VISONIK EVOLUTION 3

VISONIK EVOLUTION 3
Monitory we wszystkie wzory

Canton i Heco, które są już za nami, to na rynku niemieckim bezpośredni konkurenci - firmy duże, o długim stażu, szerokiej ofercie i bardzo ugruntowanej pozycji. Jest takich w Niemczech jeszcze kilka, ale obok nich występuje też liczny i wartościowy głośnikowy plankton.

Subtelna nazwa Visonik pojawia się w naszym teście po raz pierwszy, bo dopiero niedawno ta niemiecka firma znalazła w Polsce dystrybutora. Nic dziwnego, bo nie jest pierwszoligowa, chociaż i nie zupełnie nowa, i nie byle jaka - należy do generacji małych, ale ambitnych manufaktur, jakie powstały w Niemczech na przełomie lat 80. i 90., kiedy jeszcze wydawało się, że hifi to dobry interes, a wielkie rzesze głośnikowych hobbistów i majsterkowiczów owocowały zastępami utalentowanych konstruktorów.

Zresztą do dzisiaj właśnie w Niemczech - i chyba tylko tam, jeżeli chodzi o Europę - ukazują się periodyki poświęcone samodzielnemu konstruowaniu kolumn, i wciąż działa wiele małych firm, które poznikały chociażby z rynku brytyjskiego.

W propozycjach Visonika widać sporo tradycjonalizmu, seria Evolution pokazuje kształty i sposób wykonania charakterystyczny dla poprzedniej epoki - ale charakterystyczny dla jej produktów z wyższej półki, a nie dla ówczesnej estetycznie przygnębiającej masówki. Dlatego po pierwszych oględzinach, jak i po sesji odsłuchowej, zgadywałem że monitorki te kosztują ok. 2000zł. A w rzeczywistości są tańsze.

Pierwsza wyróżniająca je cecha, to naturalna okleina - rzadko spotykana na tym poziomie cenowym. Dostępna jest w sześciu wersjach - klon, czereśnia, buk, orzech, czarna i srebrna (ostatnia już chyba w folii, a nie w fornirze). Obudowa jest przy tym złożona starannie, choć bez fajerwerków, techniką znaną od lat - przednie boczne krawędzie zaokrąglono, pozostawiając za nimi ślad łączenia podfrezowanego frontu z bokami, tylną ściankę wpuszczono w podfrezowania pozostałych.

Maskownica jest mocowana na typowe, ale cienkie kołeczki, dzięki czemu ich uchwyty w przedniej ściance są niewielkie. Głośnik nisko-średniotonowy zachodzi na płytę wysokotonowego, stąd też tylko ten drugi jest zagłębiony w wyfrezowaniu.

Głośniki ustawiono w konfiguracji tzw. odwróconej, to znaczy z wysokotonowym poniżej nisko-średniotonowego. Taki układ, chociaż nie jest często spotykany, nie niesie ze sobą zasadniczo innego sposobu działania, innego rozpraszania, może poza sugestią stosowania nieco wyższych podstawek (niż standardowe 60cm), aby głośnik wysokotonowy nie wylądował znacznie poniżej wysokości, na jakiej znajduje się głowa słuchacza.

Głośnik wysokotonowy wreszcie wyłamuje się z konwencji jednocalowej - ma wciąż kopułkę jedwabną, ale już nieco większą, 28- milimetrową, która swoim nasączeniem tym bardziej przypomina tweetery Dynaudio. Co więcej, ma ona z tyłu bardzo dużą puszkę wytłumiającą, pozwalającą obniżyć rezonans i stosować niskie częstotliwości podziału. Głośnik nisko-średniotonowy, chociaż 14-cm, też jest bardzo przyzwoity - z odlewanym koszem, solidnym magnesem i celulozową membraną z korektorem fazy.

Visonika Evolution 3 i Ushera Mini S520 można zaliczyć do tej samej klasy pod względem wielkości, techniki i wykonania, podczas gdy Canton i Heco są wyraźnie większe. Ale naprawdę duży monitor dopiero nadchodzi....

Odsłuch

Na samym początku testu mamy obok siebie - bo w podobnej cenie - trzy monitory niemieckie, i trzy różne brzmienia. Visonik jest już tym trzecim, można więc pokusić się o lokalne porównaniu i podsumowanie. Canton brzmiał najbardziej komercyjnie, z lekkim wspomaganiem na skrajach pasma, Heco miał bardziej audiofilskie ambicje - prowadzić grę środkiem pasma, a Visonik wprowadza swoje atuty, których dwaj konkurenci nie mieli.

Jest to dawka słodyczy, płynąca głównie z zakresu wysokich tonów, zarazem wykazujących się dobrą rozdzielczością, połączona z ogólną miękkością dźwięku i... rozjaśnieniem. Ale to rozjaśnienie nie jest już suche i beznamiętne, jak w Cantonach, ale bardziej podobne do charakteru małych Usherów. średnie tony są delikatne, ale żywe, przeciągnięte trochę w górę skali, jednak nie przejaskrawione - uchwycone tak, żeby uzyskać i klarowność, i wyrazistość, i plastyczność, i z niczym nie przeholować.

Basik jest dokładny, czysty, ładnie wkomponowany. Poszczególne zakresy są więc wysokiej próby, a ich harmonia przyjemna dla ucha. W działaniu Evolution 3 jest i zrównoważenie, i spójność, i detal. Trochę przypominają najmniejsze Dynaudio (to pewnie sprawka podobnego tweetera), a są od nich bardziej niż trochę tańsze.

VISONIK EVOLUTION 3

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 100
 • Wymiary [cm]* 31x19x24,5
 • Typ obudowy br-t
 • Rodzaj głośników W
 • Efektywność [dB] 84
 • Impedancja (Ω)** 6
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Sposób prowadzenia charakterystyki przetwarzania jest podobny do widzianego już w pomiarach Ushera Mini S520 - lekko wznosi się ona ku wysokim częstotliwościom, z tą najważniejszą różnicą, że wyższe strojenie basrefleksu wzmocniło okolice 90Hz, ale nie pozwoliło już osiągnąć niskiej częstotliwości spadku sześciodecybelowego; lepsze nasycenie 'wyższego basu' jest w takiej sytuacji właściwym sposobem ogólnego zrównoważenia charakterystyki, pod warunkiem, że monitorki będą stały daleko od ścian - zwłaszcza iż mają wylot bas-refleksu z tyłu.

Zwiększanie kąta w płaszczyźnie poziomej powoduje stopniowe obniżanie poziomu wysokich tonów, ale dzięki ich wcześniejszemu wyeksponowaniu, nawet pod kątem 30° nie będzie ich brakować. Wydaje się więc, że Evolution 3 powinny być ustawione osiami równolegle, a nie wycelowane w miejsce odsłuchowe. Wysokość nie jest krytyczna - charakterystyka trzyma się profilu z osi głównej.

Maskownica wywołuje głęboką, ale wąskopasmową zapadłość przy 4,5kHz - w odsłuchach takie efekty nie są tak dotkliwe, jak wyglądają na pomiarach.

Charakterystyka impedancji, podobnie jak w Metasach, nie spada poniżej poziomu 4,5 oma (minimum przy 200Hz), ale efektywność jest niższa (bo monitor mniejszy) - 84dB.

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 1 650 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Tradycyjne i staranne, z naturalną okleiną i bardzo przyzwoitymi przetwornikami. Ambitna 28-mm kopułka wysokotonowa.
 • Laboratorium: Charakterystyka lekko wznosząca, ale i ze wzmocnionymi okolicami 100Hz.
 • Brzmienie: Dość jasne, szczegółowe, ale też gęste, nasycone, z lekko osłodzonymi wysokimi tonami i zaznaczonym basem.
FOCAL Scala Utopia Evo

FOCAL
Scala Utopia Evo

Cena: 140 000 zł

TAGA HARMONY TAV-616F SE

TAGA HARMONY
TAV-616F SE

Cena: 3 000 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
DALI Zensor 1 AX

DALI
Zensor 1 AX

Linia Zensor początkowo obejmowała tylko konwencjonalne zespoły głośnikowe, ale w roku 2015 dodano do niej konstrukcje A...