MUSICAL FIDELITY
M6500i

Trzon oferty wzmacniaczy zintegrowanych Musicala tworzą modele M3si, M5si oraz M6si - wszystkie są nowymi konstrukcjami z tzw. serii "si". Nie pasuje do nich jednak ta, z którą mamy teraz do czynienia - M6500i - będąca rozwinięciem wcześniejszego modelu M6i.

Nasza ocena

Wykonanie
Superciężki, klasyczny wzmacniacz w klasie AB, cały układ w formie “prawdziwego” dual-mono.
Funkcjonalność
Utrzymana w analogu, wejścia RCA i jedno XLR, bez dodatków.
Laboratorium
Monstrualna moc (2 x 495 W/8 om, 2 x 681 W/4 om)), ale za sprawą niezwykle wysokiej czułości, bardzo niski S/N - 61 dB. Dość niski współczynnik tłumienia.
Brzmienie
Najpotężniejszy, swobodny bas, mocny i ciepły środek, góra gładka i delikatna. Jest siła, jest klimat.
Artykuł pochodzi z Audio

Chociaż teoretycznie Musical Fidelity M6500i jest modelem nieco starszym względem obecnego M6si, to jego forma, zalety, ale także cena (o ponad 50 % wyższa) sprawiają, że nie ma tu wewnętrznego konfliktu. To wzmacniacz spełniający inne zadania.

Cel, jaki przyświecał twórcom M6500i, wydaje się jasny już przez pryzmat podstawowego parametru każdego wzmacniacza - mianowicie mocy. Właśnie M6500i jest tym, który zostawia konkurencję w tyle, potrafi nawet (pod tym względem) więcej od topowych modeli z gamy Nu-Vista.

Co dodatkowo ciekawe, w uzyskaniu takiej mocy nie pomaga klasa D - M6500i to klasyka w klasie AB. Stąd urządzenie jest potężne, waży niemal 30 kg i ma słuszne gabaryty. M6500i jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych - ciemnografitowym i srebrnym.

Musical Fidelity M6500i - front

Takiej postury nie spotyka się dzisiaj często, skrzynka (czy może raczej skrzynia) jest wysoka, "ozdobiona" groźnymi radiatorami pokrywającymi boczne ścianki.

Front wzmacniacza Musical Fidelity M6500ijest poważny, podobnie jak w innych urządzeniach z gamy M, delikatnie ścięty w górnej i dolnej części. Sześć niewielkich, okrągłych przycisków pełni rolę selektora wejść, kolejny włącza i wyłącza urządzenie.

Centralną część przodu zajmuje wielkie pokrętło regulacji głośności, sprzężone z mikroprocesorowym sterowaniem oraz prostym (trzy segmenty) wyświetlaczem. Świeci on czerwonym, jaskrawym kolorem i wyraźnie odcina się od subtelnych, niebieskich wskaźników źródeł.

Czytaj również: Jakie są i czym się charakteryzują klasy pracy wzmacniacza?

Wszystkie gniazda są masywne, nie ma jednak wśród nich złącz cyfrowych.

Wszystkie gniazda są masywne, nie ma jednak wśród nich złącz cyfrowych.

Regulację wzmocnienia zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było za pomocą cyfrowego zarządzania bardzo precyzyjne ustawienie, wycyzelowanie wręcz pożądanego poziomu. Ponieważ narasta on stosunkowo powoli, trzeba się gałką trochę nakręcić. Na szczęście, po wyłączeniu i ponownym włączeniu wzmacniacz zapamiętuje ostatnio wybrany poziom.

Musical Fidelity M6500i - złącza

Firma już w zeszłej dekadzie budował odtwarzacze pełne cyfrowych wejść, jeszcze daleko przed pojawieniem się mody na USB i komputery. Cyfrowy świat jest jednak zupełnie obcy dla Musical Fidelity M6500i, który trzyma się wyłącznie źródeł analogowych.

Wzmacniacz ma cztery wejścia liniowe RCA, jedno XLR oraz dwa niskopoziomowe wyjścia - jedno ze stałym poziomem napięcia, określone klasycznie jako wyjście dla rejestratora; drugim można wyprowadzić sygnał z przedwzmacniacza i podać do zewnętrznej końcówki mocy.

Czytaj również: Czy wejście XLR oznacza, że urządzenie jest zbalansowane?

 Jedno z wejść liniowych można przełączyć w tryb integracji z procesorem wielokanałowym, wchodząc wówczas bezpośrednio na końcówki mocy.

Jedno z wejść liniowych można przełączyć w tryb integracji z procesorem wielokanałowym, wchodząc wówczas bezpośrednio na końcówki mocy.

Jedno z wejść RCA pracuje w dwóch trybach - jako typowe wejście liniowe lub prowadzące sygnał z pominięciem przedwzmacniacza i regulacji głośności do sekcji wzmacniaczy mocy.

Potężne gniazda RCA z grubymi, obszernymi kołnierzami będą w stanie utrzymać nawet najcięższe interkonekty. Podwójne terminale głośnikowe też robią wrażenie.

Musical Fidelity M6500i - wnętrze

Wnętrze zostało zaaranżowane na kilku różnych poziomach i strefach. Okazały zasilacz pracuje w bezkompromisowej konwencji dual-mono. Mamy więc dwa identyczne, potężne transformatory toroidalne. Do płytek ulokowanych w pobliżu bocznych ścianek przykręcono metalowe bloczki, a te z kolei przytwierdzono do radiatorów.

W każdej końcówce pracuje aż sześć par STD03P/STD03N (Sankena). Takie same elementy zainstalowano w najnowszej integrze M6si, jednak tam w skromniejszej liczbie.

Płytka z sekcją przedwzmacniacza została przykręcona równolegle do tylnej ścianki obudowy, co pozwala skrócić ścieżkę sygnału. Wejścia są przełączane za pomocą układu scalonego, do regulacji wzmocnienia wybrano nowoczesny, elektronicznie sterowany scalak Burr Brown PGA23201.

Rozbudowany pilot rodzi nadzieję na nowoczesne, wszechstronne wyposażenie wzmacniacza. Jednak jego obszerność wynika z tego, że jest on systemowy i przyporządkowany do kilku urządzeń.

Dla integry przeznaczono osiem przycisków zupełnie podstawowych funkcji - wyboru źródeł, regulacji wzmocnienia oraz szybkiego wyciszenia.

Czytaj również: Na czym polega bi-amping i jakie są jego warianty?

Wzmacniacz nie jest konstrukcją zbalansowaną, wejście XLR prowadzi sygnał do układów desymetryzujących.

Wzmacniacz nie jest konstrukcją zbalansowaną, wejście XLR prowadzi sygnał do układów desymetryzujących.

Odsłuch

Ten sympatyczny olbrzym przypomina mi brzmienie znacznie mniejszych (i starszych) wzmacniaczy Musical Fidelity. Jego możliwości mocowe, a w związku z tym i dynamiczne, są znacznie większe. To jednak dobry znak, gdy w dźwięku tak wydajnych wzmacniaczy odnajdujemy takie tropy. Coś za coś, i bardzo trudno jest pogodzić ze sobą wszystkie cechy, które moglibyśmy uznać za pożądane - niektóre z nich są wręcz ze sobą sprzeczne.

Zdarza się jednak wypracowanie kombinacji zalet specyficznych dla różnych technik. Musical Fidelity M6500i trzyma się mocnego, gęstego środka, często prowadzącego dźwięk lub co najmniej zaznaczającego swoją ważność.

Trudno przecież znaleźć nagranie, w którym nie byłoby średnich tonów... Średnica Musicala jest fantastyczna, bo zarówno osłodzona, jak i dynamiczna, delikatność nie zmierza do wycieniowania wszystkich dźwięków, ale do ich gradacji, z oddaniem pełnych kształtów i wszystkich detali.

Mamy całą paletę ciepłych, przyjaznych klimatów, lekką oleistość, w której nie giną wybrzmienia, lecz zdobywają płynność, nie latają w próżni, mają akustyczną otoczkę, czuć atmosferę nagrania albo jej brak - gdy jest to spreparowany miks; ale nawet wtedy przez wszelkie dźwięki, nawet najbardziej elektryczne, syntetyczne i skomputeryzowane, przebijają się zamiary twórcy "dzieła", lepszego lub gorszego artysty, ale człowieka. 

Czytaj również: Co to jest konstrukcja dual-mono? Jakie są jej wady i zalety?

Bezkompromisowe konstrukcje dual-mono widuje się dzisiaj coraz rzadziej, każdy z kanałów ma swój własny, dedykowany zasilacz. "Elektrownię" tworzą klasyczne układy liniowe, tranzystory Sankena od dawna gwarantują świetne rezultaty.

Bezkompromisowe konstrukcje dual-mono widuje się dzisiaj coraz rzadziej, każdy z kanałów ma swój własny, dedykowany zasilacz. "Elektrownię" tworzą klasyczne układy liniowe, tranzystory Sankena od dawna gwarantują świetne rezultaty.

Muzyka jawi się jako przejaw ludzkiej twórczości, a nie jako zjawisko fizyczne. Oczywiście jest jednym i drugim, a nie wszystkie dźwięki są muzyką... Nie ma co szukać dziury w całym, słuchanie Musical Fidelity M6500i to słuchanie muzyki, a nie dźwięków.

Trzeba tylko mieć choć odrobinę sympatii dla takiego stylu, bo dla zwolenników szybkiego, wyrazistego grania, a zwłaszcza przejrzystych, ekscytujących szczegółowością wysokich tonów, M6500i ma do zaoferowania mniej niż Arcam A49, i nie tylko.

Góra pasma jest gładka i relaksująca - oczywiście chodzi o tendencję, a nie obowiązujące ramy. Z materiałem ostrym będzie ostrzej, jednak zawsze spokojniej niż w "referencji", jakkolwiek by ją definiować.

Zapas mocy i dynamiki ujawnia się nie tylko w zakresie średnich tonów, ale, co spodziewane, głównie na basie. To najpotężniejszy bas tego testu; żadnemu z pozostałych wzmacniaczy nie brakuje siły, ale Musical ma wyjątkowo dużo "mięcha". Trochę tłuszczyku nie zaszkodzi, bas jest swobodny w każdym wymiarze, uderzenia potrafi ą być twarde, a wybrzmienia soczyste i przeciągłe.

Czytaj również: Jakie są podstawowe typy tranzystorów, ich charakterystyka i zastosowanie?

Precyzję i bardzo dużą rozdzielczość sterowanej cyfrowo regulacji wzmocnienia zapewnia scalona drabinka rezystorowa marki Burr Brown.
Precyzję i bardzo dużą rozdzielczość sterowanej cyfrowo regulacji wzmocnienia zapewnia scalona drabinka rezystorowa marki Burr Brown.

Zbalansowany na zewnątrz

Wejścia XLR nie są niczym specjalnym w urządzeniach profesjonalnych, nie tylko tych najdroższych. W sprzęcie domowym zwiastują obecność wyższej klasy układów, dodają prestiżu, otwierają drogę do zbalansowanych połączeń, a czasem także zbalansowanej konstrukcji całego urządzenia.

M6500i ma jedno wejście typu XLR, sama konstrukcja stopnia przedwzmacniającego jest już jednak niesymetryczna. Oznacza to, że tuż po wejściu, sygnał zbalansowany z wejścia XLR jest konwertowany na postać niezbalansowaną.

Nie przekreśla to jednak sensu całej koncepcji i takiego połączenia ze źródłem sygnału, chociaż profi ty z przesyłania sygnałów zbalansowanych są mniejsze niż w przypadku działania wzmacniacza w pełni zbalansowanego.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

MUSICAL FIDELITY M6500i
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 495
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 681
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,06
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 61
Dynamika [dB] 88
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 62
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rys. 2. Musical Fidelity M6500i - Zniekształcenia harmoniczne.
Rys. 2. Musical Fidelity M6500i - Zniekształcenia harmoniczne.
Laboratorium Musical Fidelity M6500i

M6500i jest wyjątkowy z kilku względów. Firma obiecuje aż 500 W, i to przy 8 Ω, co w zasadzie można potwierdzić (495 W). Przy 4 Ω moc nie jest podwajana, ale premia i tak spora, wynik 681 W imponuje.

Wartości mocy wyjściowej nie ulegają zmianie w trybie stereofonicznym! Nie mniejszą ciekawostką jest bardzo wysoki współczynnik wzmocnienia napięciowego (ponad 1000 V/V). Oznacza to, że wzmacniacz ma ekstremalnie wysoką czułość, do pełnego wysterowania wystarczy napięcie zaledwie 0,06 V.

Taki współczynnik nie jest w praktyce potrzebny (źródła mają dostatecznie wysoki poziom, aby radzić sobie z niższymi czułościami) i trudno wskazać, co było powodem takiej decyzji konstruktorów, bowiem przekłada się to na bardzo niski wskaźnik S/N, wynoszący 61 dB, a dynamika, mimo wielkiej mocy, zatrzymuje się na poziomie 88 dB. Pasmo przenoszenia (rys.1) wygląda już normalnie, dla 4 Ω spadek -3 dB pojawia się przy ok. 90 dB.

W spektrum harmonicznych (rys. 2) widać przede wszystkim... wysoki poziom szumów, wszystkie harmoniczne chowają się w jego widmie. THD+N niższe od 0,1 % THD+N (rys. 3) można uzyskać dopiero dla mocy wyjściowej przekraczającej 84 W przy 8 Ω i 115 W przy 4 Ω, na co ma wpływ ponownie wysoki szum.

Może Cię zainteresować
MUSICAL FIDELITY testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu