SHURE
SRH1440

Firma Shure specjalizuje się w technice studyjnej - mikrofony, miksery, systemy bezprzewodowe to sprzęt, który można zobaczyć w środowisku Pro, ale tak skomponowana oferta nie byłaby przecież kompletna bez słuchawek. W studiach nagraniowych używa się głównie słuchawek zamkniętych, które dominują też w katalogu Shure, jednak kilka miesięcy temu firma przedstawiła dwa najdroższe i najlepsze w swojej ofercie modele, będące konstrukcjami otwartymi.

Nasza ocena
Wykonanie
Atrakcyjnie skrojone, zewnętrzne ażurowe panele, dobre spasowanie elementów, solidne regulacje.
Brzmienie
Wyborna rozdzielczość i przejrzystość połączona z delikatnością i lekką kremowością.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Shure SRH1440 - wykonanie i konstrukcja

Kilka miesięcy temu przetestowaliśmy STH1840; o kilkaset złotych tańsze Shure SRH1440 też prezentują się bardzo ciekawie. Większość obudowy wykonano z plastiku, jego jakość nie budzi zastrzeżeń, a strzałem w dziesiątkę jest mocniejsze zabudowanie elementów podtrzymujących muszle i wizualne zespolenie ich z pałąkiem, dzięki czemu słuchawki wyglądają bardziej monolitycznie.

Atrakcyjnie prezentują się też ażurowe, gęste osłony przetworników ozdobione srebrnym pierścieniem. Do głowy przylegają miękkie, welurowe poduszki, zapewniające lepszą wentylację niż skórzane odpowiedniki.

Pałąk ma tradycyjny, przesuwny mechanizm regulacyjny z wąskimi zapadkami, które pomagają w precyzyjnym ustaleniu i zachowaniu położenia. Słuchawki dość łatwo dostosowują się do kształtu głowy, w sporadycznych przypadkach owalne muszle mogą okazać się zbyt wąskie, ale nawet wtedy miękkość poduszek rekompensuje nieco mocniejszy uścisk i sporą masę słuchawek - 340 g.

Shure SRH1440 - futerał i przewody

W zestawie z Shure SRH1440 znajdziemy elegancki futerał do przechowywania i przenoszenia słuchawek, komplet zapasowych welurowych poduszek oraz dodatkowy przewód sygnałowy - więc mamy w sumie dwa kable z miedzi OFC. Każdy ma długość 2,1 m i jest zakończony wtykiem 3,5 mm, który uzupełniono adapterem na standard 6,5 mm. Przewód należy podłączyć do słuchawek dwoma złoconymi minikonektorami MMCX, blokowanymi przez wkręcenie w muszle. Zastosowane przetworniki szerokopasmowe mają średnicę 40 mm. Impedancja - to bardzo wygodne dla sprzętu przenośnego 37 omów.

Odsłuch

Grając bardzo precyzyjnie, przypominają o studyjnym rodowodzie marki. O ile tańszy model SRH940 był w tym zakresie niemal bezkompromisowy, to Shure SRH1440 grają bardziej "po ludzku", ale stale na fundamencie neutralności. Nie ma szaleństwa odseparowanego detalu, najdrobniejsze dźwięki są pokazywane zawsze bardzo rzetelnie, ale i wplecione w kontekst. Mocny i neutralny środek wraz z bezbłędnym przejściem w górne rejestry nie pozwala na ten dźwięk spoglądać inaczej jak tylko na znakomicie zharmonizowaną i uporządkowaną kompozycję.

Góra pasma łączy gładkość i kremowość z dynamiką, Shure SRH1440 potrafią zagrać nawet wybuchowo, ale wszystko znakomicie różnicuje i nie rozpędza się w jednym kierunku. Prawdziwą ucztą dla ucha są wszelkiego rodzaju przeszkadzajki, dzwoneczki, lecz także werbel. Wszystkie te elementy mają wyborny atak, nasycenie i selektywność.

Spędziłem z nimi dużo czasu, odkrywając nieznane wcześniej, albo nie do końca "oszlifowane", bogactwo wielu płyt. Nie jest to jednak brzmienie, które przyjaźnie traktuje wszystkie nagrania, bo tu i ówdzie zdarzają się ostrzejsze "szpile", których byśmy sobie nie życzyli - nie było jednak aż tak złego nagrania, które odsłuchiwane na Shure bardziej by męczyło niż cieszyło, a w moim odtwarzaczu lądowały przeróżne rzeczy, żeby wspomnieć np. Def Leppard ze śladowymi elementami poprawnej realizacji.

Jest jedna rzecz, którą bym w Shure SRH1440 poprawił (gdybym potrafił...), dotyczy to niskich tonów - są dość suche i ograniczone w rozciągnięciu, a także w potędze. Może dzięki temu góra pasma ma "wolną rękę" i nigdy nie jest przykrywana przez zagęszczoną substancję, również rytm trzyma się świetnie. Dźwięk byłby jednak pełniejszy, gdyby dodać do niego więcej basowego animuszu.

Parametry
SHURE SRH1440
Produkowany Tak
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 343
Impedancja (Ω) 37
Pasmo przenoszenia (Hz) 15-27 000
Ergonomia Znakomite welurowe poduszki na dobrze dopasowanych, owalnych muszlach.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SHURE testy
ATH-ANC900BT
AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC900BT
Słuchawki

Audio-Technica świetnie sobie radzi - nie zapomina o audiofilach ceniących wysokiej jakości domowe, przewodowe słuchawki, ale też szybko reaguje na rynkowe trendy. W ofercie są więc zaawansowane słuchawki bezprzewodowe, a Audio-Technica ATH-ANC900BT to model najnowszy i obecnie najdroższy wśród konstrukcji z systemem aktywnej redukcji hałasu.

Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu