Co to jest kompresja - w studiu i w sprzęcie domowym - i czym się objawia?

Co to jest kompresja - w studiu i w sprzęcie domowym - i czym się objawia?

Akustyka

Kompresja jest zniekształceniem oryginalnego sygnału polegającym na zmniejszeniu jego dynamiki. Jest to jednak zniekształcenie wprowadzane często celowo - po stronie nagrania kompresja stosowana jest w studio do dopasowania dynamiki naturalnego dźwięku do możliwości nośnika. W przypadku CD jest to maksymalnie 96 dB, podczas kiedy orkiestra symfoniczna ma dynamikę ok. 140 dB!

W nowych nagraniach masowych dokonuje się maksymalnej kompresji po to, aby nagranie brzmiało jak najgłośniej - aby również jego ciche fragmenty wciąż były "na wierzchu". Stąd fatalny dźwięk wielu współczesnych nagrań.

Od strony użytkownika dochodzi do kompresji sygnału albo we wzmacniaczu (kompresja elektryczna), albo w kolumnach (kompresja mechaniczna i termiczna). W obydwu przypadkach polega to na niezdolności do przeniesienia przez urządzenie lub przetwornik sygnałów impulsowych o dużym skoku i poziomie.

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj