Jakie parametry ustala proces autokalibracji w amplitunerach i czy uzyskiwane rezultaty są wiarygodne?

Jakie parametry ustala proces autokalibracji w amplitunerach i czy uzyskiwane rezultaty są wiarygodne?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Podstawowa procedura kalibracyjna polega na zebraniu informacji o poziomach dźwięku i odległościach od poszczególnych kolumn (czasem system potrafi odgadnąć, jaka jest konfiguracja podłączonych głośników), wykorzystuje się do tego celu mikrofon oraz układy wbudowane w amplituner. 

W następnym kroku procesory wprowadzają w ścieżkę sygnału odpowiednie korekty. Bardziej zaawansowane systemy kalibracyjne korygują również charakterystyki częstotliwościowe, redukując niedoskonałości samych kolumn, ponownie biorąc pod uwagę akustykę pomieszczenia.

Oprócz najpopularniejszych systemów z jednym mikrofonem spotyka się także układy, w których sygnał zbierany jest z dwóch źródeł. Dokładność systemów kalibracyjnych ściśle zależy od ich cech konstrukcyjnych, poszczególne rozwiązania różnią się precyzją, jednak na ogół spisują całkiem dobrze.

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj