Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Czy żeby trafnie kupić sprzęt, trzeba go najpierw posłuchać?

Czy żeby trafnie kupić sprzęt, trzeba go najpierw posłuchać?

Audio(filia)

To audiofilskie credo - zanim kupisz, posłuchaj. Trudno się z nim spierać, zwłaszcza gdy podważyliśmy celowość analizowania parametrów urządzeń; w końcu na jakiejś podstawie trzeba dokonać wyboru, a nawet w czasach terroru designu sam wygląd sprzętu jednak nam nie wystarczy.

Zresztą nawet gdybyśmy mieli dostęp do całkowicie wiarygodnych informacji technicznych i umiejętność ich właściwej interpretacji, to dopiero wrażenia odsłuchowe mogą być ostateczną weryfikacją, czy urządzenie jest dla nas odpowiednie, czy nie.

Nie musimy posiadać urządzeń idealnych, aby cieszyć się z ich brzmienia, jednak każdy jest indywidualnie 'uwrażliwiony' na różne niedoskonałości brzmieniowe. Jednemu przeszkadzać będzie choćby lekko wyeksponowany bas, komu innemu przeciwnie - basu nie powinno nigdy zabraknąć.

Sytuacja wydaje się oczywista - przed zakupem trzeba posłuchać. Ale czego, gdzie, jak długo... Zbyt pryncypialne podejście do tego tematu może sprowadzić nieszczęście na audiofila i jego otoczenie.

Wszystkiego posłuchać się nie da, po odsłuchach w sklepie zawsze można wyrazić wątpliwość: 'ale jak to zagra u mnie?'... Odsłuchy nie powinny stać się celem samym w sobie; pamiętajmy, że służą możliwie najtrafniejszemu wyborowi sprzętu, z którego mamy korzystać w domu.

Potrzebna jest tu zgoda na kompromis - za pomocą odsłuchów nie dotrzemy do dźwięku idealnego, nawet nie uzyskamy pewności, że kupujemy najlepszy sprzęt, jaki mieliśmy do wyboru. Powinniśmy zgodzić się na takie sformułowanie: odsłuch przed zakupem służy przede wszystkim wyeliminowaniu sprzętu, którego brzmienie stoi w sprzeczności z naszymi preferencjami.

Jeżeli nie wiemy, jakie są nasze preferencje, i początkowo niemal wszystko nam się podoba, nie psujmy tego niekończącymi się odsłuchami! Bo z czasem, wraz z wyostrzaniem się naszego audiofilskiego słuchu, coraz mniej będzie nam się podobać, i wcale radości to nie przyniesie. W każdym razie nie widać jej na twarzach klientów przesiadujących w sklepowych salonach odsłuchowych. A miało być tak pięknie...

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy chińskie produkty są niskiej jakości?

Gdzie kończy się racjonalne udoskonalenie urządzeń i systemów, a zaczyna voodoo?

Powyżej jakiej ceny zaczyna się hi-end?

Jakie są właściwe relacje cenowe dla urządzeń w systemie audio?

Jakie urządzenie jest najważniejsze w systemie?

Jakie parametry najlepiej określają jakość poszczególnych rodzajów urządzeń?

Czym różni się listwa sieciowa od kondycjonera? Czy ich stosowanie zawsze przynosi poprawę?

Co to jest wygrzewanie sprzętu? Jak się je przeprowadza?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio