VIJAY IYER

Break Stuff

Break Stuff

Wykonanie

Nagranie

Istniejące od ponad dekady trio Iyera wydawało się preferować dość złożone formy wypowiedzi, gdy na najnowszym albumie ich złożoność jakby została odsunięta na bok i ambitni Amerykanie zaproponowali nam muzykę wyraźnie transparentną, niebanalną i tylko z lekka zaszczepioną abstrakcją.

W nieprzeładowanych popisach pianistycznych Iyera nie brakuje należnej dynamiki. W kreowaniu jej niezmiennie wspomagają go kontrabasista Stephan Crump i perkusista Marcus Gilmore, którzy w mig potrafią rozwinąć myśli ukryte w kompozycjach i aranżacjach lidera. Nawet w minimalistycznym języku popisów solowych Iyera urzeka piękno brzmienia fortepianu, który jest zarazem pełen salonowej dostojności i elegancji.

Wśród tuzina utworów w różnorakich tempach i polifonicznych fakturach zaskakują trzy nienapisane przez Iyera, a stanowiące inspirację dla projektu. Zespołowi udało się wyciągnąć z każdego z nich esencję i dodać szczyptę pikanterii współczesności. Mało znany temat "Work" Theloniousa Monka zyskał afrykański podkład rytmiczny, na którego tle grana chromatycznymi akordami linia melodyczna zachwyciłaby z pewnością kompozytora. Podobnie się mają sprawy z balladowym "Blood Count" Billy`ego Strayhorna i "Countdown" Johna Coltrane`a. Ważni goście WSJD!

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu