ROBERT GLASPER

Black Radio 2

Black Radio 2

Wykonanie

Nagranie

Pianista Robert Glasper wydaje się być jakby dokumentującym współczesną scenę muzyków i wokalistów amerykańskich, najczęściej czarnych. Doceniło to jury, przyznając Grammy poprzedniemu albumowi "Black Radio".

Wraz z Derrickiem Hodgem (bas), Markiem Colenburgiem (perkusja) i Caseyem Benjaminem (saksofon i vocoder) Robert Glasper zasiada przy fortepianie akustycznym lub elektrycznym. Muzycy ci kreują jazzowe tło pełne kanciastego swingu jako baza dla prezentacji kilkunastu przedstawicieli młodego pokolenia.

Część gości ma mocny głos i umiejętność artystycznego śpiewu, część oddziałuje głównie ekspresją, część już tylko trickami. Przedstawiciele sceny rapowej, hiphopowej, soulowej czy rhythm`n`bluesowej wizytują studio, zostawiając swój ślad; nawet jeśli udało im się we własnym utworze wytworzyć pewien klimat, to kolejny gość lansuje najczęściej coś będącego w zupełnym kontraście do estetyki przyjętej przez poprzednika.

Okazuje się jednak, że w tym istnym kalejdoskopie nastrojów i form jest metoda, bowiem jak w lustrze odbija się tu różnorodność form uprawianych przez takie postacie, jak przykładowo: Jill Scott, Brandy, Snoop Dogg, Lalah Hathaway, Anthony Hamilton czy Norah Jones, tu zunifikowanych przez jazzujący podkład.

Cezary Gumiński
BLUE NOTE / UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu