SONORO
Platinum

Niszową wydawałoby się specjalizację, jaką na początku były miniradyjka, Sonoro przekuł w poważny biznes nowoczesnych systemów all-in-one. Ale co tutaj robi gramofon? To, do czego został "odtworzony", spełnia kaprysy nie tylko audiofilów. Pasuje dzisiaj do wszystkiego.

Nasza ocena

Wykonanie
Nowoczesny i atrakcyjny. Napęd paskowy z zaawansowanym systemem korekcji obrotów. Ramię S-Shaped, wkładka Ortofon 2M Red.
Funkcjonalność
Gramofon manualny, ale doskonale wyposażony. Przedwzmacniacz korekcyjny, wyjście USB, Bluetooth (z kodowaniem aptX). Wygodna regulacja anti-skatingu oraz zmiana prędkości obrotowej.
Brzmienie
Żywe, bezpośrednie, barwne i lekkie. Analogowe bez przeciążenia, trochę klimatu, dużo muzyki. Stabilne przez BT, ale wyraźnie lepsze z kablem.
Artykuł pochodzi z Audio

Skąd jednak firma Sonoro wzięła swój gramofon? Z tego samego źródła, z którego biorą go inne firmy, które wcale samodzielnie gramofonów nie produkują. A skoro oni mogą, to może też Sonoro.

Platinum to pierwszy i jedyny gramofon w ofercie Sonoro. Bardzo racjonalny w kontekście profilu firmy. Ani high-endowy, ani niskobudżetowy. Nie byle jaki. Komponuje się z innymi urządzeniami Sonoro, a jednocześnie nie jest do nich uwiązany, lecz dostatecznie uniwersalny.

Może być czarny, biały, "drewniany" albo taki, jak dostarczony do testu egzemplarz – stalowoszary (polakierowany). Plinta jest wykonana z MDF-u, ma ostro ścięte krawędzie, została ustawiona na wysokich i pękatych nóżkach, co było potrzebne, aby przygotować miejsce dla elektroniki (przykręconej od spodu), ale i wygląda "zawodowo".

Sonoro Platinum - talerz

Talerz Sonoro Platinum wykonano z aluminium i przykryto grubą gumową matą. Napęd jest paskowy i ukryty pod talerzem. Silnik prądu stałego zainstalowany na szczupłych (ale jednak jakieś są) absorberach. Pasek jest krótki, bo rolka motoru znajduje się blisko osi talerza.

Przygotowano tutaj też coś wyjątkowego: system czujników optycznych, które wraz towarzyszącą im elektroniką kontrolują i korygują parametry pracy silnika. Chodzi oczywiście o uzyskanie jak najlepszej dokładności i stabilności obrotów. I trzeba przyznać, że Sonoro Platinum spisuje się pod tym względem dobrze.

Czytaj również: Jakie urządzenia są potrzebne do kalibracji gramofonu?

Platinum jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, testowana – grafitowa – jest najbardziej oryginalna
Platinum jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, testowana – grafitowa – jest najbardziej oryginalna.

Sonoro Platinum - ramię

Ramię Sonoro Platinum to efektowna konstrukcja z profilem S-Shaped, metalową rurką oraz złączem, w które nakręcamy (prostą) główkę. Wszystkie podzespoły są oczywiście w komplecie. W plincie osadzono solidną bazę, a w dolną część korpusu ramienia wbudowano wygodny mechanizm regulacji anti-skatingu z pokrętłem i precyzyjną (przez znaczny kąt obrotu gałki) skalą.

Górna sekcja również prezentuje się dobrze, do masywnej ramy zainstalowano łożyska oraz tulejkę pośrednią, w której zablokowana jest rurka. Siłę nacisku regulujemy obracając okrągłą przeciwwagę.

W dolnej sekcji widać mechanizm regulacji wysokości kolumny (w ten sposób wycyzelujemy parametr VTA). Nie widać tylko sposobu na korekcję azymutu, ale prawdę mówiąc, wątpię, by ktokolwiek zaszedł aż tak daleko.

Czytaj również: Jakie wyróżniamy kształty ramion gramofonowych?

Ramię S-Shaped zawsze podkreśla płynny charakter analogu.
Ramię S-Shaped zawsze podkreśla płynny charakter analogu.

Jeszcze jedno zwróci uwagę bardziej obeznanych z tematem. W fabrycznej konfiguracji wkładka jest minimalnie pochylona (do przodu), ale kolumnę zablokowano w najniższym możliwym położeniu. Być może więc wybór gumowej (grubej) maty był podyktowany chęcią optymalizacji geometrii (czego nie udało się osiągnąć samym ramieniem).

Można pomyśleć o jeszcze grubszej macie... lub zostawić tak, jak jest, bo tak nieznaczne pochylenie nie musi mieć negatywnego wpływu na brzmienie, a czasami miewa pozytywny, co jednak jest już zwykle kwestią zaawansowanych eksperymentów. Sonoro przygotował wygodny, elektroniczny system zmiany obrotów (33,3 i 45 obr./min).

Gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny, a więc wyjście RCA pracuje w dwóch trybach. Z tyłu jest także gniazdo USB (jako wyjście sygnału cyfrowego, możemy podłączyć komputer i zgrać płytę do pliku, choć użyteczność takiego gadżetu będzie prawdopodobnie niewielka).

Czytaj również: Jakie rodzaje napędów występują w gramofonach?

Do regulacji anti-skatingu wystarczy wygodne pokrętło z czytelną skalą.
Do regulacji anti-skatingu wystarczy wygodne pokrętło z czytelną skalą.

Sonoro Platinum - moduł Bluettoth i wkładka

Sygnał z wbudowanego przedwzmacniacza trafia do modułu Bluetooth. Przygotowano go całkiem starannie, bo z uwzględnieniem kodowania aptX (oraz oczywiście SBC).

Widok charakterystycznego, wiśniowego korpusu jest znajomy i za każdym razem uspokajający – to sprawdzona wkładka Ortofon 2M Red, optymalna względem możliwości gramofonów w tej klasie cenowej, doskonale współgra z większością nowoczesnych i niedrogich (a więc lekkich) ramion z eliptycznym szlifem i wysokim napięciem wyjściowym – 5,5 mV.

Odchyłka od nominalnej wartości wyniosła 0,18% (talerz kręci się odrobinę za wolno). Kołysanie (wow & flutter) napędu jest również w normie dla tej klasy gramofonu – 0,26%.

Czytaj również: Co to są gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

Firmowe wyposażenie obejmuje wkładkę Ortofon 2M Red. Mało oryginalne, ale bezpieczne rozwiązanie.
Firmowe wyposażenie obejmuje wkładkę Ortofon 2M Red. Mało oryginalne, ale bezpieczne rozwiązanie.

Sonoro Platinum - odsłuch

Uruchamiamy Sonoro Platinum i od razu słychać, że to gra... gramofon, a nie sieć, pliki, smartfon. W kontekście bluetoothowych umiejętności i skłonności Sonoro to więcej niż doskonała wiadomość – to ulga.

Platinum zrealizuje oczekiwania "analogowo nastrojonych" amatorów kręcących się winyli, do których dotarła wieść, że to antidotum na cyfrowe nieprzyjemności, wycieczka do zupełnie innych klimatów. Nie tylko początkujących – ciepła średnica jest ważna i przyjemna, ale nie jest jedyną atrakcją, dla której trzeba by się wyrzec wszystkich walorów dobrego brzmienia. Tutaj pracuje wkładka 2M Red i ponownie to słychać.

Bas nie jest huraganowy, lecz dopełniający, wkomponowany, lekko zaokrąglony, a góra gładka i delikatna. Dźwięk jest mniej dobitny, nie tak bliski jak z Music Hall MMF-3.3, a w porównaniu z Denonen DP-400 – lżejszy, radośniejszy. "Bezkonfliktowy". Przyzwoita dynamika i detaliczność są podporządkowane kulturze i ogładzie.

Czytaj również: Jaki jest optymalny nacisk igły na płytę?

Jest tutaj nie tylko przedwzmacniacz korekcyjny, ale także cyfrowe wyjście USB.
Jest tutaj nie tylko przedwzmacniacz korekcyjny, ale także cyfrowe wyjście USB.

Dręczyłem Platinum (i siebie) różnymi konfiguracjami Bluetooth, uruchamiając głośniki bezprzewodowe, słuchawki, a nawet przetwornik DAC i w konsekwencji sprzęt stereo.

Ze wstępną konfiguracją wiązały się różne historie, ale gdy pojawiała się już muzyka (a pojawiała się w końcu zawsze), udało się uzyskać doskonałą stabilność transmisji (sięgającą nawet piętro wyżej), dźwięk był spójny, spokojny, relaksujący i wciąż można było odczuwać (a trochę sobie wyobrażać...), że płynie z obracającej się czarnej płyty.

Ale prawdę mówiąc, najlepiej zagra "po kablu", z większą soczystością, plastycznością i otwartością. Wbudowany układ korekcyjny nie jest zły i nie przekreślałbym jego szans, ale możemy trafić na lepszy nawet we wzmacniaczu zintegrowanym – trzeba porównać.

Czytaj również: Co to jest moment obrotowy gramofonu?

Silnik prądu stałego przykręcono przez gumowe tulejki absorbujące drgania.
Silnik prądu stałego przykręcono przez gumowe tulejki absorbujące drgania.

Zero, Jeden. Winyl zgłoś się

Symbiozę gramofonu Platinum oraz innych urządzeń Sonoro uzyskano w sposób najprostszy i najwygodniejszy z możliwych, posługując się transmisją Bluetooth. W ten system wyposażony jest niemal każdy nowoczesny sprzęt, mają go więc i miniradyjka oraz minisystemy Sonoro.

To także najszybszy sposób, by "podłączyć" gramofon do innych odbiorników, słuchawek, głośników bezprzewodowych czy wybranych modeli wzmacniaczy, DAC-ów, źródeł strumieniowych. Do wszystkiego, co potrafi w taki sposób przyjąć sygnał. Sprawa wymaga jednak dodatkowego komentarza natury użytkowej.

W ramach standardu BT jesteśmy przyzwyczajeni bowiem do sytuacji, w której na jednym końcu znajduje się niemal zawsze smartfon (który jest przecież źródłem muzyki dla wszelkiej maści odbiorników).

Czytaj również: Jaka jest żywotność wkładek gramofonowych?

 O obecności systemu Bluetooth świadczy wyłącznie niewielki przycisk, który musi wystarczyć do konfiguracji i zestawienia połączenia z odbiornikiem.
O obecności systemu Bluetooth świadczy wyłącznie niewielki przycisk, który musi wystarczyć do konfiguracji i zestawienia połączenia z odbiornikiem.

Chyba każdy zna procedurę łączenia telefonu np. ze słuchawkami, w której istotną rolę odgrywają ekran telefonu i wyświetlane na nim komunikaty. W gramofonie Sonoro nie ma takich ułatwień (nie ma ich też w słuchawkach czy głośnikach bezprzewodowych), a do obsługi wszystkiego, co jest związane z komunikacją Bluetooth, muszą wystarczyć przyciski. W gramofonie i w odbiorniku.

W tak trudnych okolicznościach proces parowania urządzeń może wymagać kilku podejść (zarówno gramofon, jak i odbiornik muszą zostać ustawione w stosowny tryb konfiguracyjny). Liczy się kolejność wywoływania określonych funkcji... a chwilami można odnieść wrażenie, że także dobra wola samych urządzeń.

Gramofon stoi na wysokich nóżkach z wkładami tłumiącymi drgania. Podniesienie plinty było konieczne w celu ulokowania bardziej rozbudowanej elektroniki.
Gramofon stoi na wysokich nóżkach z wkładami tłumiącymi drgania. Podniesienie plinty było konieczne w celu ulokowania bardziej
rozbudowanej elektroniki.

Specyfikacja techniczna

SONORO Platinum
Napęd Paskowy
Ramię Typu "S
Prędkość obrotowa 33.3/45
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SONORO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu