Rega prezentuje nową linię wkładek - Nd

17 września 2024 Sprzęt

Brytyjska wprowadza do swojego portfolio nową serię wkładek gramofonowych Nd, z modelami Nd3, Nd5 oraz Nd7. Wszystkie są ręcznie montowane w fabryce Rega w Wielkiej Brytanii. Najtańsza - Nd3 - kosztuje 1080 zł.

Rega Nd3

Model Rega Nd3 jest przeznaczony dla gramofonów Planar 2 i Planar 3 i stanie się standardowym wyposażeniem tych modeli. Oferuje nominalne napięcie wyjściowe od 5 do 6 mV, co, choć brzmi nieco niejednoznacznie, ma zadowolić wymagających audiofilów. Konstrukcja Nd3 wymaga siły nacisku 1,75 grama oraz posiada 3-punktowe mocowanie, idealne do ramion gramofonowych Rega.

Każda wkładka gramofonowa Nd3 wykorzystuje nową geometrię generatora z idealną symetrią, co zapewnia precyzyjne zbalansowanie kanałów. Dodatkowo zoptymalizowana szczelina biegunowa gwarantuje lepszą liniowość i charakterystykę przesłuchów.

Wkładka Rega Nd3 została wyposażona w miniaturowe, równoległe cewki, nawijane na miejscu przy użyciu drutu o grubości 38 mikronów z 1275 zwojami. To rozwiązanie zapewnia niską indukcyjność i niski opór generatora, co przekłada się na znacznie lepszą odpowiedź w zakresie wysokich częstotliwości.

Czytaj również nasze testy gramofonów Rega

Wkładka gramofonowa Rega Nd3

Wkładka gramofonowa Rega Nd3

Wkładka gramofonowa Rega Nd3

Kluczowym elementem wkładki Rega Nd3 jest zastosowanie magnesu neodymowego (Nd) N55, najpotężniejszego dostępnego komercyjnie magnesu na świecie. Dzięki niemu konstrukcja ta oferuje znacznie większą moc w porównaniu do standardowych rozwiązań.

Obudowa wkładki została wykonana z wtryskiwanego, wypełnionego szkłem polifenylosulfidu (PPS), który jest lekkim i bardzo sztywnym materiałem. Taka konstrukcja redukuje nacisk na łożyska ramienia gramofonu, co jest kluczowe dla precyzyjnego odtwarzania winyli.

Rega Nd3 posiada aluminiowy wspornik z precyzyjną igłą eliptyczną, która zapewnia wyjątkową dokładność śledzenia i wydobywa znacznie więcej szczegółów z powierzchni winylu.

Cena: 1080 zł

Rega Nd5

Rega Nd5 zastępuje model Exact i będzie fabrycznie montowana na gramofonach Planar 3 i Planar 6. Kupimy ją też oddzielnie. Wykorzystuje nową geometrię generatora z idealną symetrią.

Optymalizowana szczelina biegunowa zapewnia - jak mówi producent - doskonałą liniowość i charakterystykę przesłuchów, a miniaturowe, równoległe cewki, nawijane na miejscu przy użyciu drutu o grubości 38 mikronów z 1275 zwojami, gwarantują niską indukcyjność i niski opór generatora.

Wkładka gramofonowa Rega Nd5

Wkładka gramofonowa Rega Nd5

Model Nd5 wymaga siły nacisku 1,75 grama i wyposażony jest w aluminiowy wspornik z precyzyjną igłą diamentową typu "perfect elliptical nude", która oferuje wyjątkową dokładność śledzenia i wydobywa jeszcze więcej szczegółów z powierzchni winylu.

Obudowa Regi Nd5 jest przezroczysta, co pozwala łatwo odróżnić ją od innych modeli.

Cena: 1599 zł

Rega Nd7

Producent zastosował we tym modelu igłę ze szlifem "Fine Line", który pozwala na wydobycie maksymalnej ilości szczegółów. Jest on wykorzystywany również we wkładkach MC Regi, Apheta 3 i Aphelion 2.

Taki profil charakteryzuje się wyjątkowo małymi promieniami krawędzi monokrystalicznego sztucznego diamentu, z najmniejszym wynoszącym zaledwie 3 µm (mikrony) widzianym od góry i 30 µm w pionie, gdy patrzy się z przodu. Pozwala to na natychmiastową adaptację do bardzo małych zmian w sygnale zapisanym w winylu dzięki małemu obszarowi styku igły, co skutkuje niesamowitą szczegółowością.

W najnowszym projekcie firma wprowadziła zupełnie nową geometrię generatora napięcia o idealnej symetrii, co umożliwiło osiągnięcie wyjątkowej, jak czytamy w informacji prasowej, równowagi kanałów.

W modelu Rega Nd7 zoptymalizowano również szczelinę w magnesie, co przełożyło się na lepszą liniowość i zmniejszenie przesłuchów międzykanałowych. Dzięki temu nowa konstrukcja oferuje znacznie szerszą scenę dźwiękową w porównaniu do poprzednich modeli.

Nowa wkładka charakteryzuje się zminiaturyzowanymi, równoległymi cewkami, które technicy firmy nawijają przy użyciu drutu o średnicy 38 mikronów, z zaledwie 1275 zwojami. Tego rodzaju precyzja zapewnia niską indukcyjność wewnętrzną, co przekłada się na szerokie pasmo przenoszenia.

Rega Nd7

Magnes neodymowy

Wkładka Rega Nd7 to pierwsza wkładka moving magnet wyposażona w magnes neodymowy, często stosowany we wkładkach MC. Ten najpotężniejszy dostępny na rynku magnes jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który umożliwił stworzenie Ndi. Magnesy tego typu zapewniają znacznie większą moc pola magnetycznego w porównaniu do standardowych konstrukcji z magnesami sztabkowymi.

Kompletny zespół generatora jest montowany w formowanym wtryskowo korpusie z polisiarczku fenylenu (PPS), lekkiego i bardzo sztywnego materiału. Niska masa korpusu zmniejsza naprężenia na łożyskach ramienia gramofonowego i ułatwia swobodny ruch, co ma kluczowe znaczenie dla dokładnego odtwarzania winylu. Ta konstrukcja została zainspirowana udaną serią MC.

Rega Nd7

Aluminiowy wspornik Rega Nd7 jest zakończony precyzyjnie szlifowaną, eliptyczną, diamentową igłą, która zapewnia dużą precyzję śledzenia i wydobywa znacznie więcej informacji z winylu.

Wkładka Nd7 będzie oferowana jako opcja montowana fabrycznie aw wielokrotnie nagradzanych modelach gramofonów Planar 6 i Planar 8.

***

Z troski o zrównoważony rozwój, Rega dostarcza serię Nd w opakowaniach w 100% nadających się do recyklingu.

Źródło: Q21

REGA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu