Rega przedstawia swój nowy flagowy gramofon - model Naia

20 września 2023 Sprzęt

Rega nazywa swój nowy gramofon ostatecznym. Powstał on dzięki latom żmudnych badań i testów, dzięki którym światło dzienne ujrzał słynny model Naiad. Naia wykorzystuje wszystko to, co było w nim najlepsze.

Pionierska technologia plinty o niskiej masy

Naia ulepszyła pionierską technologię plinty o niskiej masie i wysokiej sztywności, która została opracowana przez Regę. A wszystko dzięki wykorzystaniu cokołu szkieletowego z włókna węglowego, zaimpregnowanego grafenem i z wypełnieniem z pianki Tancast 8.

Ta ultrasztywna konstrukcja została dodatkowo wzmocniona z pomocą dwóch elementów wykonanych z ceramiki z tlenkiem aluminium. To ten sam materiał, który użyto do stworzenia przeprojektowanego ceramicznego talerza z lepszą kontrolą rezonansów, a także ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem.

Czytaj również nasze testy gramofonów Rega

Gramofon Rega Naia

Rega Naia - kluczowe cechy

• Plinta szkieletowa z włókna węglowego zaimpregnowanego grafenem z wnętrzem z pianki Tancast 8
• Centralne łożysko ZTA z tlenku aluminium hartowanego cyrkonem
• Tytanowe ramię RB; jednoczęściowe tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego
• Wałek i obciążnik z wolframu
• Ceramiczne usztywnienia dolne i górne
• Zaawansowany, referencyjny i w pełni regulowany zasilacz
• Ceramiczny talerz kontrolujący rezonanse, z ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem
• Aluminiowe nóżki o niskiej masie
• Potrójne paski napędowe Reference zapewniające lepszą stabilność napędu
• Rega Aphelion 2 MC (opcjonalnie)
• Dożywotnia gwarancja na wady fabryczne

Czytaj również nasze testy z kategorii "Wkładki gramofonowe"

Gramofon Rega Naia

Ramię

Ramię RB Titanium jest najbardziej zaawansowanym i najdokładniejszym ramieniem gramofonowym, które kiedykolwiek Rega wypuściła na rynek.

Ramię jest bliskie braku tarcia w poziomie i pionie, do tego nie posiada mierzalnego luzu w zespołach łożysk. Wykorzystuje również nowe, jednoczęściowe, tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego.

Producent zaleca użycie wkładki Rega Aphelion 2 MC, której montaż jest na unikalnej, ręcznie polerowanej rurce ramienia, by utrzymać masę na jak najniższym poziomie. Całość jest uzupełniana wolframową przeciwwagą.

Czytaj również: Jakie wyróżniamy kształty ramion gramofonowych?

Gramofon Rega Naia

Plinta z włókna węglowego impregnowana grafenem

Oba materiały są stosowane w branży lotniczej oraz przemyśle kosmicznym, i - co ciekawe - stanową dobrą platformę do montażu gramofonu. Ultralekka struktura piankowego rdzenia pomaga zmniejszyć przenoszenie drgań, podczas gdy sztywność wierzchnich warstw zapewnia brak mikroruchów plinty przy odtwarzaniu naszych ulubionych winyli.

Dodatek grafenu zapewnia jeszcze większą wytrzymałość i sztywność, dzięki czemu jest to najlepsza plinta na rynku wśród naszych produktów.

Czytaj również: Jakiego typu wkładki są lepsze - MM czy MC?

Gramofon Rega Naia

Łożysko i wrzeciono z dodatkiem ZTA

Rega Naia wykorzystuje niestandardowy aluminiowy talerz z wrzecionem i centralnym łożyskiem wykonanym z ZTA (tlenek glinu hartowany cyrkonem). ZTA został wcześniej opracowany do użytku w znacznie większych maszynach, stosowanych w przemyśle papierniczym.

Odporność na ścieranie okazała się znacznie wyższa niż tlenku glinu, co uczyniło go idealnym materiałem do budowy zespołu łożyska głównego.

ZTA jest bardziej odporny na zużycie ścierne i wyjątkowo twardy, a zarówno wrzeciono, jak i łożysko są wykonane z identycznego materiału. Zmniejsza to ryzyko nierównego zużycia, ponieważ mają one identyczną twardość.

Wrzeciono pracuje na ultracienkiej warstwie w pełni syntetycznego oleju, co ma pozytywny wpływ na żywotność. Rezultatem tego złożonego procesu inżynieryjnego jest najtwardszy, najdokładniejszy i najtrwalszy zespół łożyskowy, jaki kiedykolwiek wyszedł spod skrzydeł Regi.

Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Gramofon Rega Naia

Referencyjny zasilacz

Zasilacz referencyjny został umieszczony w najnowszej, specjalnie zaprojektowanej obudowie Rega. Jest przeznaczony do zasilania 24-woltowego, niskoszumowego silnika w gramofonie, przy zachowaniu najniższego poziomu szumów i jak największej dokładności.

Prędkość i kontrola nad silnikiem jest możliwa dzięki generatorowi DSP (digital signal processing), który został zbudowany na podstawie kryształu o wysokiej stabilności. Urządzenie to dzieli prostokątną falę na dokładną częstotliwość, która jest wymagana do obracania plattera z wybraną prędkością.

Czytaj również: Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

Napęd trzypaskowy EBLT

Rega wraz ze wsparciem chemików badała i rozwijała możliwości mieszanek gumy do produkcji pasków napędowych. Trwało to aż trzy lata, by uzyskać zamierzony efekt. W produkcji pasków wykorzystano specjalny system utwardzania.

Paski powstają z wykorzystaniem najnowocześniejszych, superdokładnych narzędzi Rega, których powstanie zostało z kolei zainspirowane współpracą z producentem części do silników Formuły 1. Pozwala to na tworzenie perfekcyjnie okrągłych i dokładnych wymiarowo pasków, co jest fundamentalne dla utrzymania stabilnej prędkości obrotów.

Czytaj również: Jakie rodzaje napędów występują w gramofonach?

Gramofon Rega Naia - napęd trzypaskowy

Technologia DB (podwójnego usztywnienia)

Niezwykle lekka plinta w połączeniu z ceramicznym usztywnieniem od góry i dołu, zamontowanym w miejscach, gdzie jest wymagana zwiększona sztywność. Mowa o miejscach między mocowaniem ramienia oraz głównym łożyskiem. Całość tworzy solidną konstrukcję, która przypomina naprężoną belkę.

Dzięki temu zapobiega się niepożądanym rezonansom. Większa masa może również przenosić więcej energii, której lepiej nie transferować na winyl. Mowa tu między innymi o szumie silnika, czy łożyska.

Ramię i wkładka muszą odczytywać sygnał bezpośrednio z talerza i płyty. Unikalne rozwiązanie z podwójnym usztywnieniem gwarantuje przekazanie jak największej ilości szczegółów.

Czytaj również: Co to jest moment obrotowy gramofonu?

Źródło: 21Distribution / One Audio

REGA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu