Czy z sygnału stereofonicznego można wyodrębnić sygnał najniższych częstotliwości (LFE), aby taki dostarczyć do subwoofera?

Kino domowe, subwoofery

Sygnał, który w formatach wielokanałowych (kina domowego) nazwany jest LFE (Low Frequence Effects) jest wyodrębniany z nagranego materiału dźwiękowego i dekodowany w strumieniu sygnału cyfrowego jeszcze przed jego zapisem, a w procesorach wielokanałowych dekodowany i dalej kształtowany.

Niezależnie od tego procesory wielokanałowe mają zdolność "przekierowywania" niskich częstotliwości z pozostałych kanałów do kanału LFE lub na odwrót.

System stereofoniczny bazuje na materiale nagranym dwukanałowo, bez wyodrębnienia najniższych częstotliwości w specjalnym kanale, i większość systemów stereofonicznych niczego w tej sprawie nie zrobi – wciąż można jednak podłączać do nich subwoofer, dostarczając doń pełno zakresowy sygnał stereofoniczny - czy to z / do gniazd niskopoziomowych (RCA), czy z / do wysokopoziomowych (głośnikowe), dokonując filtrowania w samym subwooferze.

Bardzo rzadko, zwykle w mini-systemach, pojawia się jednak pojedyncze wyjście RCA z sygnałem do subwoofera – jego przygotowaniem zajęła się "elektronika" sprzężona ze wzmacniaczem.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu