GATO AUDIO DIA-250S

GATO AUDIO
DIA-250S

Wzmacniacze stereo

Najnowsze modele wzmacniaczy Gato Audio zostały opatrzone sygnaturą S - od "Super" - i są rozwinięciem bazowej linii, która złożyła się na szybki sukces dość młodej przecież marki. Modele bez sygnatury S też pozostają w sprzedaży, w sumie są dostępne cztery: mniejszy DIA-250 i większy DIA-400, a każdy w wersji z S lub bez S.

Aby oznaczenie S nabrało mocy, producent przekonuje o licznych zmianach. Są wśród nich nowe filtry, zasilacz, stopnie wejściowe, tak w obszarze wejść analogowych, jak i w module przetwornika C/A, ulepszone obwody wyjściowe i modyfikacje samych przetworników C/A, nawet wyższej jakości złącza. Z zewnątrz najłatwiej jest serię "S" poznać po obecności modułu Bluetooth.

Gato Audio nie zmienia jednak swojego wzorniczego stylu, dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach. Trudno byłoby tutaj cokolwiek poprawić. DIA-250S w efektowny, luksusowy sposób łączy szczotkowany metal, pokrywający front i boczne ścianki, z naturalnym drewnem górnego panelu, polakierowanym na wysoki połysk (do wyboru są wersje czarna, biała i orzechowa). Projekt jest pełen atrakcyjnych krzywizn, eksponuje obszerne powierzchnie radiatorów.

Również wyświetlacz jest efektowny, punktowy, podzielony na dwie części - rozłożone po obydwu stronach pokrętła głośności. Po lewej stronie jest pokazywany poziom wzmocnienia, po prawej - nazwa wybranego źródła; może się tutaj znaleźć też częstotliwość próbkowania dla źródeł cyfrowych. Komunikaty zmieniają się wraz z animacją przesuwającą symbole w górę i w dół.

Miejsca jest niewiele, a jednak nie zrezygnowano z żadnego z ważnych wejść i wyjść.

Miejsca jest niewiele, a jednak nie zrezygnowano z żadnego z ważnych wejść i wyjść.

Pomiędzy bocznymi radiatorami (patrząc na DIA-250S z tyłu) widać bogaty zestaw gniazd. Wejścia podzielono na dwie sekcje - cyfrową oraz analogową. W panelu cyfrowym są dostępne trzy podstawowe gniazda: USB, współosiowe oraz optyczne. Dwa pierwsze przyjmują sygnały PCM o rozdzielczości 24 bit/192 kHz, ostatnie jest ograniczone do 96 kHz. Wzmacniacz nie akceptuje sygnałów DSD.

Źródła analogowe można podłączyć do gniazd RCA (dwa wejścia) i XLR (jedno). Zestaw uzupełniają analogowe wyjścia z przedwzmacniacza - zarówno RCA, jak i XLR - z regulowanym poziomem napięcia. Do tak wyszukanej, ale też kompaktowej formy pasuje jak ulał technika wzmacniacza impulsowego, typowa dla Gato Audio.

Obudowa Gato Audio DIA-250S nie jest duża, a gdy uwzględnimy sporą objętość radiatorów, wewnątrz robi się jeszcze mniej miejsca. Dlatego zagospodarowanie musiało być bardzo staranne. Przestrzeń podzielono na dwie główne sekcje. Przednią zarezerwowano na kompletny moduł końcówek mocy (włącznie z zasilaczem), otulony metalowym ekranem. Końcówki zostały zaprojektowane we współpracy z firmą Pascal Audio, która specjalizuje się w gotowych modułach stopni wyjściowych.

Górną część pokrywa drewniany panel, ciekawe są też boki - grube radiatory.

Górną część pokrywa drewniany panel, ciekawe są też boki - grube radiatory.

Mamy tu do czynienia z dość klasycznym (w tym gatunku) rozwiązaniem, opartym na technice modulacji szerokości impulsu (PMW). Cały układ jest analogowy, w ten sposób są przygotowywane sygnały sterujące dla stopnia mocy, w którym pracują szybkie, przełączające MOSFET-y produkcji International Rectifier. Niezbędną sekcją w impulsowej końcówce mocy są filtry wyjściowe, zwane regeneracyjnymi. Ich zadaniem jest odfiltrowanie składowych w zakresie wysokich częstotliwości, które są pochodną działania (impulsowych) stopni końcowych. Są to filtry pasywne, składające się z cewki i kondensatora (a więc 2. rzędu).

Od strony gniazd wejściowych widać moduł przedwzmacniacza z niezależnym stopniem zasilającym. Wzmacniacz w klasie D (w DIA-250S) przyjmuje sygnały analogowe, więc po przyjęciu sygnałów cyfrowych potrzebny jest klasyczny przetwornik C/A. Wejście USB obsługuje jeden z najlepszych odbiorników - XMOS. Przetwornik C/A to układ Burr Brown PCM1794, który nie cechuje się astronomicznymi parametrami w zakresie rozdzielczości, bo jest to "zaledwie" 24 bit/192 kHz, jednak błyszczy wysoką dynamiką - 129 dB - i dlatego jest wciąż atrakcyjny dla producentów, którzy doceniają jego wyjątkowe możliwości brzmieniowe.

Odsłuch

W porównaniu z energetycznymi brzmieniami Arcama i Hegla, Gato jest znacznie spokojniejszy, co można też było napisać o Burmesterze, jednak z kolei te dwa wzmacniacze tyle samo łączy, co dzieli. "Uspokojenie" może iść w różne strony, polaryzując gusta. Nie należy więc przywiązywać wielkiej wagi do tak ogólnych sformułowań, bo z mojego doświadczenia wynika, że często bardziej może podobać się brzmienie pozornie odległe od naszych zadeklarowanych oczekiwań (w ogólnym profilu), ale mające zakodowane pewne emocje, które w nawet nieoczekiwany sposób trafiają w naszą wrażliwość. Przedstawienie ich w tekście recenzji jest bardzo trudne, ale nie pozostaje mi nic innego, jak próbować...

Gato ma nawet dwa wyjścia z przedwzmacniacza, w standardzie symetrycznym i niesymetrycznym.

Gato ma nawet dwa wyjścia z przedwzmacniacza, w standardzie symetrycznym i niesymetrycznym.

Gato Audio DIA-250S gra w sposób ostatecznie uporządkowany. Jeżeli słychać w tym delikatność, to jest ona tylko pochodną braku efektów specjalnych, które zaskakując, mogłyby wydawać się czy to ekscytujące, czy choćby żywiołowe.

DIA-250 nie łagodzi oryginalnych przebiegów, nie zaokrągla i nie osładza góry pasma (jak 101-ka), nie dodaje jej specjalnego blasku, jak Arcam, działa w tym zakresie równo i rzetelnie, powstrzymując się od ingerencji, trzyma złoty środek... który nie dla każdego będzie "złoty". Najlepszy, mistrzowski, nie powinien jednak być odległy od żadnych sensownych wyobrażeń o tym, jak powinny się prezentować zróżnicowane, neutralne wysokie tony.

Nudno wcale nie będzie,Gato Audio DIA-250S wciąga w muzykę płynnością, głęboką sceną i równie głębokim basem, który może zachwycić słuchaczy pozytywnie uwrażliwionych na taki sposób prezentacji niskich częstotliwości. O ile Burmester był pod każdym względem w porządku, o tyle Gato chce być wyjątkowy.

Wciąż z lekkim zaokrągleniem i zmiękczeniem, ale przy tym z imponującym rozciągnięciem, a także umiejętnością "lepienia" basowych dźwięków, kształtowania, wzajemnego pozycjonowania, ustawiania w tle lub na pierwszym planie. Do tego potrzebne będą jednak dobre kolumny, ale tym razem warto się o nie postarać, gdyż Gato to doceni, i my również. Średnie tony są opanowane, dysponują zarówno "akustycznością", jak i niezbędną dla wszechstronności porcją "elektryczności".

Gniazda wejściowe to tylko jedna część cyfrowego świata DIA-250S, priorytetowe są złącza USB oraz koaksjalne, akceptujące sygnały PCM 24/192.

Gniazda wejściowe to tylko jedna część cyfrowego świata DIA-250S, priorytetowe są złącza USB oraz koaksjalne, akceptujące sygnały PCM 24/192.

High-End na niebieskich falach

Gato Audio DIA-250S to wzmacniacz nowoczesny, pozwalający zbudować system bogaty w różnorodne źródła, wyraźnie otwarty na świat "cyfry" i atrakcyjny dla użytkownika, pragnącego z taką wszechstronnością czuć się swobodnie. Dlatego bezwstydnie i skutecznie łączy high-end z rozwiązaniem popularnym, które ze szlifowaniem audiofilskiej jakości nie ma wiele wspólnego. Chodzi oczywiście o moduł transmisji Bluetooth. Jego obecność w amplitunerach i systemach mini nikogo nie dziwi, ale okazuje się, że żaden wzmacniacz nie jest na takie udogodnienie zbyt... dobry.

Wobec spustoszenia w jakości, jakie powoduje transmisja bezprzewodowa, wcale nie blednie sens starań o takie smaczki, jak wyłączanie wyświetlaczy, wyjść cyfrowych i innych dodatków pogarszających brzmienie, jednak pod warunkiem, że użytkownik zdaje sobie sprawę z proporcji i hierarchii. Nie szkoda róż, gdy płonie las, więc wyłączanie wyświetlacza przy transmisji Bluetooth byłoby śmieszne.

Radosław Łabanowski

Parametry

GATO AUDIO DIA-250S

 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 248
 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 486
 • Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 1,4
 • Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 78
 • Dynamika [dB] 101
 • Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 160

Laboratorium

Wzmacniacz Gato Audio można chyba nazwać małym mistrzem wielkiej mocy. Z urządzenia o tak skromnych gabarytach, dzięki układom impulsowym (tak zasilania, jak i stopni wyjściowych) wyciągnięto 248 W przy 8 Ω oraz aż 491 W przy 4 Ω, uzyskując zbliżone wyniki w trybie dwukanałowym. Prawie jeden kW sumarycznej mocy!

Czułość jest niska, dla pełnego wysterowania potrzebne jest napięcie aż 1,4 V. Oznacza to konieczność poruszania się po "dalekich" wychyleniach pokrętła głośności.

Odstęp od szumów, jak to we wzmacniaczu impulsowym, nie zachwyca, wskaźnik S/N wynosi 78 dB, ale dzięki wysokiej mocy dynamika osiąga 101 dB.

Wzmacniacz wybornie radzi sobie z charakterystyką przenoszenia (rys.1), nie ujawniając żadnego wpływu filtrów wyjściowych. Dla 8 Ω spadek -3 dB wyznaczymy przy 80 kHz, dla 4 Ω – przy 63 kHz. W spektrum harmonicznych (rys. 2) widać parzyste i nieparzyste, jednak nie licząc drugiej przy -83 dB oraz trzeciej przy -82 dB, pozostałe nie przekraczają granicy -90 dB.

Zniekształcenia THD+N (rys. 3) są niższe od 0,1 % już dla mocy wyjściowej powyżej 1 W przy 8 Ω i 2 W przy 4 Ω, jednocześnie wzmacniacz wchodzi bardzo łagodnie w obszar przesterowania.

Podstawowe dane

 • 20 900 zł

Marka GATO AUDIO

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

 • Wykonanie: Luksusowy, lekki, bardzo nowoczesny w formie i technice. Połączenie metalu, szkła i naturalnego drewna. Najnowszej generacji amplifikacja impulsowa.
 • Funkcjonalność: Wszechstronna, otwarty na każdy typ źródeł cyfrowych i prawie każdy (oprócz gramofonu) - analogowych. USB (z PCM 24 bit/192 kHz) i Bluetooth.
 • Laboratorium: Bardzo wysoka moc (2 x 248 W/8 om, 2 x 496 W/4 om), niski S/N - 78 dB, umiarkowane zniekształcenia, łagodne wejście w przesterowanie. Bardzo wysoki współczynnik tłumienia.
 • Brzmienie: W zakresie średnio-wysokotonowym nadrzędna neutralność i głęboka scena, imponujący bas - rozciągnięty, soczysty i dynamiczny
COPLAND CTA408

COPLAND
CTA408

Cena: 32 000 zł

ACCUPHASE E-480

ACCUPHASE
E-480

Cena: 33 900 zł

VINCENT SV-200

VINCENT
SV-200

Cena: 3 400 zł

ROTEL A11

ROTEL
A11

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

ACCUPHASE
E-480

ACCUPHASE E-480

Accuphase w zasadzie nie wywołuje wśród audiofilów kontrowersji. Wszyscy tę markę znają i szanują, chyba każdy chciałby...