THORENS TD 158

THORENS
TD 158

Gramofony

Szwajcarskie firmy mają duży udział w rozwoju techniki audio, zwłaszcza analogowej. Wystarczy przypomnieć marki Nagra, Studer czy właśnie Thorens, który w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia słynął z produkcji znakomitych gramofonów. Historia Thorensa sięga aż do XIX wieku, a już w roku 1903 fi rma produkowała fonografy, które uznajemy za protoplastę gramofonu. Trudno więc o lepszą metrykę i “papiery". Na ostatnim high-endzie w Monachium zaprezentowano referencyjny model TD900, ale oferta niskobudżetowych modeli od lat się nie zmienia. Najtańszy jest w niej właśnie TD158.

To kompaktowy, lekki (5 kg) gramofon, łatwy w uruchomieniu i obsłudze, także dzięki wygodnej automatyce. Wraz z AT-LP3 Audio-Techniki, TD158 należy do klubu "samograjów".Podstawa (mdf i płyta wiórowa) została oklejona czarną folią. Nie jest to szczyt elegancji, ale techniczne zaawansowanie jest na wyższym poziomie. Aby zredukować rezonanse pochodzące od silnika i talerza, cały blok napędowy został elastycznie zawieszony na kilku kolumnach. Zwolnienie tego "pływającego" systemu następuje w momencie wykręcenia zabezpieczeń transportowych.

W komplecie jest umieszczona na zawiasach przeźroczysta pokrywa przeciwkurzowa, ramię jest fabrycznie zamontowane. Talerz to aluminiowy odlew uzupełniony cienką, materiałową matą. Ramię jest również aluminiowe (prosta rurka), dokręcono do niego (na stałe) plastikową główkę ze standardowym, półcalowym mocowaniem wkładki. To lekka konstrukcja, preferująca lekkie wkładki.

Elementy zawieszenia są w dużej części plastikowe, ale działają sprawnie i niemal bezgłośnie. W materiałach fi rmowych przeczytałem, że Thorens stosuje wkładkę własnej produkcji o oznaczeniu TAS 257 (MM), a więc taką samą, w jaką zostały wyposażone znacznie droższe gramofony producenta, np. kosztujący niemal 3000 zł TD203. Po bliższych oględzinach podejrzewam, że pochodzi ona jednak z firmy Audio-Technica (wydaje się być spokrewniona z AT 3600), w czym nie ma nic wstydliwego.

Talerz jest lekki, aluminiowy, z zewnątrz widać matę filcową.

Talerz jest lekki, aluminiowy, z zewnątrz widać matę filcową.

Thorens TD158 jest gramofonem automatycznym, choć funkcjonalność jest tu nieco inna niż u japońskiego konkurenta. Jednym przyciskiem (a raczej dźwigienką) możemy uruchomić odtwarzanie, obroty i zwolnić mechanizm, który przesuwa i opuszcza ramię na początkowy obszar płyty. Jest także ręczna winda.

Automatykę w TD158 powiązano z przełącznikiem wyboru prędkości obrotowej, 33,3 i 45 obr./s i zależnym od tego miejscem opuszczania ramienia. Jest też oczywiście wyłącznik krańcowy, ramię automatycznie podnosi się i wraca do wyjściowej pozycji. TD158 ma napęd paskowy z mniejszym subtalerzem, wszystko jest zamaskowane i bezpretensjonalne.

Przeciwwaga jest na stałe zainstalowana i nie tyle ustawiona, co po prostu nie daje możliwości regulacji. Parametry zastosowanej wkładki są oczywiście do takiej sytuacji odpowiednie, dopuszczając szeroki zakres tolerancji - od 1,5-2,5 g. Skoro tak, to można też pominąć samą regulację anti-skatingu; co prawda jest układ typu sprężynkowego, jednak kalibrację przeprowadzono już fabrycznie.

Thorens TD158 został zaprojektowany jeszcze przed obowiązującym obecnie "zielonym" trendem, ale gramofon zadowoli się źródłem zasilania o mocy zaledwie 1,5 W.

Napęd paskowy opiera się na konstrukcji z subtalerzem, mechanizm sterowania ramieniem przypomina gramofony Duala.

Napęd paskowy opiera się na konstrukcji z subtalerzem, mechanizm sterowania ramieniem przypomina gramofony Duala.

Odsłuch

Cztery opisane już gramofony grały "w kratkę" - na przemian spokojnie, ostrożnie, albo swobodnie i żywo. W każdym przypadku można doszukiwać się, a może i usłyszeć bez wielkiego wysiłku jakieś cechy "analogu", chociaż interpretowanego na różne sposoby, jednak, jak do tej pory, w tym gronie nie było gramofonu reprezentującego najbardziej klasyczny, spodziewany przez większość styl i klimat. Wreszcie rzutem na taśmę wprowadza go właśnie Thorens.

Nic w tym dziwnego, bowiem gramofony tej firmy grają zwykle właśnie w taki sposób - ciesząc najbardziej tych, którzy w analogu chcą się "zatopić" i traktują go jako "odtrutkę" na wszelkie brzmienia, które można choćby podejrzewać o "cyfrowość". Czy jest to podejście racjonalne?

Wkładka typu MM ma logo Thorensa, choć wiele wskazuje na to, że wyprodukowała ją Audio-Technica.

Wkładka typu MM ma logo Thorensa, choć wiele wskazuje na to, że wyprodukowała ją Audio-Technica.

To zupełnie nieważne, tak jak i to, że ów nastrój wcale nie wynika wprost z analogowej natury nośnika, ale ze wszystkich artefaktów, którymi jego odtworzenie obdarza sam gramofon. To brzmienie nie tyle analogowe, co właśnie gramofonowe, ale na takie jest właśnie zapotrzebowanie. Nie jest więc ono najlepsze w skali bezwzględnej - i to również jest nieważne.

Thorens TD158 skupia uwagę na środku pasma, które jest "kołem zamachowym" całego brzmienia, zarówno pod względem intensywności, jak i palety barw. Dźwięk jest gęsty, płynny, niespieszny, trochę nonszalancki, ale kulturalny. Bas zaokrąglony, ładnie rozciągnięty, nie został "zaprzęgnięty", poddany rygorowi punktualności, ma dużo swobody, może niektóre dźwięki przeciągnąć, lecz nie jest spóźniony z uderzeniami i rytmem. Wysokie tony mają mniej do powiedzenia, ale plan minimum wykonują. Stereofonia skupia się na planie centralnym, wszystko do siebie pasuje.

Radosław Łabanowski

Parametry

THORENS TD 158

  • Napęd Paskowy
  • Ramię Proste
  • Prędkość obrotowa 33 1/3, 45
  • Typ wkładki MM
NAD C558

NAD
C558

Cena: 2 300 zł

ELAC Miracord 50

ELAC
Miracord 50

Cena: 2 400 zł

DENON DP-450USB

DENON
DP-450USB

Cena: 2 400 zł

TEAC TN-180BT

TEAC
TN-180BT

Cena: 950 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

LENCO
L-3808

LENCO L-3808

Krótkie wprowadzenie o firmie Lenco można oprzeć na tym, że ma już ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji gramofonów....