ROTEL
RT-09

Ze względu na swą pierwotną rolę Rotel RT-09 to tuner multimedialny – internetowy, FM i DAB. Ponieważ urządzenie odtwarza większość stosowanych w audio plików, jak: MP3, WMA (tylko stratne), Org Vorbis, AIFF, WAV, AAC i AAC+ (niestety FLAC już nie), można też mówić o nim jako o odtwarzaczu plików. No i mamy jeszcze wejścia cyfrowe, dlatego Rotel RT-09 może pracować jako przetwornik C/A. A jeśli weźmiemy pod uwagę zaangażowanie w budowę oraz dźwięk, to się okaże, że to kluczowy atut tego urządzenia.

Nasza ocena
Wykonanie
Wzornictwo Rotela z wystarczającą liczbą przycisków. Wewnątrz bardzo dobra sekcja DAC-a.
Laboratorium
Sposób obsługi trochę zaskakujący, odtwarzacz ograniczony, tuner bardzo dobry.
Brzmienie
Dynamika i mocne skraje pasma. Spokojniejsze, ale lepiej wyrównane w roli przetwornika C/A dla różnych źródeł cyfrowych.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Interfejs

O ile Marantz przypomina odtwarzacz CD, to Rotel RT-09 raczej klasyczny tuner. Dostajemy też do dyspozycji wejście USB oraz przyciski „stop” i „start”. Do Rotela możemy podłączyć urządzenia z serii iPod, których zawartość zostanie zdekodowana i zamieniona na sygnał analogowy wewnątrz urządzenia. Możemy też połączyć się z serwerem UPnP, a potem odtworzyć z niego zgromadzone pliki.

Rotel RT-09 komunikuje się też z serwisami streamingowymi, takimi jak SiriusXM, Pandora, AUPEO, Live365, a specjalnie do obsługi tego typu urządzeń uruchomił (nie sam, o czym zaraz) stronę internetową www. rotelradio.com. Pomogła mu w tym firma Reciva, która dostarczyła "serce" do testowanego przeze mnie urządzenia..

Na środku przedniej ścianki Rotela RT-09 umieszczono duży, czterolinijkowy wyświetlacz dot-matrix w jasnoniebieskim kolorze, a po jego lewej stronie przyciski bezpośredniego dostępu - jednak nie do utworów, a do presetów radia. Jest tam jeszcze wyłącznik sieciowy oraz gniazdo USB typu A (płaskie), do którego możemy podłączyć iPoda lub pendrajw.

Po prawej stronie znajdziemy przyciski spotykane w odtwarzaczach CD i odtwarzaczach plików, a także gałkę zintegrowaną z przyciskiem, za pomocą której nawigujemy po menu i akceptujemy wybory. Przyciski są także pod wyświetlaczem – służą do wyboru aktywnego źródła (konkretnego radia, USB, sieci ethernetowej).

Łącza

Z tyłu pojawiają się dwa gniazda antenowe - wpinane dla radia FM i zakręcane dla radia DAB. Dalej widać gniazdo USB typu A. Zwykle służy ono dla transferu danych z dysku zewnętrznego, jednak tutaj jest przeznaczone do czegoś innego – do wpięcia zewnętrznego adaptera Wi-Fi. Specjalny transmiter/ odbiornik ("dongle") znajduje się na wyposażeniu.

Rotel RT-09 łączy się z siecią domową nie tylko bezprzewodowo - znajdziemy również specjalną przejściówkę z USB na Ethernet, co oznacza, że możemy podłączyć urządzenie do sieci LAN. Widać też gniazdo Ethernet dla kabla CAT-5, służące jednak tylko technikom do podłączenia komputera, a nie do kablowego połączenia z siecią.

Gniazda związane bezpośrednio z dźwiękiem to stereofoniczne wyjście analogowe oraz dwa wejścia cyfrowe - elektryczne RCA i optyczne TOSLINK. Obok są jeszcze gniazda służące do sterowania urządzeniem z zewnątrz za pomocą kabla oraz gniazdo sieciowe IEC.

Pnącza

W środku najważniejsza w Rotelu RT-09 jest sekcja DAC. Zwykle odtwarzacze plików sekcją cyfrową stoją, kodekami itp., a sam przetwornik składany jest na "ołtarzu oszczędności". W Rotelu RT-09 na odwrót - nie ma w nim nawet wyjść cyfrowych (są tylko wejścia cyfrowe) - bo i po co, skoro wewnątrz jest tak dobry przetwornik C/A.

Za wejściem cyfrowym znajduje się transformator dopasowujący, eliminujący niedopasowanie impedancyjne łącza S/PDIF i wtyków RCA, które z zasady nie spełniają wymogu impedancji - to nie są wtyki (czy gniazda) 75 omów. Z transformatora sygnał biegnie do odbiornika cyfrowego, układu AKM AK4114 obsługującego sygnały od 16 do 24 bitów i od 32 kHz, poprzez 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4kHz aż do 192 kHz.

Z odbiornika trafiamy do przetwornika Wolfson Microelectronics WM8740. To znowu układ 24-bitowy, 192 kHz, o wysokiej dynamice 117 dB i niskich zniekształceniach. Mimo tego potencjału urządzenie nie akceptuje plików o częstotliwościach wyższych niż 48 kHz ani plików 24-bitowych. Szkoda, wielka szkoda.

Jest to o tyle frapujące, że odpowiedzialny za to moduł, przygotowany przez firmę Reciva, oparty na mikroprocesorze Samsunga, jest identyczny jak ten w odtwarzaczu Cambridge Audio NP30. Urządzenia różnią się jednak oprogramowaniem - tutaj jest ono ukierunkowane na radio internetowe. Co więcej - ten sam układ dekoduje radio FM i DAB, czego w CA nie mieliśmy.

Zasilacz jest klasyczny, liniowy, z dużym transformatorem; wychodzą z niego trzy uzwojenia wtórne, a na płytce głównej mamy cztery mostki prostownicze oraz wiele układów stabilizujących i sporo kondensatorów tłumiących tętnienia sieci. Widać wyraźnie, że osobno zasilany jest DAC, odtwarzacz/tuner, sterowanie i najprawdopodobniej sekcja analogowa przetwornika. Solidna robota.

Brzmienie

Już po kilku utworach z paru stacji radiowych, zarówno z FM, jak i z internetu (DAB-u w Polsce nie ma), wiadomo, że Rotel RT-09 gra z każdym z tych mediów w zbliżony sposób, choć nieźle słychać zmianę prędkości przepływu, tak istotną w przypadku radia internetowego. Jej zmniejszenie zawsze odbija się przede wszystkim na dynamice i rozdzielczości oraz na pogorszeniu wysokich tonów. Niezależnie od tego, z Rotela, nawet z materiałem mp3, muzyka płynie żywo.

Wpływa na to wzmocnienie skrajów pasma; mamy więc mocny i dynamiczny średni bas oraz wyraźne wysokie tony. Wiadomo, że to lekkie "konturowanie", ale w przypadku tego typu źródła sygnału - całkiem pożyteczne. Z muzyką graną z pendrajwa (PCM 16/44,1) wszystko wydaje się dokładniejsze, nawet bardziej zwarte. Dźwięk nie jest jednoznacznie jasny ani też ciepły. Czasami poszczególne jego elementy wypadają tak, że zdają się potwierdzać którąś z tych skłonności, jednak wszystkie razem dają swego rodzaju dobrze zrównoważoną mieszankę.

Kiedy uderzają blachy, to niezależnie - czy są generowane elektronicznie, czy są naturalne - mają wyraźny obrys, niezłe wypełnienie i nie są cienkie. Mają jednak pewną cechę, którą kojarzymy zwykle z ciepłem - są słodkie. Atak jest delikatnie zaokrąglony; to nie jest ultraszybkie uderzenie, cięcie; nie jest też aż tak rozdzielcze, jak z innymi przetwornikami DAC za te pieniądze (o czym zaraz). Bas gra zdecydowanie, z imponującą rytmicznością; dzięki temu całe brzmienie nabiera wigoru i polotu.

Rotel RT-09 to urządzenie składające się - tak to można już teraz podsumować - z dwóch urządzeń: odtwarzacza/ radia oraz DAC-a. Dużą część odsłuchów przeprowadziłem z zewnętrznym odtwarzaczem plików oraz z laptopem, z którego sygnał wysyłałem za pomocą konwertera USB-S/PDIF. Tak, jak przypuszczałem, urządzenie rozpoznaje na wejściach cyfrowych - koaksjalnym i optycznym - sygnał aż do 192 kHz.

Dźwięk, jaki wówczas otrzymujemy, jest jednak zasadniczo inny od tego z odtwarzacza plików i radia. Jest mniej rytmiczny, bas nie jest już tak mocny, ale zarazem wszystko wydaje się bardziej naturalne, słynniejsze. Dotyczy to zarówno plików 16/44,1, jak i wysokiej rozdzielczości. Bierze się to głównie ze znacznie lepiej odtwarzanej przestrzeni, szczególnie z 24-bitowymi plikami.

Wreszcie słychać studio, pogłos. Wydaje się też, że pasmo jest lepiej wyrównane. Trochę brakuje impetu niskich rejestrów, dostajemy w zamian intensywną scenę dźwiękową i lepiej artykułowaną średnicę. Całość jest też bardziej rozdzielcza.

W Rotelu RT-09 wyraźnie postawiono na dwie funkcje - odtwarzacza plików/radia internetowego/ FM oraz DAC-a. Myślę, że - wbrew jego nazwie - Rotel RT-09 to przede wszystkim bardzo fajny przetwornik cyfrowo-analogowy, a dopiero potem odtwarzacz/radio. Ponieważ nie mamy możliwości grania plików FLAC, a pozostałe tylko w formacie 16 bitów i 44,1 kHz, właściwy odtwarzacz jest w swojej funkcjonalności ograniczony.

Wojciech Pacuła

Parametry
ROTEL RT-09
Produkowany Tak
Wewnętrzny napęd Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
ROTEL testy
Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

H8i
B&O PLAY
H8i
Słuchawki

B&O Play ma w ofercie trzy modele nauszne i bezprzewodowe - H4, H8i i H9i. Najnowsze są te ostatnie, ale H8i, którymi się zajmujemy, też trafiły do sprzedaży niedawno. Pod pewnymi względami są nawet bardziej atrakcyjne od H9i, bowiem czas ich pracy na jednym ładowaniu sięga aż 45 godzin.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu