REGA
Planet 2000

Odtwarzacz Planet był już testowany w Audio w ramach "nowości na rozgrzewkę", jednak zgodnie z formułą tego działu nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenia stanęło oko w oko z konkurencją w prawdziwym teście porównawczym.

Nasza ocena
Wykonanie
Nowoczesne podzespoły elektroniczne i mechaniczne. Ciekawy projekt obudowy, klasę wykonania obniżają trochę plastikowe wykończenia. Niskie zniekształcenia o bardzo korzystnym rozkładzie, bardzo dobra liniowość konwersji.
Funkcjonalność
Klapka na górze jest ciekawa, ale nieco ogranicza możliwości ustawienia. Pełna obsługa możliwa tylko przy pomocy sterownika Solar. Odczyt CD-R/RW.
Brzmienie
Wspaniała przestrzenność i oddech, dobra neutralność i równowaga.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Firma Rega już w starożytności znana była z produkcji gramofonów. Jednak model Planet, który spadł z nieba ponad trzy lata temu jako debiutancki CD Regi, pokazał że analogowa tradycja nie stoi na przeszkodzie sukcesom w dziedzinie cyfrowej, lecz wręcz przeciwnie, doświadczenie procentuje.

Rega Planet 2000 ma za zadanie kontynuować doskonałą renomę poprzednika, jest do niego podobny w ogólnej koncepcji, ale wykonany już w nowej linii wzorniczej, i poddany modyfikacjom wewnątrz.

Tak jak wcześniej, najbardziej charakterystyczną cechą jest ładowanie płyty od góry, poprzez unoszoną klapkę. To rozwiązanie niezwykle efektowne (ale wymaga przestrzeni ponad odtwarzaczem), natomiast przedni panel poddany został zabiegowi oczyszczenia z nadmiaru przycisków. Jest ich tylko kilka, dyskretnych, dla najważniejszych funkcji, ale w sukurs przychodzi dystrybutor z firmowym systemowym pilotem o wdzięcznej nazwie Solar, który gwarantuje pełną obsługę urządzenia (z bezpośrednim dostępem do ścieżek włącznie).

Sygnał cyfrowy został wyprowadzony wyjściami koaksjalnym i światłowodowym.

Oprócz nowego projektu obudowy, otrzymujemy również przebudowaną elektronikę. Mikroprocesor IC40 został zaprojektowany i wyprodukowany przez szkocką firmę z Edynburga, Wallson Microelectronics, na specjalne zamówienie Regi. Wymieniony układ scalony jest dość niezwykły, ponieważ pozwala na dekodowanie C/A sygnału 24-bitowego w 64-poziomowym systemie delta-sigma.

Napęd znajduje się pod podnoszoną ręcznie klapką, wymaga więc kilku dodatkowych centy− metrów miejsca...

Napęd znajduje się pod podnoszoną ręcznie klapką, wymaga więc kilku dodatkowych centy− metrów miejsca...

Konstruktorzy twierdzą, że wymiana konwerterów z tradycyjnych układów Burr-Brown, stosowanych w oryginalnej Planecie, na przetwornik 24/96, jest najważniejszą różnicą pomiędzy dwoma wersjami odtwarzacza.

Zastosowany mikroprocesor dekodujący powinien dać wymierny efekt poprzez zwiększenie odstępu sygnału od szumu i zminimalizowanie zniekształceń jitter. Kolejnym nowym komponentem jest napęd pochodzący od Sony, o wdzięcznej nazwie CDM145BL-5BD25. Niewielki toroidalny transformator stanowi główny element zasilacza.

Obudowa składa się z dwóch aluminiowych elementów głównych, z których dolny jest po prostu płytą, podczas gdy górny to rodzaj ramy w kształcie litery U - pozostałe elementy chassis wykonano z plastikowych paneli.

Jakkolwiek nowe wzornictwo Rega Planet 2000 jest bardziej atrakcyjne, to jednak obudowa poprzedniej Planety wydawała mi się bardziej solidna - tam mieliśmy do czynienia z dwoma aluminiowymi elementami, które pasowały do siebie jak połówki mydelniczki.

Mechanizm Rega Planet 2000 został zamocowany wprost do górnej części, bez pośrednictwa elementów tłumiących drgania. Dlatego, pomimo zastosowania nóżek o specjalnej konstrukcji, urządzenie jest wrażliwe na wstrząsy. Cała elektronika analogowa, cyfrowa oraz zasilacz znalazły się na płycie dolnej.

Nowy Planet wykorzystuje mikroprocesor Wallson Microelectronics w miejsce układów Burr− Brown z poprzedniej wersji.

Nowy Planet wykorzystuje mikroprocesor Wallson Microelectronics w miejsce układów Burr− Brown z poprzedniej wersji.

Odsłuch

"So What" ze złotej wersji "Kind of Blue" zawsze zapiera dech. Zazwyczaj jednak nagranie to robi furorę narastającą energią - nabrzmiewa niepokojem i zaraża nim słuchaczy. Tym razem ważniejsze jest coś innego - niesłychana przestrzenność, oddech, niemalże magia - tchnienie Wielkiej Sztuki.

Nagrania z "Kind of Blue" jak wiadomo pochodzą sprzed ponad 40 lat... słuchając tak wiekowych rejestracji przy użyciu tak znakomitego narzędzia jak Rega Planet 2000 nabieram wręcz wiary w muzykę - każdą, nie tylko tę na specjalnych audiofilskich krążkach. Rega emanuje życiem, blaskiem, wewnętrzą energią. Ogarnia słuchacza, nie pozwalając mu wyjść z muzycznego świata.

Energia o której wspomniałem, wynika raczej z ogólnej witalności niż z tradycyjnych aspektów dynamicznych. Urządzenie preferuje łagodność i aksamitność brzmienia, w tej sytuacji niektóre dynamiczne spiętrzenia nie są przez Regę interpretowane w oczekiwany sposób.

Jeśli DeJohnette mocniej uderzy w perkusję - nie ma sprawy, równie doskonale oddawane są fragmenty niespodziewane, acz stonowane ("Night-time Daytime Requiem" z płyty "Litania" Tomasza Stańki). Jeśli jednak Berne zawoła kolegów i postanowi, że słuchacz nie przyśnie ani na chwilę (choćby zwariowane wydawnictwo "Bloodcount Unwound" na Screwgun), to Rega Planet 2000 może sobie z tym zadaniem nie poradzić do końca.

Ciekawe jednak, że podczas słuchania klasycznych fragmentów problem dynamiki nie występuje - odtwarzacz radzi sobie znakomicie. Dowodem choćby Nigel Kennedy wspierany Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, grający Kncert skrzypcowy Brahmsa (Op. 77).

Odpowiedź na tę zagadkę leży chyba w sposobie reprodukcji niskich tonów. Takiego basu, jak otrzymywany z Rega Planet 2000, dawno nie słyszałem - jest krótki, szybki i... miękki. Najlepiej demonstrują to elektroniczne dźwięki w "The Power of Good Bye" z "Ray of Light" Madonny, ale jest i wersja dla ortodoksyjnych audiofilów - "Live Is Blindness" z "New Moon Dauhter" Cassandry Wilson.

Owa miękkość łagodzi tempo (i obyczaje) najbardziej drapieżnych fragmentów jazzowych i rockowych, ale nie wpływa dostrzegalnie na skalę dźwięku w muzyce klasycznej. Do tego charakteru dostosowuje się też góra pasma - trochę wyciszona, mieszcząca się jednak wraz ze wszystkimi innymi cechami tonalnymi Regi w pojęciu "doskonale wyważone brzmienie".

Parametry
REGA Planet 2000
Produkowany Tak
Regulacja poziomu wyjściowego Nie
Wyjście optyczne Nie
Wyjście AES NIE
Wyjście słuchawkowe n
SACD Nie
Wyjście koaksjalne TAK
Wyjście ST NIE
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rega PLANET 2000

Standardowe napięcia wyjściowe dla źródeł CD ustalono na 2V, i wśród wszystkich testowanych tu urządzeń Rega trzyma się najbliżej tej specyfikacji, dla kanału prawego uzyskałem 2,010V, dla lewego praktycznie tyle samo, bo 2,014V.

Bardzo dobre są właściwości szumowe urządzenia, w odniesieniu do ciszy cyfrowej stosunek S/N wynosi aż 114dB. Wpływa to z pewnością korzystnie na wskaźnik THD+N (zaledwie 0,005%), który uwzględnia także szum własny.

Konwerter Regi działa z wysoką precyzją, poczynając od sygnałów o poziomie -60dBFS, aż do -80dBFS maksymalny błąd wynosi 0,1 dB i jest zupełnie pomijalny. Odtwarzając zapis -90dBFS Rega zafałszowuje go o zaledwie -1,1dB, co jest najlepszym wynikiem w testowanej grupie urządzeń.

Liniowość (rys. 1) pasma przenoszenia daje powody do zadowolenia z rzetelnej pracy Regi. Charakterystyki dla obydwu kanałów są idealnie zbieżne, choć ich kształt jest dość nietypowy. W przedziałach niskich częstotliwości nie ma jeszcze żadnych niespodzianek, poziom delikatnie opada, osiągając -0,2dB przy 10Hz. Nieco zastanawiające może być niepotykane gdzie indziej lekkie wybrzuszenie charakterystyki w zakresie najwyższych częstotliwości, ale w praktyce nie będzie ono groźne.

Konstruktorzy Regi zdecydowali się najwidoczniej na nietypowy rodzaj filtracji. Ze względu na minimalną wartość podbicia przy 20kHz nie ma powodów do niepokoju, jednak warto zwrócić uwagę, że znakomita większość odtwarzaczy ma lekki spadek przy tej częstotliwości, być może brzmienie Regi nosi pewne szczególne znamiona.

Analiza widma (rys. 2) potwierdza optymistyczne przypuszczenia co do niskiej zawartości zniekształceń, jakie moglibyśmy poczynić znając wskaźnik THD+N. Najsilniejsza, druga składowa sygnału ma poziom zaledwie -97dB, dalej widać jedynie trzecią szpilkę o wartości -107dB. Poza tym widmo jest idealnie czyste.

Impedancja wyjściowa wynosi 600Ω, tyle samo, co u Creeka, i także w instrukcji obsługi Regi znajdziemy adnotację o rekomendowanej impedancji wejściowej wzmacniacza równej nie mniej niż 10kΩ.

REGA testy
NAD C538
C538

NAD zdecydowanie zmierza ku nowoczesności. Rozwiązania strumieniowe, bezprzewodowa transmisja Bluetooth i Wi-Fi, pliki, smartfony i inne cuda współczesnego świata – wszystko to jest już dostępne w podstawowej serii Classic. Ale znajdziemy tam również trzy odtwarzacze CD. Zarówno najlepszy C568, jak i środkowy C546BEE, są w ofercie już od dłuższego czasu, najtańszy C538 dołączył do nich w wakacje zeszłego roku.

DCD-800NE
DENON
DCD-800NE
Odtwarzacze CD (CD/SACD)

W nowej serii 800 Denon umieścił integrę PM-800NE, odtwarzacz sieciowy DNP-800NE i płyt CD - DCD-800NE. Wszystkie urządzenia dopasowano wizualnie, obudowy są zunifikowane, dostępne w wersjach srebrnej oraz czarnej.

Topaz CD10
CAMBRIDGE AUDIO
Topaz CD10
Odtwarzacze CD (CD/SACD)

Firma Cambridge Audio skoncentrowała się ostatnio na droższych urządzeniach z serii Edge, wprowadziła też wyjątkowy gramofon Alva TT. Wszędzie tam kipi od rozwiązań związanych ze strumieniowaniem (również w gramofonie). Aby trafić na klasyczny odtwarzacz CD, trzeba się cofnąć do serii Azur i do niskobudżetowej serii Topaz, gdzie znajdziemy dwa modele – Topaz CD5 oraz Topaz CD10.

Live Sound & Installation listopad 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu