Dlaczego subwoofery spotykamy zawsze w systemach wielokanałowych (kina domowego), a bardzo rzadko w stereofonicznych?

Dlaczego subwoofery spotykamy zawsze w systemach wielokanałowych (kina domowego), a bardzo rzadko w stereofonicznych?

Kino domowe, subwoofery

Subwoofery pojawiły się przed epoką kina domowego. Na początku lat 90. popularność zaczęły zdobywać stereofoniczne systemy sub-sat, oferujące zacznie łatwiejszą instalację w porównaniu do pary tradycyjnych, dużych kolumn - małe satelitki lokujemy w miejscach optymalnych dla stworzenia panoramy stereofonicznej, a subwoofer umieszczamy w dowolnym miejscu pomieszczenia. 

Subwoofery były jednak wówczas pasywne, zasilane z wyjść głośnikowych wzmacniacza stereofonicznego. Możliwość wyodrębnienia subwoofera, jako wspólnego dla wszystkich kanałów głośnika przetwarzającego najniższe częstotliwości, wynika z dość skomplikowanych zjawisk akustycznych, które ostatecznie sprowadzają się do wniosku, że w typowym pomieszczeniu odsłuchowym nie potrafimy lokalizować źródeł tonów najniższych.

Przy opracowywaniu formatów dźwięku wielokanałowego wzięto to pod uwagę, i już w sposobie rejestracji ścieżki dźwiękowej utworzono specjalny kanał dla najniższych częstotliwości - LFE (Low Frequency Effects).

W ten sposób funkcjonowanie subwoofera wpisano w samą zasadę działania systemu wielokanałowego, podczas gdy w układach stereofonicznych jest to tylko opcja, niezbyt chętnie wykorzystywana przez audiofilów w systemach wyższej klasy, ponieważ uważa się, że mimo wszystkich zalet funkcjonalnych, oddzielenie niskich tonów jest pewnym kompromisem w stosunku do działania pełnozakresowych zespołów głośnikowych.

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj