Jakie parametry ustala proces autokalibracji w amplitunerach i czy uzyskiwane rezultaty są wiarygodne?

Jakie parametry ustala proces autokalibracji w amplitunerach i czy uzyskiwane rezultaty są wiarygodne?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Podstawowa procedura kalibracyjna polega na zebraniu informacji o poziomach dźwięku i odległościach od poszczególnych kolumn (czasem system potrafi odgadnąć, jaka jest konfiguracja podłączonych głośników), wykorzystuje się do tego celu mikrofon oraz układy wbudowane w amplituner. 

W następnym kroku procesory wprowadzają w ścieżkę sygnału odpowiednie korekty. Bardziej zaawansowane systemy kalibracyjne korygują również charakterystyki częstotliwościowe, redukując niedoskonałości samych kolumn, ponownie biorąc pod uwagę akustykę pomieszczenia.

Oprócz najpopularniejszych systemów z jednym mikrofonem spotyka się także układy, w których sygnał zbierany jest z dwóch źródeł. Dokładność systemów kalibracyjnych ściśle zależy od ich cech konstrukcyjnych, poszczególne rozwiązania różnią się precyzją, jednak na ogół spisują całkiem dobrze.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj