohm i 0,8 W przy 4 ohm (rys. 3). Minima nie są tutaj może imponujące, mamy natomiast szerokie przedziały mocy, przy której zniekształcenia są utrzymywane na mniej więcej stałym poziomie. Porządna konstrukcja.

XINDAK testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu