Czym różni się "ciśnienie akustyczne" od "głośności"?

Akustyka

Ciśnienie akustyczne (a także natężenie dźwięku) to wielkości fizyczne obiektywne, mierzalne z dokładnością do dokładności systemu pomiarowego - tak jak masa, długość, napięcie elektryczne itd.

Okazało się jednak, że odczucie głośności nie jest wprost proporcjonalne do ciśnienia akustycznego; po pierwsze zmienia się wraz z poziomem (dwukrotny wzrost ciśnienia wcale nie wywołuje wrażenia dźwięku dwukrotnie głośniejszego), po drugie nasza czułość jest różna dla różnych częstotliwości - maleje w kierunku skrajów pasma i nie przekracza granic 20 Hz – 20 kHz, wyznaczających tzw. pasmo akustyczne, a przecież i poza tymi granicami również może być wytwarzane ciśnienie akustyczne (słyszalne np. przez słonie - częstotliwości podakustyczne, albo psy czy nietoperze - częstotliwości ponadakustyczne).

Głośność jest więc wielkością związaną z subiektywnym odczuwaniem i oceną poziomu bodźca, tutaj "systemem pomiarowym" jest nasz narząd słuchu. Ustalono ogólne zależności i przybliżone krzywe, pokazujące relację natężenia dźwięku do głośności w funkcji poziomu i częstotliwości (najbardziej znane tzw. krzywe Fletchera-Munsona), ale każde ucho działa według swojej nieco odmiennej, indywidualnej funkcji.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu