Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

NICK CAVE AND THE BAD SEEDS

Ghosteen

Ghosteen

Wykonanie

Nagranie

Wcześniejszy album "Skeleton Tree" był co prawda przesiąknięty depresyjną atmosferą smutku i straty, jaką Nick Cave odczuwał po śmierci swojego piętnastoletniego syna, ale wypełniały go piosenki napisane jeszcze przed tragedią. Dopiero na nowym krążku Australijczyk mógł w pełni wyrazić ból, który odczuwa rodzic po stracie dziecka.

"Ghosteen", czyli wędrujący duch, składa się z dwóch części. Utwory zawarte na pierwszej płycie to dzieci, na drugiej - ich rodzice. Na pierwszej znalazły się mocno wyciszone kompozycje, o powolnej narracji.

W głosie Nicka Cave’a czuć rozgoryczenie i zmęczenie. Elegijny fortepian przydaje utworom jeszcze więcej smutku potęgowanego przez filmowe smyczki oraz analogowe syntezatory. W sposobie interpretacji Nickowi Cave'owi zaskakująco blisko tu do twórczości Scotta Walkera i Davida Sylviana, a budowane przez The Bad Seeds dźwiękowe krajobrazy przywodzą na myśl Briana Eno czy islandzką grupę Sigur Ros.

Dopiero w drugiej części artysta wpuścił do piosenek więcej światła, pojawia się w nich promyk nadziei, pogodzenia z losem. "Ghosteen" - ze względu na elegijny charakter - należy słuchać w skupieniu. Te piosenki wycisną łzy z oczu nawet największego twardziela.

Grzegorz Dusza
Mystic

INNE PŁYTY AUTORA
Dig, Lazarus, Dig!!!
Rock
Dig, Lazarus, Dig!!!
Nick Cave zmienił wygląd (teraz nosi wąsik), a wraz ze zmianą wizerunku zmieniła się muzyka, którą wykonuje. Na nowej płycie na próżno szukać przygnębiających ballad z powłóczystym fortepianem, znanych choćby z płyty The Boatman's Call. Nie ma także hałaśliwego grania rodem z garażu, jak na ostatnim albumie firmowanym nazwą Grinderman.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu