Czy żeby trafnie kupić sprzęt, trzeba go najpierw posłuchać?

Audio(filia)

To audiofilskie credo - zanim kupisz, posłuchaj. Trudno się z nim spierać, zwłaszcza gdy podważyliśmy celowość analizowania parametrów urządzeń; w końcu na jakiejś podstawie trzeba dokonać wyboru, a nawet w czasach terroru designu sam wygląd sprzętu jednak nam nie wystarczy.

Zresztą nawet gdybyśmy mieli dostęp do całkowicie wiarygodnych informacji technicznych i umiejętność ich właściwej interpretacji, to dopiero wrażenia odsłuchowe mogą być ostateczną weryfikacją, czy urządzenie jest dla nas odpowiednie, czy nie.

Nie musimy posiadać urządzeń idealnych, aby cieszyć się z ich brzmienia, jednak każdy jest indywidualnie 'uwrażliwiony' na różne niedoskonałości brzmieniowe. Jednemu przeszkadzać będzie choćby lekko wyeksponowany bas, komu innemu przeciwnie - basu nie powinno nigdy zabraknąć.

Sytuacja wydaje się oczywista - przed zakupem trzeba posłuchać. Ale czego, gdzie, jak długo... Zbyt pryncypialne podejście do tego tematu może sprowadzić nieszczęście na audiofila i jego otoczenie.

Wszystkiego posłuchać się nie da, po odsłuchach w sklepie zawsze można wyrazić wątpliwość: 'ale jak to zagra u mnie?'... Odsłuchy nie powinny stać się celem samym w sobie; pamiętajmy, że służą możliwie najtrafniejszemu wyborowi sprzętu, z którego mamy korzystać w domu.

Potrzebna jest tu zgoda na kompromis - za pomocą odsłuchów nie dotrzemy do dźwięku idealnego, nawet nie uzyskamy pewności, że kupujemy najlepszy sprzęt, jaki mieliśmy do wyboru. Powinniśmy zgodzić się na takie sformułowanie: odsłuch przed zakupem służy przede wszystkim wyeliminowaniu sprzętu, którego brzmienie stoi w sprzeczności z naszymi preferencjami.

Jeżeli nie wiemy, jakie są nasze preferencje, i początkowo niemal wszystko nam się podoba, nie psujmy tego niekończącymi się odsłuchami! Bo z czasem, wraz z wyostrzaniem się naszego audiofilskiego słuchu, coraz mniej będzie nam się podobać, i wcale radości to nie przyniesie. W każdym razie nie widać jej na twarzach klientów przesiadujących w sklepowych salonach odsłuchowych. A miało być tak pięknie...

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu